ISS pomaly dožíva - čínska vesmírna stanica ožíva

15.10.2021

Čína vyslala v piatok 15.10. 2021 na vesmírnu stanicu Tiangong svoju druhú misiu s posádkou, pričom súčasťou posádky bola aj prvá Taikonautka stanice Wang Ja-Pingová. Posádka kozmickej lode Shenzhou-13 má zostať na základnom module Tianhe 183 dní - najdlhšie v čínskej histórii - a potom sa v apríli 2022 vráti na Zem. Taikonautmi sú 55-ročný Zhai Zhigang, 41-ročná Wang Ja-Pingová a 41-ročný Ye Guangfu.

Posledná posádka sa vrátila na Zem v septembri po troch mesiacoch na palube Tianhe. Ako prví ľudia, ktorí žili na tejto vesmírnej stanici, pracovali na údržbe a testovaní životných podmienok Tiangongu po tom, čo boli v prvých mesiacoch postavené a pripevnené prvé dodatočné moduly.

Nová posádka bude testovať rôzne technológie vrátane robotického ramena a vykonávať výstupy do vesmíru na obežnej dráhe. Wang sa stane prvou čínskou taikonautkou, ktorá zažije výstup do vesmíru.

Čína bude do svojej stanice v najbližších rokoch pridávať moduly a misie s posádkou budú pokračovať, pričom podľa Global Times sa najmenej šesťmesačný pobyt druhej posádky stane postupne normou pre ďalšie. Čína očakáva, že Tiangong bude plne obsadený koncom roku 2022.

Čína bola nútená sama začať budovať vlastnú vesmírnu stanicu, pretože USA zakázala jej účasť na medzinárodnej vesmírnej stanici. Paradoxne dnes keď sa zväčšuje frekvencia výskytu závažných porúch na ISS a predpokladá sa koniec jej využívania  v roku 2024, bude čínska stanica jediná funkčná…

Na fotke je 41-ročná čínska Taikonautka Wang Ja-Pching, ktora je vo vesmíre už druhýkrát: