Európe zostala posledná šanca vstúpiť do boja o nový „svetový poriadok“

18.06.2020

USA odchádzajú z globálnej arény, odmietajú medzinárodnú spoluprácu a vákuum, ktoré po nich zostáva, zaplňuje Rusko a Čína, konštatuje nemecká verejno-právna agentúra ZDF s odkazom na vyjadrenie analytikov, ktorí sa zaoberajú skúmaním problémov sveta. Európa zároveň zohráva úlohu pozorovateľa a teraz pre ňu ostáva "posledná šanca" na to, aby prijala účasť na formovaní nového "svetového poriadku", upozorňujú experti.

"Od doby, kedy sa Donald Trump stal prezidentom USA, Washington ustavične blokuje prácu medzinárodných inštitúcii a niektoré aj opustil", konštatuje ZDF. Napríklad:

  • USA nechcú financovať WHO a chcú z nej vystúpiť,
  • v roku 2018 USA opustili Radu OSN pre ľudské práva,
  • Trump vypovedal dvojstranné obchodné zmluvy,
  • Trump blokuje Svetovú obchodnú organizáciu,

hovoria vo svojom odpočte nemeckí experti.

No zodpovednosť za zmenu "svetového poriadku" nenesú len Spojené štáty a Trump. Mnohé európske krajiny majú silné pravicové populistické strany, ktoré odmietajú medzinárodnú spoluprácu. Výsledkom je, že európske vlády sú k medzinárodným inštitúciám opatrnejšie. 

Vzniknuté vákuum zaplňujú Rusko a Čína. Oni chcú zmeniť "svetový poriadok" a vyvíjajú tlak na medzinárodné organizácie.

"Nebeská ríša" pôsobí ako sebavedomá superveľmoc, ktorá očakáva, že do polovice roku 2020 získa armádu svetovej úrovne. Táto skutočnosť sa bezprostredne dotýka najmä susedov Číny, ktorí majú s Pekingom nevyriešené územné spory.

V roku 2019 NATO prvýkrát označilo Čínu "rizikom" pre globálnu bezpečnosť. V hospodárskom rozvoji sa Čína stala významným konkurentom európskeho a amerického priemyslu vo vývoji kľúčových digitálnych technológií. Realizáciou projektu Nová hodvábna cesta chce Peking získať nové trhy. Číňania sa tiež snažia posilniť svoj vplyv v medzinárodných organizáciách, a ak to nebude úspešné, vytvoria alternatívne inštitúcie, napríklad BRICS New Development Bank, ktorá financuje projekty v oblasti infraštruktúry v rozvojových krajinách.

Aj Ruská federácia čoraz viacej prejavuje svoje mocenské chúťky. Moskva, aj napriek sankciám, nehodlá vrátiť Krym, ktorého obyvatelia v roku 2014 hlasovali v referende za pripojenie k Rusku. Kremeľ sa stal hlavným hráčom, ktorý zabezpečuje poriadok v Sýrii, Rusi sa však viac zaujímajú o posilnenie svojej sily ako o mierové urovnanie, pretože ich zdroje sú obmedzené a ich situácia je krehká.

Podľa analytikov Rusi a Číňania spoločne sa bránia politike ľudských práv. Napríklad obe krajiny znížili svoje zastúpenie v Rade OSN pre ľudské práva. Vedci sa domnievajú, že Európa má poslednú šancu, aby sa zúčastnila na formovaní nového "svetového poriadku". Vyzývajú Európu, aby investovala do kľúčových digitálnych technológií, ale nie vylúčiť konkurentov z trhu, ale obmedziť ich vplyv a mať trh pod kontrolou. EÚ by mala agresívne podporovať obnovenie noriem a inštitúcií, napriek dočasným prekážkam, radia odborníci, zdôrazňujúc, že ​​Európania musia "prejavovať vytrvalosť".