Fiasko očkovania v EÚ?

02.02.2021

Zavedenie očkovacieho programu proti koronavírusu sa stalo skutočnou "katastrofou" pre reputáciu Európskej únie, píše publicista L. Halligan z The Daily Telegraph. 

Van der Leyenová a Brusel, podľa novinára, si nechce priznať svoje chyby, hľadá vinu voneskorení dodávok vakcíny. Pritom marketingová akcia so začiatkom očkovania naraz vo všetkých štátoch EÚ bola celkom podarená. Navonok perfektne zorganizované s ukončením akcie do pol roka, v skutočnosti Potemkinova dedina.

Európska únia to urobila pri zavádzaní očkovacích programov proti koronavírusu tak zle, že vyvolala prehĺbenie rozporov medzi Bruselom a jeho 27 členskými krajinami a zvýšenie pobúrenia občanov. Takéto "fiasko", píše publicista denníka The Daily Telegraph, poškodilo samotný "európsky projekt".

Ako pripomína novinár, ešte na začiatku pandémie sa Európska komisia rozhodla prevziať zodpovednosť za dodávky vakcín do krajín EÚ. Verila, že veľkosť a účinnosť najvyššieho výkonného orgánu bloku umožní Bruselu prevziať vedenie v očkovacích pretekoch a preukázať výhody európskej jednoty.

"Experiment sa však zmenil na katastrofu". Konkrétne podľa vládnych údajov vo Veľkej Británii bola prvá z dvoch dávok vakcíny už podaná viac ako 10 % populácie - 10,3 na každých 100 Britov dostalo vakcínu. V tom čase bolo v Nemecku zaočkovaných iba 2,1 na 100 obyvateľov. Priemer za celú Európsku úniu je ešte nižší - prvá dávka sa podala iba 1,9 na 100 ľudí.

Takýto žalostný stav vecí, samozrejme, nemohol inak, ako ovplyvniť úroveň dôvery európskeho obyvateľstva vočiBruselu. Predovšetkým nemecká tlač uviedla, že kancelárka Angela Merkelová obetovala životy Nemcov a kontrolu nad očkovaním preniesla do Bruselu. V mnohých krajinách viedla nedôvera k úľave od prísnych karanténnych opatrení a k vypuknutiu rozsiahlych nepokojov.

V tejto súvislosti začali výkonné orgány Európskej únie "upozorňovať na nebezpečný nacionalizmus v očkovaní (pre štáty, ktoré začali situáciu riešiť individuálne) a hľadať tých, na ktorých by mohli zvaliť vinu za svoje zlyhania," uviedol Halligan.

Európska komisia navyše pohrozila, že zabráni vývozu vakcín vyrobených v EÚ v rozpore s obchodnými zmluvami. Ako by toho nebolo dosť, Brusel sa pokúsil diskreditovať britskú farmaceutickú spoločnosť AstraZeneca. Keďže táto nechcela pripustiť svoje chyby, Brusel rýchlo vyhlásil, že s ním výrobcovia vakcín zaobchádzali nespravodlivo. "Avšak v období vysokého dopytu," píše Halligan, "je nedostatok nevyhnutný".

Podľa novinára sú úspešné vakcinačné programy vo Veľkej Británii alebo USA spôsobené iba tým, že krajiny investovali do výroby, testovania a nákupu vakcín skôr a vo väčších objemoch. Naopak Brusel zadal objednávku vakcíny od spoločnosti Pfizer až v polovici novembra, a to aj napriek tomu, že bola vyvinutá spoločne s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech.

"Je zrejmé, že európsky postup obstarávania neprebiehal dosť dobre. Je ťažké vysvetliť, prečo je očkovanie v iných krajinách vynikajúcou vakcínou vyvinutou v Nemecku rýchlejšie," uviedol Markus Söder, predseda vlády najväčšej nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko.

Vakcína AstraZeneca však zatiaľ nedostala úplný súhlas Európskej liekovej agentúry na jej uvedenie na trh EÚ.

Takéto "fiasko" podľa Halligana povedie k ďalšiemu zvýšeniu úmrtnosti na COVID-19, rozšíreniu karanténnych opatrení a k prehĺbeniu recesie v krajinách EÚ. Ako poznamenáva novinár vo svojom článku pre The Daily Telegraph, žiadna krajina sa s pandémiou alebo očkovaním nevyrovná dokonale, kroky Európskej únie však boli "katastrofou" a naštrbili reputáciu bloku.