Ivan Korčok - kariérny alebo skôr kariéristický diplomat

09.03.2021

Napätie vo vládnej koalícii rastie a taktiež sa zväčšuje antagonizmus či už medzi predsedami strán,, tak aj medzi jednotlivými ministrami. V poslednom období sme zaregistrovali i kritiku zo strany Ministerstva zahraničných vecí v osobe I. Korčoka na adresu premiéra Matoviča. Nie je to bežné a to ani v slovenských podmienkach, aby člen vlády otvorene vystupoval proti svojmu "šéfovi". Je to o to podivnejšie, že týmto ministrom je I. Korčok - doteraz vždy submisívny voči svojim nadriadeným.

​Ivan Korčok (56) pôsobí v slovenskej politike dlho. Je absolventom Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity a vzdelanie si tiež doplnil postgraduálnym štúdiom na Inštitúte medzinárodných vzťahov na UK v Bratislave. Hneď po škole sa v roku 1992 zamestnal na vtedajšom Ministerstve medzinárodných vzťahov SR a potom už striedavo pracoval v diplomatických funkciách na našich zahraničných misiách a v exekutíve ministerstva zahr. vecí. Počas svojho pôsobenia vystriedal všetky možné koalície od "modrých" po "červené" a stále "tvrdil muziku" toho predsedu vlády, ktorý bol momentálne pri moci.

O to úsmevnejšie pôsobí vyjadrenie kariérneho diplomata I. Korčoka (SaS), ktorý sa dištancuje od politiky minulej vlády. Len pre pripomenutie - za vlády R. Fica pôsobil ako štátny tajomník a neskôr bol vymenovaný za veľvyslanca SR v USA. Štátny tajomník je politickou funkciou a slúži hlavne politickým cieľom, ktoré si vláda vo svojom programovom vyhlásení stanovuje. Od V. Mečiara po R. Fica smerovanie slovenskej zahraničnej politiky nebolo vždy priamočiare. Existovalo mnoho rozdielnych prístupov v zásadných zahranično-politických otázkach. Štátny tajomník je druhým mužom na ministerstve a pán Korčok bol počas svojho pôsobenia vo funkcii aj určité obdobie "prvým mužom". Minister M. Lajčák v danom období pôsobil rok ako Predseda 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN (od 31.5.2017).

Na nedávnej tlačovej konferencii R. Fico "nenechal na ministrovi suchú nitku". Na adresu ministra povedal, že väčšieho žoldniera v živote nevidel. Po tomto vyjadrení nasledovala slovná prestrelka medzi R. Ficom a I. Korčokom, ktorú okomentoval E. Chmelár veľmi výstižnou poznámkou, kde povedal: "Po tejto patetickej scéne môže nasledovať potlesk, spadnutá opona a zhasnuté svetlá. Problém je, že Ivan Korčok politických žoldnierom naozaj je. Sám som na to viackrát upozorňoval. Pri pôsobení na poste hovorcu MZV za éry V. Mečiara sa ešte môže brániť tým, že tohto premiéra iba "zažil", pretože táto funkcie je ešte úradníckou pozíciou. No už ako štátny tajomník rezortu diplomacie vo vláde M. Dzurindu neslúžil iba SR, pretože táto funkcia je politická".

Ivan Korčok sa ohradil voči ľuďom, ktorí sa nevedia zmieriť s tým, že vláda , v ktorej je on teraz ministrom sa dištancuje od Ficovej garnitúry. Na toto je potrebné mať jednak dobrý žalúdok a možno taktiež veľmi krátku pamäť.

Minister Korčok sa jasne politicky vyhranil po dovoze ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko. Vakcínu nazval nástrojom hybridnej informačnej vojny a politickým nástrojom Kremľa. Podľa ministra bola premiérova tlačová konferencia na košickom letisku pred zásielkou 2 mil. vakcíny Sputnik V posledným impulzom pred koaličnou krízou. "Nie je to dar, je to tovar, ktorý má svoju cenu" - uviedol Korčok. "Rozdeľuje nás tu doma, rozdeľuje nás tuv zahraničí, spochybňuje procesy v EÚ" - poukázal minister. Súčasne I. Korčok účasť predsedu vlády na letisku v Košiciach nepovažuje za vhodnú.

O niekoľko dní neskôr principiálny minister už víta spustenie procesu hodnotenia vakcíny Európskou liekovou agentúrou. Možno sa po jej registrácii dozvieme, že to bol práve Ivan Korčok, ktorý donútil Rusov aby vakcínu zaregistrovali a tak zachránil tisíce občanov Slovenska.

To, že si pán minister robí vlastnú politiku je aj jeho (naše) uznanie Juana Guaidóa za prezidenta Venezuely. Ficova vláda sa nepripojila k politike USA a Veľkej Británie čo sa týka uznania Guaidóa za prezidenta. Túto vlastnú iniciatívu vyvinul I. Korčok a o uznaní už len informoval vládu a prezidentku Slovenska. Zrejme sa týmto politickým gestom chce niekomu zavďačiť. Nie je vylúčené, že počas jeho pôsobenia vo Washingtone dostal "americkú politickú vakcínu",, ktorá upravila jeho svetonázor. Všetko na Východ je zlé a všetko na Západ od nás je dobré. Je to osobné politické "faux pas", lebo krátko po tomto prehlásení naopak EÚ vydala komuniké, v ktorom oznámila, že lídra venezuelskej opozície Guaidóa už neuznáva ako dočasného prezidenta. Ministri zahr. vecí EÚ v januári tohto roku schválili spoločné prehlásenie, že Guaidó je "len opozičný politik". Treba dodať, že EÚ neuznáva ani súčasného prezidenta Nicolasa Madura. Tak ako nás veľavravne I. Korčok informoval o uznaní Guaidóa, tak nejak potichu prebehla správa, že opozičný líder už nie je uznávaný ako prezident Venezuely.

Keď minulý rok v lete navštívil americký minister zahr. vecí Mike Pompeo Prahu, Plzeň, Ljubljanu, Viedeň a Varšavu, mnohí si kládli otázku, prečo neprišiel aj do Bratislavy. Môžeme sa len domnievať, prečo boli tesne pred cestou ministra do Európy vyhostení ruskí diplomati zo Slovenska. Minister I. Korčok sa zrejme týmto krokom dostatočne nezavďačil Pompeovi, lebo ten neprejavil záujem stretnúť sa so "sorosovcami". Trump a Pompeo sú vyznávači tradičnej rodiny, sú proti globalizácii a rôznym sexuálnym úchylkam.

Ako dopadne vládna kríza je otázne. Ale bude zaujímavé sledovať ďalšiu politickú kariéru pána Ivana Korčoka. Jeho životná filozofia "koho chleba ješ, toho pieseň spievaj" sa mu zatiaľ vyplatila.