Irán sľubuje pomstu za smrť nukleárneho vedca

01.12.2020

Ako sme uviedli nedávno, Irán začal montovať nové odstredivky typu IR2 na obohacovanie uránu a zároveň pokračuje v obohacovaní uránu v odstredivkách staršieho typu IR1. Irán opakovane oznámil ďalšie obohacovanie uránu po tom, čo USA v roku 2017 jednostranne vystúpili z iránskej jadrovej dohody. Medzitým Joe Biden, ktorý prevezme vládu v USA ako americký prezident v januári 2021, už oznámil do Teheránu svoj návrh k "návratu k diplomacii."

Na nedávnej konferencii označil Benjamin Netanjahu, izraelský premiér, že Irán je blízko k zostrojeniu atómovej bomby a z tohto hľadiska je najväčším nebezpečenstvom pre Izrael vedúci iránskeho jadrového výskumu MohsenFakhrizadeh.

Dnes je iránsky jadrový vedec Mohsen Fakhrizadeh mŕtvy. V piatok 27.11.2020 bol zastrelený pri atentáte v aute neďaleko Teheránu. Okolnosti atentátu zatiaľ nie sú objasnené.

Irán obviňuje USA a Izrael z vraždy svojho jadrového vedca a vyhráža sa im odplatou, informuje SRF. Teherán s konečnou platnosťou odpovie na pokus o atentát s cieľom vyslať signál vlastnému obyvateľstvu a zastrašiť vonkajších nepriateľov, je presvedčený korešpondent švajčiarskej televíznej stanice Pascal Weber. Iránske úrady sa však budú správať zdržanlivo, pretože berú ohľad na iniciatívu nového šéfa Bieleho domu Joea Bidena.

Hasan Rúhání sľúbil, že vraždu pomstí: "Nepriatelia Iránu musia vedieť, že sme statočná krajina. Zástupcovia nášho štátu tiež nepoznajú strach a na tento trestný čin budú odpovedať. V pravú chvíľu sa naši zástupcovia pomstia." Iránska štátna televízia oznámila, že minister obrany navštívi rodinu obete, aby jej vyjadril sústrasť. Vdova po zavraždenom vedcovi povedala: "Bol nielen talentovaným vedcom, ale aj milujúcim manželom. Preto naliehavo požadujem, aby Irán pokračoval v jeho programe, aby jeho smrť nebola márna."

Teherán z vraždy obviňuje USA, rovnako ako Izrael. Izrael oznámil, že posilní ochranu svojich veľvyslancov po celom svete. Jadrový vedec Mohsen Fakhrizadeh bol v piatok zastrelený neďaleko Teheránu. "Atentát na fyzika, ktorý je tiež členom silného Zboru islamských revolučných gárd, sa naďalej špirálovite vracia k násiliu," vysvetľuje korešpondent SRF pre Blízky východ P. Weber. Ďalej uzatvára: "Teherán na túto vraždu určite odpovie, o tom niet pochýb. Iránci to urobia predovšetkým pre svoje vlastné obyvateľstvo a tiež preto, aby pokračovali v politike zastrašovania. Ale inak nesúhlasím s tými, ktorí kričia o hroziacej vojne. Irán dlho túžil po možnomodchode amerického prezidenta Trumpa. A stalo sa. Teherán sa preto bude správať radšej zdržanlivo, aj keď tento atentát znižuje šance novozvoleného prezidenta Joe Bidena na obnovenie rokovaní o jadrovej zmluve.