Hrdza a diery pokryli neviditeľný torpédoborec USA

13.12.2021

Americký neviditeľný torpédoborec DDG-1000 triedy Zumwalt, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 2016, sa pokryl hrdzou a miestami z neho odpadla farba. Na žalostný stav lode upozornil spravodajský portál The Drive.

Na zverejnených fotografiách je vidieť, že torpédoborec získal žltý odtieň a niektoré prvky obloženia sa odfarbili alebo úplne odpadli. "Drsné podmienky, v ktorých sa testy vykonávajú, zhoršujú vzhľad našich lodí. Pracovníci námorníctva však robia všetko pre boj s koróziou," cituje portál komentár hovorcu amerického námorníctva.

Článok uvádza, že za torpédoborec bolo už utratených deväť miliárd dolárov. V čase uvedenia do prevádzky bola jeho hodnota 4,4 miliardy. Nie je to prvýkrát, čo torpédoborec USS Zumwalt priťahuje pozornosť tlače.

Hneď mesiac po vstupe do flotily sa loď pokazila pri prechode cez Panamský prieplav. Lode triedy Zumwalt vznikajú v USA od roku 2011. Prvý DDG-1000 bol vypustený na vodu v októbri 2013 ao tri roky neskôr sa torpédoborec stal časťou námorníctva.

Pôvodne chceli postaviť 28 lodí tohto typu, ale potom sa ich počet znížil na tri. USS Zumwalt sú považované za najnovšie minonosky amerického námorníctva, sú schopné niesť raketovú výzbroj.