FBI varuje a Donald vyhlásil výnimočný stav

12.01.2021

Federálny úrad pre vyšetrovanie USA (FBI) varoval štátne a miestne orgány činné v trestnom konaní pred hrozbami násilia pravicových extrémistov počas série protestov naplánovaných na január vo Washingtone a hlavných mestách štátov. Tvrdí to dokument FBI, ktorý citujú agentúry ABC a Yahoo Newsa z ktorých čerpá Európska Pravda.

Podľa ABC dostala FBI v uplynulých dňoch tiež informácie o skupine požadujúcej "útoky" na štátne súdy, miestne a federálne vlády a administratívne budovy v prípade odvolania prezidenta Donalda Trumpa pred dňom inaugurácie.

V deň inaugurácie zvoleného prezidenta Joe Bidena skupina tiež plánuje "zaútočiť" na vládne úrady v každom štáte bez ohľadu na to, či majú štáty potvrdené volebné hlasy pre Bidena alebo Trumpa. "FBI dostala informácie o identifikovanej ozbrojenej skupine, ktorá sa 16. januára chystá vycestovať do Washingtonu, D.C. a varuje, že ak sa Kongres pokúsi 25. dodatkom zvrhnúť prezidenta D. Trumpa, dôjde k obrovskému povstaniu," uvádza sa v správe FBI.

Podľa Yahoo News bola situačná správa pripravená kanceláriou FBI v Minneapolise zverejnená týždeň predtým, ako na Kapitol vtrhol dav Trumpových priaznivcov. Report tiež rieši obavy z mítingov, ktoré plánuje usporiadať krajná pravica Boogaloo v mestách po celej krajine 17. januára.

Správa varuje, že "niektorí stúpenci deklarovali svoju pripravenosť na páchanie násilia na podporu svojej ideológie, vypracovali pohotovostné plány pre prípad násilia a identifikovali bezpečnostné opatrenia na presadzovanie práva a možné protiopatrenia". Správa konkrétne popisuje dôkazy o hrozbách súvisiacich s udalosťami naplánovanými na 17. januára v budovách hlavného mesta štátu Michigan a Minnesota.

Tieto zhromaždenia sú súčasťou toho, v čo dúfajú členovia násilného krajne pravicového a libertariánskeho hnutia boogaloo na celonárodný "ozbrojený pochod" na vrch CapitolHill vo Washingtone, D.C. a vo všetkých 50 hlavných mestách štátov USA. Aj keď nie je celkom jasné, koľko ľudí sa má zúčastniť na protestoch, udalosti zo 17. januára sa javia ako ďalší veľký krok extrémistických skupín po nepokojoch zo 6. januára.

Podľa správy FBI z 29. decembra sa niektorí priaznivci boogaloo so sídlom v štáte Minnesote začiatkom decembra zúčastnili protestoch pred State Capitol of Minnesote "s cieľom vykonať prieskum a identifikovať únikové body a obranné pozície v prípade násilia".

Za posledné dva roky sa pojem "boogaloo" vyvinul z online vtipu o druhej občianskej vojne v USA až k extrémistickej výzve na rastúci počet násilných incidentov a konšpiračných teórií. Hoci tento výraz zaviedli aj niektoré skupiny bieleho rasistického hnutia, je najužšie spojený s nesúrodou sieťou protivládnych extrémistov a polovojenských skupín, ktoré spojila horlivá opozícia proti kontrole zbraní a túžba zvrhnúť to, čo oni považujú za tyranskú vládu.

"Priaznivci Boogaloo sa domnievajú, že sa chystá povstanie proti vláde, a niektorí sa domnievajú, že by mali toto obdobie urýchliť ozbrojenými protivládnymi akciami vedúcimi k občianskej vojne," uvádza sa vo vyhlásení FBI.