Heiko Maas: Nordstream 2 bude dokončený!

17.10.2020

Internetový nemecký spravodajský portál RND priniesol rozhovor s ministrom zahraničných vecí Heiko Maasom, podľa ktorého výsledok amerických prezidentských volieb povedie k lepším nemecko-americkým vzťahom.

K odporu amerických republikánov i demokratov minister Maas povedal: " Predpokladám, že Nord Stream 2 bude dokončený. Otázka je kedy. Rozhodujeme o našej energetickej politike a dodávkach energie tu v Európe. Nekritizujeme skutočnosť, že USA vlani viac ako zdvojnásobili svoj dovoz ropy z Ruska a v súčasnosti sú druhým najväčším dovozcom ruskej ťažkej ropy na svete. USA uplatňujú svoje právo na nezávislú energetickú politiku. Robíme to rovnako."

Podľa názoru nemeckého ministra nemôže nastať koniec dialógu s Moskvou, pretože príliš veľa ľudí vo svete závisí od ukončenia konfliktov v dialógu s Rusmi.

Nordstream 2 (Severný prúd-2) plynovod budovaný medzi Ruskom a Nemeckom, kde väčšia časť jeho potrubia pôjde po dne Baltského mora je v záverečnej etape. Jeho úlohou bude zabezpečovať dodávky zemného plynu viacerým krajinám v Európe. EÚ privítala tento spoločný projekt a je aj jeho priamym účastníkom.