Elektrina +30%, plyn o 2/3 viac - hlási ČEZ pre Čechy

18.10.2021

Praha - Energetická spoločnosť ČEZ zdraží od januára elektrinu aj plyn. Generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš odhaduje nárast cien u elektriny asi o tretinu a u plynu o polovicu až dve tretiny. Beneš to povedal denníku Hospodárske noviny (HN). Zdraženie sa bude týkať zákazníkov, ktorí nemajú cenu na budúci rok zafixovanú. Firma zmeny oznámi 1. novembra s platnosťou od prvého januára. Súvisí to aj s regulovanou zložkou, ktorú tiež ešte len zverejní Energetický regulačný úrad (ERÚ), dodal.

"Odhadujeme, že na koncovej faktúre, ktorú dostávajú domácnosti, sa to môže prejaviť zvýšením rádovo o 30 percent oproti tohtoročnému roku," povedal HN šéf ČEZ. Pripomenul, že veľkoobchodná cena tento rok vzrástla v celej Európe na rekordnú úroveň. Dôvodov je podľa neho niekoľko. "Jednak je to zdraženie plynu, s ktorým je cena elektriny prepojená, ďalej zdraželi emisné povolenia a do toho sa zdvihla ekonomika po epidémii covidu, takže stúpol dopyt po energiách," podotkol.

Nárast cien pri plyne bude podľa Beneša ešte vyšší ako u elektriny. "Tu je to naozaj dramatické. Nárast bude vyšší ako u elektriny. Nie sme hlavný dodávateľ, na to sú tu iní hráči, ale môj odhad je zdraženie konečnej faktúry o polovicu až dve tretiny," povedal.

Veľkoobchodné ceny elektriny a plynu v poslednej dobe vystúpili do rekordnej výšky, niektoré cenníky dodávateľov zdražujú o desiatky percent či násobne. Okrem vplyvu na spotrebiteľov spôsobila situácia problémy tiež niektorým dodávateľom. V minulom týždni oznámili ukončenie činnosti firmy Bohemia Energy so zhruba 900.000 odberateľmi, Kolibrík-energie s 28.000 klientov a A-PLUS Energia obchodujúce s 150 odbernými miestami.

Najväčší dodávatelia energií typu ČEZ, PRE, E.ON alebo Innogy evidujú v posledných dňoch obrovský záujem od zákazníkov niektorých menších dodávateľov, niektoré firmy hovoria až o tisícoch nových dopytov denne. Podľa Beneša sa ľudia nemusia báť, že ich ČEZ odmietne. "Klamal by som ale, keby som tvrdil, že máme dopredu nakúpenú elektrinu pre tých, ktorí neboli doteraz naši zákazníci. Noví klienti teda majú už teraz ceny vyššie, ale neodmietneme ich," dodal.