Guvernér NBS Peter Kažimír obvinený

12.10.2021

Tak sa Slovensko konečne dočkalo. Po troch obvinených policajných prezidentoch, zatiaľ len jednom špeciálnom prokurátorovi, či obvinenej podpredsedkyni Najvyšieho súdu SR, teraz NAKA  obvinila aj exministra financií a guvernéra NBS Petra Kažimíra z korupcie.

Aktuality.sk píšu, že Kažimír mal zohrať úlohu kuriéra a priniesť vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu úplatok asi 50-tisíc eur. Vypovedá o tom Imrecze, ktorý spolupracuje s políciou.

Nepochybujeme, že pán guvernér Kažimír po vzore rakúskeho expremiéra Sebastiana  Kurza ihneď odstúpi z funkcie, aby nepadol tieň škandálu na ctihodnú Národnú banku Slovenska. 

Obvinenie guvernéra NBS pre TV Markíza potvrdil aj jeho advokát Ondrej Mularčík. Ten zdôraznil, že jeho klient obvinenia odmieta. Podľa Mularčíka ide o prečin, kde je trestná sadzba maximálne 5 rokov odňatia slobody. Peter Kažimír nebol zadržaný a odmietol obvinenie z podplácania.

"Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania," reagoval Kažimír na obvinenie.

Bývalý minister financií tvrdí, že sa "necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu" a zároveň je podľa neho skutkový stav v uznesení nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy.

Kažimír sa funkcie guvernéra ujal v roku 2019, keď odišiel z pozície ministra financií. Mandát má do 1. júna 2025.