Erdogan: Joe Biden píše “krvavými rukami” históriu Gazy

20.05.2021

Turecký vodca Tayyip Erdogan uviedol, že americký prezident Joe Biden píše "krvavými rukami" históriu Gazy dodávaním zbraní do Izraela. Informoval o tom s odvolaním na vládne stránky portál RIA Novosti.

Ako už predtým informoval denník Washington Post s odvolaním sa na zdroje blízke Bielemu domu, Bidenova administratíva, uprostred stupňujúceho sa konfliktu na Blízkom východe, schválila predaj amerických presných zbraní pre Izrael v hodnote 735 miliónov dolárov.

"Biden dnes schválil dôležitý dokument o dodávkach zbraní do Izraela so slovami, že sú v prospech odzbrojenia. Vážený Biden, píšete krvavými rukami históriu Gazy, ktorá je vystavená použitiu neprimeranej sily. Naďalej strážime Palestínu," uviedol Erdogan v Ankare .

Tí, ktorí sa k tragédii v Palestíne otočia chrbtom "zasievajú na svoje hlavy semená budúcich katastrof", pokračoval turecký prezident.

"Rada bezpečnosti OSN nedokázala zastaviť výstavbu nových (židovských) osád na palestínskych územiach, ktorú vedie teroristický banditský štát Izrael, ktorá nie je v súlade so zákonom. Izrael zabíja ženy a deti, v Gaze bombardoval budovu, kde sa nachádzali tlačové agentúry. Máte obavy o izraelské deti, ktoré sú vystrašené zvukom výbuchov, ale neobávate sa o palestínske deti, ktoré boli zabité izraelskými bombami," dodal turecký vodca.

Najlepším spôsobom riadenia Jeruzalema by podľa neho bolo vytvorenie komisie zloženej z predstaviteľov troch náboženstiev.

Situácia na hranici medzi Izraelom a pásmom Gazy sa vyhrotila večer 10. mája. Od začiatku eskalácie vystrelilo z palestínskej enklávy na izraelské územie viac ako 3,3 tisíc rakiet, asi 500 ich padlo na územie pásma Gazy. Podľa posledných informácií bolo v Izraeli zabitých 10 ľudí, asi 50 bolo ťažko zranených. Počet Palestínčanov zabitých pri odvetných izraelských náletoch dosiahol 220, pričom zahynulo 58 detí.

Minulý týždeň sa mali uskutočniť tri zasadnutia Rady bezpečnosti OSN venované udalostiam vo východnom Jeruzaleme a pásme Gazy. Rada bezpečnosti sa doteraz nedokázala dohodnúť na žiadnom vyhlásení o výsledkoch minulých stretnutí. Zdroj z Rady bezpečnosti pre agentúru RIA Novosti uviedol, že USA sú jediným štátom, ktorý blokuje prijatie vyhlásenia.