Irán pokračuje v obohacovaní uránu - v rozpore s jadrovou dohodou!

19.11.2020
Irán začal montovať nové odstredivky typu IR2 na obohacovanie uránu a zároveň pokračuje v obohacovaní uránu v odstredivkách staršieho typu IR1, píše Frankfurter Allgemeine s odvolaním sa na najnovšiu správu Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (IAEA). V súčasnosti sú iránske zásoby obohateného uránu 2,4 tony, čo presahuje objemy stanovené v jadrovej dohode z roku 2015(USA od tejto dohody jednostranne odstúpili v roku 2017).

Irán v posledných mesiacoch opäť rozšíril svoj jadrový program nad rámec jadrovej dohody z roku 2015, informoval Frankfurter Allgemeine s odvolaním sa na poslednú štvrťročnú správu výkonného riaditeľa IAEA Rafaela Grossiho. Teherán zároveň dodržal požadovanú úroveň transparentnosti vo vzťahu k IAEA.

V príspevku píše, že Irán začal montovať moderné centrifúgy na obohacovanie uránu IR2 a pokračuje tiež v obohacovaní pomocou starších zariadení IR1. V súčasnosti je množstvo obohateného uránu nahromadeného v Iráne 2,4 tony, čo je mnohonásobne viac ako objemy stanovené jadrovou dohodou.

Irán opakovane oznámil ďalšie obohacovanie uránu po tom, čo USA v roku 2017 jednostranne vystúpili z iránskej jadrovej dohody. Medzitým Joe Biden, ktorý prevezme vládu v USA ako americký prezident v januári 2021, už oznámil do Teheránu svoj návrh k "návratu k diplomacii." 

Jednou z podmienok návratu k diplomacii je zároveň dodržiavanie podmienok jadrovej dohody všetkými stranami. Ako denník poznamenáva, proces obohacovania uránu a výstavba nových centrifúg nie sú nezvratné procesy, ale určite ide o kroky, ktoré nemajú nič spoločné s diplomaciou.

Doplňme, že k dohode o jadrovom programe dospeli po dlhých a komplikovaných jednaniach Irán a šesť veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA. Stalo sa tak 14. júla 2015. Nasledovalo zrušené sankcií OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program. Tento bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní. 

Americký prezident Donald Trump začiatkom mája 2017 oznámil, že USA od dohody jednostranne odstupujú. Následne Irán vyhlásil, že sa necíti byť viazaný touto zmluvou. Diplomacia ostatných krajín dohody v snahe o zmenu stanoviska USA zlyhala.