Ide Karviná do karantény?

05.07.2020

Situácia týkajuca sa koronovírusovej nákazy na moravskom Karvinsku v susednej ČR sa rapídne zhoršuje. Medzi ľuďmi, u ktorých sa novo preukázala nákaza COVID-19, už totiž nie sú len baníci - ohnisko sa prenáša priamo do mestskej komunity. "Prípadnú karanténu pre celý okres Karviná ale vedenie Moravskosliezskeho kraja nariadiť nemôže - to je výhradne v kompetencii hygienikov, ktori podliehajú priamo Ministerstvu zdravotníctva ČR", povedal to dnes pre ČTK hejtman kraja Ivo Vondrák. Vyjadrenie hygienikov zatiaľ ČTK len zisťuje.

"Keď som sa díval na ranné dáta, tak je zrejmé, že časť ohniska nákazy z OKD sa už prepadá do mestskej komunity. Dôkazom je, že z 94 nakazených, ktorí boli v sobotu zistení, je 41 ľudí do 30 rokov a väčšina z nich sú ženy. Dochádza k tomu, že už novonakazení nie sú len baníci ale ďaľší ľudia. Situácia sa z tohto pohľadu určite zhoršuje," pokračoval hejtman.

"Zatiaľ ale razantne nenarastá počet hospitalizovaných a zomrelých. To je správa dobrá a hovorí proti uzatváraniu Karvinej," uviedol Vondrák na sociálnej sieti.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch v sobotu pre Česku televíziu povedal: "V túto chvíľu sa o karanténe pre Karvinú nejedná, no nemôžem vylúčiť, žeby to bola varianta, keby sa situácia masívnejšie zhoršila." Nevysvetlil však bližšie, čo by za také zhoršenie považoval.

Podľa posledných zverejnených údajov bolo v piatok v Moravskoslezskom kraji potvrdené už 3110 pripadov nákazy koronavírusom. Najviac ich bolo na Karvinsku, kde bolo pozitivne testované už 1629 ľudí. V Karvinej žije viac než 245.600 obyvateľov a celý kraj ich má temer 1,2 miliónov.

Nákaza sa začala raketovo šíriť v bani Darkov v Karvinej. "Je nás naraz v sprche aj dvesto," povedal ČTK nemenovaný baník. Hygienici práve sprchy označili za faktor rozšírenia nákazy.

"Ľudia by si mali uvedomiť, že je treba nosiť rúška, i keď to už v ČR žiadne nariadenie nepožaduje. Podľa môjho názoru situácia, keď sú kúpaliská plné ľudí bez rúšok, tak to je potenciálne veľmi nebezpečná situácia pre rapídne šírenie nákazy," povedal hejtman Vondrák. Funkcia hejtmana v ČR je obdobná našej funkcii predsedu samosprávneho kraja.

Pre Slovensko je táto situácia v blízkej Karvinej kde žije a pracuje množstvo Slovákov z Oravy mimoriadne doležitá a preto ďalší vývoj budeme pozorne sledovať.