EÚ bez vakcín, Bundeswehr bez prilieb - za všetkým Ursulla von der Leyen

30.04.2021

Špeciálne sily Bundeswehru sú podľa nemeckého bulvárneho denníka Bild vystavené riziku nedostatku bojových prilieb. Kvôli zlej kvalite 5 tisíc prilieb, ktoré sa mali kúpiť na začiatok, Bundeswehr uvažuje o odmietnutí prevziať objednaný tovar. To by mohlo viesť k nedostatku techniky v elitných jednotkách nemeckej armády. Tento príbeh sa začal, keď predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, riadila ministerstvo obrany SRN.

Bundeswehr čelí možnému nedostatku prilieb pre vojenský personál, píše nemecký bulvárny denník Bild. Podľa denníka budú od novembra špeciálne jednotky nemeckej armády potrebovať nové bojové prilby. Ako zistili novinári z Bildu, s prilbami nového modelu, ktoré sa plánovali dodať na vybavenie Bundeswehru v objeme 5 000 kusov, boli hneď na začiatku len problémy.

Podľa interných dokumentov Bundeswehru, ktoré sa dostali k novinárom príspevku, zodpovedný projektový manažér žiada upraviť a vylepšiť prilby, ktoré by mali slúžiť príslušníkom špeciálnych jednotiek.

Kvôli pochybnostiam o kvalite prilieb si manažér zodpovednýza nákup výstroja už od výrobcu vyžiadal rôzne certifikáty, napríklad na pevnosť úchytov a remienkov na bradu. Veď si predstavte vojakov špeciálnych služieb, ktorým na hlave lingá prilba alebo ju počas akcie stratia. Nie je to lacný špás.

Podľa interných informácií Bundeswehru sa už uvažuje o možnosti odmietnuť prijať objednaný tovar na základe jeho nízkej kvality alebo po prijatí zaslať prilby späť.

V takomto prípade však Bundeswehru hrozí "medzera vo výbave špeciálnych jednotiek" armády, varujú odborníci. Rozkaz na vybavenie príslušníkov novými bojovými prilbami bol vydaný ešte v roku 2016, zdôrazňuje nemecký bulvárny denník Bild. V čase vydania rozkazu ministerkou obrany Nemecka bola Ursula von der Leyeová.

A tak prilby pre Bundeswehr a vakcíny pre EÚ majú, okrem toho, že ich vybavovala pani der Leyenová, jedno spoločné. Nie sú, resp. ich je žalostne málo.

Odporúčame príslušnému manažérovi pre prilby riešenie vo forme porady so zbrojárskou lobby na Slovensku alebo v Česku. Tá vie ako dočasné riešenie dodať kvalitné prilby značky Bauer. Majú jedinú chybičku krásy, sú určené na ľadový hokej. Ale papierovo a cenovo budú deklarované pre špeciálne služby.