Elektrina a plyn od novembra bez DPH!

20.10.2021

Radi by sme napísali, že je to výsledok jednania slovenskej vlády. No tá na také taľafatky ako účinná, plošná a rýchla pomoc pri zdražovaní plynu a elektriny teraz zjavne nemá čas. Zato za riekou Morava Česká vláda dnes podľa ministerky Aleny Schillerová (za hnutie ANO) schválila novelu zákona, ktorá od 1. januára budúceho roka umožní znížiť u elektriny a plynu sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na nulu, a to na celý nasledujúci rok. Novela podľa nej mieri do Snemovne.

Nulová DPH bude platiť na elektrinu a plyn tiež tento rok v novembri a decembri, ministerka dnes podpísala potrebný dokument. Vláda týmito krokmi reaguje na rastúce ceny energií na svetových trhoch. Schillerová to napísala na twitteri.

Na elektrinu a plyn platí teraz sadzba DPH 21 percent. K zníženiu DPH na nulu je potreba súhlas Európskej komisie. Vláda si je pritom vedomá, že do udelenie výnimky pôjde o úpravu, ktorá bude v rozpore so smernicou EÚ o DPH. Vyplýva to z materiálov, ktoré má ČTK k dispozícii.

Je to ukážka pre slovenských politikov ako vyzerá rýchla reakcia vlády na zhoršenie ekonomickej situácie obyvateľstva v dôsledku prudkého rastu cien elektriny a plynu. Ide o skutočnú pomoc bez papierovania - a mudrovania či hašterenia pred TV kamerami.