Európska komisia našla vinníka energetickej krízy - je ním Rusko!
Európa našla vinníka súčasnej energetickej krízy. Samozrejme, že je to Rusko. Na druhej strane nemecká kancelárka s týmto hodnotením nesúhlasí. Mnoho odborníkov však zdieľa názor, že za súčasnú krízu môže razantná a jednostranná podpora Európskej komisie (EK) slnečnej a veternej energii.
Zdá sa, že práve ruský faktor sa stane hlavnou opornou barličkou pri vysvetľovaní dôvodov diania na trhu s plynom v EÚ. Európska komisia v utorok rozoslala dokument vo formáte otázok a odpovedí, ktorý sa zaoberal súčasnou situáciou. A uviedla, že Gazprom prakticky neponúka ďalšie dodávky.
Štátna plánovacia komisia (ako neprajníci nazývajú Európsku komisiu) opäť raz zistila, že po lete príde jeseň a hlavne zima, bude treba kúriť a plynové zásobníky nie sú plné. A tak na čele s Ursulou von der Leyenovou, predsedníčkou EK, začali hľadať vinníka. Stačilo by pritom zobrať zrkadlo.
Na osvieženie pamäti európskych národov. Podobná situácia vznikla pri zabezpečení vakcíny proti covid-19, keď pani Ursula "zabudla" kontrahovať vakcíny a hádala sa, že to mali urobiť jednotlivé štáty EÚ. Ľudia sa chceli očkovať, vakcíny neboli. To však nebránilo šéfke komisie po pár mesiacoch, keď nie jej zásluhou je vakcín prebytok, sa pochváliť, ako tobravúrne zvládla.
A tak to vyzerá, že štátna plánovacia komisia často rieši problémy, ktoré by nevznikli, keby ich svojou "profesionalitou" nenavodila. Maďarský premiér sa poučil, a tak Maďarsko má kontrakt s Gazpromom, ktorý naplní jeho potreby na zásobovanie plynom (možno sa južnou vetvou ujde niečo aj Slovensku).
"Objemy plynu z Ruska zaostali za očakávaniami, čo zúžilo trh s blížiacim sa vykurovacím obdobím. Napriek tomu, že Gazprom plnil svoje dlhodobé zmluvy s európskymi partnermi, ponúkal malú alebo žiadnu dodatočnú kapacitu na zmiernenie tlaku na trh s plynom v EÚ," cituje dokument RIA Novosti.
Samozrejme, vzniká otázka: "Bol Gazprom povinný ponúknuť európskym partnerom toľko plynu, koľko potrebovali? A čo urobili v Európe, aby uzavreli dodávateľské zmluvy? Zohľadňuje Európska komisia, že Gazprom musí zásobovať aj ruských spotrebiteľov, a to ako prioritu?”
Mimochodom, otázka, na ktorú chcela odpoveď Európska komisia, bola formulovaná takto: "Môžu za súčasný stav externí dodávatelia energie?" Odpoveď sa natíska sama. Možno by bolo zaujímavé formulovať otázku: "Môže za energetickú krízu EK a jej predsedníčka? Je potrebné poznamenať, že na začiatku Európska komisia uviedla, že za súčasným rastom cien elektriny stojí predovšetkým prudko sa zvyšujúci dopyt po plyne.
Takže Gazprom plní svoje povinnosti vyplývajúce z dlhodobých zmlúv, ale na prvé požiadanie Európy sa neponáhľa so zvýšením dodávok. Čo bude ďalej? Potom bude zrejme Európska komisia skúmať možné nesúťažné správanie sa na energetickom trhu EÚ. V tomto kontexte treba ešte raz naznačiť, koho správaním sa bude EK zaoberať?
A čo sa plánuje urobiť, aby sa zabránilo podobnej situácii v budúcnosti? EK sa domnieva, že jediným dlhodobým spôsobom, ako prekonať energetickú krízu, je zrýchlený prechod na slnečnú a veternú energiu v celej Európe. Treba poznamenať, že mnoho odborníkov to považuje za jeden z dôvodov súčasnej energetickej krízy. Rake dance je však zrejme veľmi vzrušujúcou aktivitou ... Mnohým politikom je blízka a dokonca si myslia, že tomu rozumejú. Hoci príslušné vzdelanie absentuje a dlhodobé perspektívy a ich dôsledky nikoho netrápia.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa tento týždeň zúčastnila na summite EÚ v Brdo pri Kranju v Slovinsku. Po skončení akcie sa vyjadrila k aktuálnym európskym energetickým problémom. Kancelárka kategoricky odmietla verziu, ktorá kolovala v EÚ, že Rusko alebo plynovod NordStream 2 "sú zodpovedné za rast cien plynu v Európskej únii".
"Otázkou je, či existujú objednávky, ktoré boli kontrahované, ale neboli splnené Ruskom? Podľa informácií, ktoré mám, žiadne neexistujú. To znamená, že Rusko si svoje záväzky zo zmlúv plní v dobrej viere," vysvetlila Angela Merkelová, musíme si položiť otázku: "Bol objednaný dostatok plynu, alebo je momentálne vysoká cena možno dôvodom, prečo sme neobjednali toľko, koľko potrebujeme?"
Mimochodom, ruskú povesť spoľahlivého partnera tento týždeň opäť potvrdil ruský prezident Vladimír Putin, ktorý nariadil Gazpromu, aby neprestal používať ukrajinskú GTS na tranzit plynu. Aj keď je to teraz nerentabilné.
Dve dôležité situácie - nedostatok vakcín a plynu, dve zlyhania Európskej komisie. V rámci riešenia situácie nebolo by potrebné sa zaoberať myšlienkou: "Načo je nám EK?" ČSFR to v roku 1990 vyriešila. Zrušila štátnu plánovaciu komisiu.