EÚ uvalila sankcie na USA a ich predstaviteľov

01.06.2021

Danmarks Rádio (DR) s odkazom na deväť zdrojov oboznámených so situáciu uviedlo, že anerická Národná agentúra pre bezpečnosť (NSA) špehovala vedúcich európskych predstaviteľov v období 2012-2014 s pomocou dánskej tajnej služby. 

NSA sa údajne napojila na podmorské internetové káble, ktorých ústi v Dánsku celá rada a vedú napríklad zo Švédska, Nórska, Nemecka, Holandska či Británie. NSA podľa správy využila svoj špeciálny nástroj známy ako Xkeyscore, s ktorého pomocou dokázala z káblov filtrovať komunikáciu vybraných činiteľov podľa ich telefónneho čísla.

NSA ani americká administratíva zatiaľ obvinenie nijako nekomentovali, rovnako ako dánska rozviedka. Dánska ministerka obrany Trine Bramsenová uviedla, že sa nemieni vyjadrovať k špekuláciám médií ohľadom práce tajných služieb.

Tak sme sa na margo vyššie uvedeného dozvedeli od jedného nemenovaného slovenského mainstreamoveho denníka, ktorý široko-ďaleko vyniká v moralizovaní a kádrovaní správania kde-koho, že vraj "sledovanie spojencov je neslušné ale žiadna zmluva ho nezakazuje..." To je ale sila - to vlastne nevymyslíš, čo dokáže ako "samozrejmosť" tvrdiť proamerický lokaj.

Viete si ale predstaviť vreskot tohto účelovo "morálneho" denníka, keby náhodou prasklo, že Čína alebo Rusko odpočúvajú lídrov EÚ? To by bola riava utokov na Putina, výziev na ďalšie desiatky nezmyselných sankcií a pod.

No zdá sa že názor slovenského mainstreamu nezdieľajú dotknuté osoby - Emanuel Macron a Angela Merkelová. Aspoň teda zatiaľ...

» "Toto nie je medzi spojencami prijateľné a už vôbec nie medzi európskymi partnermi," povedal Macron po virtuálnych rokovaniach vlád Paríža a Berlína. "Cením si puto dôvery, ktoré spája Európanov a Američanov," zdôraznil šéf Elyzejského paláca, podľa ktorého by preto medzi oboma stranami nemal existovať žiaden "priestor na podozrenia".

"Preto čakáme na úplné vysvetlenie. Požiadali sme dánskych a amerických partnerov, aby (nám) v súvislosti s týmito odhaleniami poskytli všetky informácie. Očakávame odpovede," uviedol Macron.

Angela Merkelová dodala, že sa s vyjadreniami Macrona stotožňuje.

Dánsky rozhlas (DR) v nedeľňajšej investigatívnej správe, ktorú vypracoval spolu s ďalšími európskymi médiami, uvádza, že Dánska zahraničná a vojenská tajná služba FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) s odpočúvaním politikov v Nemecku, Francúzsku, Švédsku a Nórsku.

FE podľa medializovaných informácií umožnila NSA využívať v rokoch 2012 - 2014 tajnú odpočúvaciu stanicu Sandagergardan neďaleko Kodane. Americká tajná služba bola vďaka tomu schopná "napichnúť" dôležitý internetový uzol spájajúci rôzne podmorské káble.

Teraz čakáme rázne kroky od Európskeho parlamentu. Mali by sme uvaliť sankcie na USA a jeho predstaviteľov. Mal by sa zablokovať majetok Obamu i Trumpa a zakázať im vstup do EÚ. Alebo žeby nie? Pretože za tým nie je Rusko a Putin?