Gréte nestačí, že je už aj na poštovej známke

02.02.2021

Greta Thunbergová zverejnila videosprávu pre hlavy štátov a vlád, ktoré sa zúčastňujú na Svetovom ekonomickom fóre vDavose, uvádza Welt. Klimatická aktivistka zo Švédska uviedla, že dnešné ciele a záväzky zjavne nestačia, obvinila politikov z nečinných rečí. Vyzvala svetových vodcov, aby "s klimatickou a environmentálnou situáciou zaobchádzali ako s mimoriadnou situáciou".

Výročné svetové ekonomické fórum sa zvyčajne koná vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Davos. Tento rok bol samit kvôli pandémii koronavírusu presunutý na internet a koná sa formou videokonferencie. Švédska klimatická aktivistka, čerstvá osemnástka, Greta Thunbergová zverejnila pri príležitosti výročného stretnutia aj videosprávu. Podľa jej slov si uvedomuje, že zo dňa na deň sa nemôže všetko zmeniť, ale nečinné tlachanie by sa malo konečne skončiť.

GRETA TUNBERG, klimatická aktivistka:
“Aj keď vítame každú iniciatívu zameranú na zmenu podnebia v oblasti klímy, ciele a záväzky, ktoré sú dnes prezentované a diskutované, zďaleka nestačia. A čas na malé kroky správnym smerom je už dávno preč. Ak chceme, aby sme mali čo i len malú šancu vyhnúť sa najhorším dopadom klimatických a environmentálnych núdzových situácií, musí sa to zmeniť. Pretože stále hovoríte jednu vec a robíte pravý opak. Hovoríte o záchrane prírody, a súbežne s tým o upevňovaní politiky ďalšieho ničenia na ďalšie desaťročia.

A keďže celkové verejné povedomie je stále také nízke, našim vodcom môže stále uniknúť takmer všetko. Nikto nie je zodpovedný. Vyzerá to ako hra. Kto zabalí a predá svoje nápady najlepšie, vyhráva. V súčasnosti môžeme usporiadať toľko stretnutí a samitov, koľko chceme, ale ak nebudeme považovať situáciu v oblasti podnebia a životného prostredia za stav núdze, nedôjde k dostatočnej zmene.

Na začiatok musíme zaviesť povinné ročné rozpočty na redukciu uhlíkovej stopy založené na najlepších vedeckých poznatkoch, ktoré máme.”


Treba poznamenať, že čerstvá dospeláčka Greta Thunberová hovorí na svoj vek veľmi rozumne, až vizionársky. Rada starších by to nesformulovala lepšie. Je na škodu, že sa samit namiesto Davosu koná len v audiovizuálnej rovine. 

Určite by bolo oživením, keby, tak ako na iných samitoch, svoje názory prezentovala osobne formou kriku, sĺz a nakričania na svetových lídrov. 

Výsledok bez toho : hádzanie hrachu na stenu.