Európska komisia - čoskoro treba obnoviť voľný pohyb cez vnútorné hranice členských štátov!

02.04.2020

Predsedkyňa Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová (inak pôvodným povolaním lekárka a matka siedmich detí) sa kvôli kríze spôsobenej coronavírusom obáva o súdržnosť Európskej únie. "Schengenský priestor bez kontrol na vnútorných hraniciach medzi štátmi sa ocitol v kritickej situácii," uviedla v rozhovore pre agentúru DPA. EK podľa nej pripravuje spoločnú stratégiu, ako čo najrýchlejšie zrušiť obmedzenia cezhraničného pohybu. Odmietla tiež kritiku bavorského krajinského premiéra Markusa Södera, že EK krízu okolo coronavírusu nezvláda.

"Máme to vo svojich rukách," povedala šéfka EK. "Na začiatku sme pozerali do priepasti, ale rýchlo sme odhalili v tejto kríze tiež pozitíva a súdržnosť. Vidím mnoho povzbudzujúcich signálov toho, že Európania poznávajú, aké vzácne naše spoločenstvo je."

"Uzavieranie hraníc jednotlivými členskými štátmi coronavírus nezastavilo, a nopak uškodilo mnohým firmám a prerušilo dodávateľské reťazce v Európe," povedala von der Leyenová s tým, že "iba vnútorný trh únii priniesol taký blahobyt a silu". Podľa nej si teraz štáty čím ďalej tým viac uvedomujú, že na tom budú lepšie, len keď si budú vzájomne pomáhať. "Preto v terajšej kríze spočíva tiež šanca, že Európa nájde znova sama seba," dodala.

Komisia doposiaľ nemá presnú predstavu o tom, kedy by mohlo byť obmedzenie pohybu medzi štátmi zrušené. Podľa jej šéfky je teraz Európa vo fáze hasenia požiaru, a až jej skončení príde na rad obnova.

"Rozhodujúce je: Nesmie sa to stáť príliš rýchlo, lebo je tu riziko, že sa vírus znovu rozšíri," povedala von der Leyenová. "Na druhej strane to musí ísť čo najskôr, aby tým naše hospodárstvo zbytočne netrpelo. Dôverujeme radám lekárov, ale tiež ekonomickým expertom, ktorí sa vyznajú v dodávateľských reťazcoch."

Von der Leyenová sa v rozhovore tiež ohradila proti výrokom bavorského premiéra Södera, ktorý komisii vytkol v kríze nedostatok iniciatívy. 

"Táto kríza mohla byť vlastne chvíľou pre Európu a chvíľou pre Európsku komisiu. Ale v Bruseli je na počudovanie ticho," uviedol Söder pre nemecký týždenník Der Spiegel.

Iný názor než von der Leyenová má na činnosť komisie počas coronavírusovej krízy aj populárny taliansky politik Matteo Salvini...

Predsedkyňa EK uviedla, že za svoje kroky v oblasti priechodnosti vnútorných hraníc EÚ i za urýchlené umožnenie miliardovej pomoci zasiahnutým krajinám naopak získala uznanie od premiérov a hláv štátov členských štátov. Sama za seba podľa nej hovorí skutočnosť, že Európska rada (vrcholné zasadnutie krajín EÚ, ktoré sa konalo naposledy vo štvrtok 26.3.) zverila komisii úlohu vypracovať stratégiu na uvoľnenie cezhraničného pohybu i plán na hospodársku obnovu.

A k tej akcieschopnosti Európskej únie si môžeme pripomenúť správu tlačovej agentúry Belga zo dňa 21.januára 2020:

"Európa má potrebné štruktúry a zdroje, aby bola pripravená pre prípad pandémie," citovala Belga profesora Hermana Goossensa z Antverpskej univerzity, ktorý pôsobí ako koordinátor Platformy EÚ pre pripravenosť na obnovujúce sa epidémie (EU PREPARE).

Goossens uviedol, že ešte nikdy nevidel takú rýchlu reakciu a spoluprácu, ako v prípade prepuknutia epidémie nového koronavírusu z Číny. Podľa jeho slov je platforma EU PREPARE pripravená zodpovedajúco reagovať, ak by nový kmeň vírusu, 2019-nCoV, zasiahol Európu. Dodal, že uvedená platforma oslovila svoju sieť vyše 1000 nemocníc po celej Európe, aby pomohla pri zbere štandardizovaných údajov o cestujúcich na európskom území, u ktorých by bola táto choroba diagnostikovaná. No a čo sa stalo naozaj, sledujete aj sami...

A tak tu teda existuje nezodpovedaná otázka - je otvorenie vnútorných hraníc naozaj to, čo teraz Európa do úplného potlačenia pandémie potrebuje?