Folklór okolo pamätníkov pokračuje
V minulosti si ľudia zvykli, že po nástupe alebo zmene totalitných režimov sa búrali pamätníky a pomníky, či už fašistov ako Hitler, Mussolini, Frank, neskôr Masaryka a Štefánika a po páde ZSSR komunistov Lenina, Stalina, či Gottwalda. V súčasnosti akoby vzniklo folklórne hnutie, ktoré si svoju frustráciu, resp. populizmus vybíja na pamätníkoch.
Naposledy "utŕžil" W. Churchill v Londýne a aby naši priatelia spoza hraníc rieky Moravy v hanbe nezostali, naložili mu aj v Prahe. Londýn to riešil radikálne, sochu vojnového premiéra zadebnil. Problémy momentálne hlásia aj vo Švédsku, kde to asi "schytá" socha kráľa Karola XII. Hádajte, kto tam bude miesto neho? To sa dozviete na konci príspevku.
Problém, ako uviedla Sky News, ale nastáva dnes (18.6.2020), kedy prichádza na návštevu Veľkej Británie francúzska hlava štátu Emmanuel Macron. A to ešte chce vyznamenať Britov za hrdinstvo v 2. svetovej vojne. No povedzte, nemal by byť pri tomto akte viditeľný aj Winston Churchill, ktorý stal na čele víťaznej mocnosti? Poviete si: "Mal!" Pochopili to aj v Londýne a včera sa aktívne pracovalo na odstránení debnenia. Dúfajme, že sochu do návštevy ustrážia nepočmáranú.
Pokiaľ urobíme krátky exkurz do blízkej minulosti, že taká väčšia osobnosť začala v roku 2019 prekážať starostovi Prahy 6 Ondřejovi Kolářovi.
Čestný občan Prahy, nositeľ najvyššieho štátneho vyznamenania ČSR, osloboditeľ Prahy maršal Ivan Stepanovič Konev (pozn. vyznamenania mu boli udelené v roku 1946) mal sochu v Dejviciach. Bol využitý výnimočný stav a zákaz zhromažďovania počas koronakrízy a socha skoro ráno demontovaná. Socha skončila v depozitári a starosta Kolář "hrdinsky zaliezol" a nechal sa strážiť za peniaze daňových poplatníkov políciou. Asi nepredpokladal, že Rusko zareaguje s veľkou nevôľou a "vybásnil si", že je osoba v postavení na úrovni Skripaľa...
Vo Veľkej Británii zasa začalo "úradovať" hnutie Black Lives Matter a na pamätníku W. Churchilla pribudol nápis "RASISTA". "Churchillov pamätník bol následne umiestnený do krabice 12. júna 2020 v očakávaní ďalšieho protestu Black Lives Matter, pretože demonštranti napísali na jeho podstavec slovo "rasista" vedľa mena britského vodcu", uviedol spravodajca Sky News. Ďalej uviedol, že W.Churchill bol hrdinom Veľkej Británie, lebo sa postavil do jej čela v čase 2. svetovej vojny a postavil sa nemeckému fašizmu, ktorý reprezentoval Adolf Hitler. Treba však povedať, že počas života prešiel radom názorových premien. Na druhej strane mal rasistické narážky na Indov, ktorých, podľa vlastných slov, netoleroval a považoval za "divý ľud s divokým náboženstvom".
Ako uviedla Sky News v komentári k situácii súčasný britský premiér Boris Johnson poznamenal, že skutočnosť, že niekto by mohol zhanobiť pamätník, je "absurdná a hanebná", pretože Churchill zachránil krajinu pred "tyraniou fašizmu a rasizmu" a zostane navždy hrdinom.
Po niekoľkých dňoch Londýnom otriasli "scény násilia" medzi sympatizantmi hnutia Black Lives Matter, ktorí protestovali v Hyde-parku a skupinou ľudí, ktorí sa zhromaždili na susednom námestí Parlamentu, kde sa nachádza aj pamätník Churchilla. Medzi nimi žurnalisti zo Sky News zahliadli ultrapravých aktivistov, ktorí prišli brániť pamätník voči demonštrantom. Polícia s veľkými ťažkosťami zvládla situáciu a zatkla asi 100 ľudí.
"Rasizmus Churchilla bol výnimočný,"povedali autorky, ktoré využili súčasnú situáciu, aby vyjadrili svoj názor v podobe nápisu na pamätníku W. Churchilla v Prahe-Žižkove: "Byl rasista. Black lives Matter".
Hoci dievčiny neupierajú expremiérovi obrovské zásluhy počas 2. svetovej vojny, nevedia mu zabudnúť, že neriešil hladomor v Bengálsku v roku 1943, kedy zomrelo 3 mil. ľudí, alebo použitie chemických zbraní proti protestujúcim v Iraku v roku 1921. Tieto počiny naša redakcia, tak ako mnohí politici, ostro odsudzuje. Na svojich stránkach však dlhodobo upozorňujeme na kontraproduktívne zviditeľňovanie sa Česka vo svete. Treba si uvedomiť, že ako maršal Konev, tak W. Churchill reprezentujú víťazné mocnosti 2. svetovej vojny. A tak treba búrať mýty, aby sa dala robiť revízia tejto strašnej vojny.
Pamätník Churchilla konečne "oddebnili", pretože prichádza Emmanuel Makron, prezident Francúzska.
Ten sa stretne s B. Johnsonom, ministerským predsedom a následníkom trónu princom Charlesom pri príležitosti 80. výročia výzvy Charlesa de Gaullea Francúzom, aby Francúzi začali rozhodný boj s nemeckými fašistami, ktorí okupovali Francúzsko. Podľa niektorých zdrojov prezident Macron poďakuje Londýnu a Veľkej Británii za odvahu a hrdinstvo v 2. svetovej vojne a mestu Londýn odovzdá najvyššie francúzske vyznamenanie Rád čestnej légie.
Ako oznámili Sky News, prezident Macron sa nepodrobí 14-dennej karanténe, ktorá je povinná po príchode do Spojeného kráľovstva. Platí totiž výnimka pre prichádzajúcich "osobitnej kategórie". Zvláštne opatrenie. Keď sme sa opýtali epidemiológa, či robí koronavírus rozdiely v infikovaní "plebsu" a "VIP kategórie", bolo nám povedané, že nie. Podľa postavenia sme si pred touto pliagou rovní!
Perlička na záver. Kráľ Karol XII zostáva
ikonickou postavou švédskych dejín. Doviedol impérium na vrchol, nakoniec sa
však pustil do neuváženej vojny s Ruskom, ktorá viedla po jeho smrti
k zániku Švédskej ríše. Dodnes však polarizuje spoločnosť, niektorí mu
vyčítajú, že bol diktátor. Vo švédskych mestách má postavené pamätníky.
A konečne sa Švédi "spamätali". Ústami ex starostu mesta Umeå J. Björingea žiadajú v rámci "podpory
súdržnosti a benevolentného sociálneho ducha Švédska" odstrániť sochu
imperátora Karola XII a nahradiť ju novou. Táto by symbolizovala novú dobu.
Ex starosta odporúča, aby to bola socha
ekologickej aktivistky Grety Tunbergovej