Jaro Polaček upratoval na Juhu – bez rúška

28.09.2020

Nostalgicky vyznela "prechádzka" otca mesta Košice Ing. Jaroslava Polačeka po mestskej časti Juh. Akoby si pripomínal tie bezstarostné časy, keď ešte bol aktivistom. Možno si zobral k srdcu radu nášho Spravodaja a chcel napodobniť exprimátora R. Schustera, ktorý každé ráno obehal mesto a hneď robil nápravu. Alebo keď sa Vasiľovi Biľakovi zunovalo v Prahe, sadol na lietadlo, aby navštívil trebárs JRD Choňkovce a osobne na poli požmolil prstami klásky pšenice.

Zlé jazyky však tvrdia, že otec mesta sa šiel prejsť po Južnej triede, aby sa na križovatke s Rastislavovou ulicou pokochal obrazom junáka na baneri pokrývajúcom celú stenu paneláku. Visí tam od komunálnych volieb a podľa cyklistickej prilby sa domnievame, že muž sľubuje, že bude rozvíjať v Košiciach netradičnú dopravu. Tešili sa hlavne zamestnanci US Steel na cyklotrasu Moldavská - železiarne, aby neriskovali životy a pokutu využívaním rýchlostnej cesty pre motorové vozidlá. V tejto súvislosti vás napadnú otázky, na ktoré hneď odpovieme. Muž v nadživotnej veľkosti na baneri je J. Polaček. Netešte sa, cyklotrasa do US Steel v dohľadnej dobe nebude.

Už predtým sme upozorňovali, že Polaček zrušil alebo zbrzdil rozbehnuté projekty:

  • modernizácia trate električky nad Jazero
  • modernizácia trate električky Alejová
  • rozšírenie hlavnej komunikácia nad Jazerom
  • výstavba tenisového centra
  • svetová olympiáda mládeže

Zostáva nezodpovedané, či obyvatelia sídliska Nad jazerom dali primátorovi mandát, aby naďalej jazdili po rozheganých koľajniciach s vyšším rizikom vykoľajenia, alebo strácali čas v autách v ranných a poobedňajších dopravných špičkách, či študenti nemali záujem, aby o dva roky bývali v moderných internátoch alebo mali k dispozícii moderné športoviská. Na toto Jaro Polaček mandát nedostal.Okrem toho vniesol chaos do parkovania a nepodarilo sa mu realizovať ani vlastný projekt karanténnej stanice.

Moderné učebnice manažmentu upozorňujú, že ak príde manažér k fleku ako slepé kura k zrnu a nemá manažérske zručnosti, začne riešiť podradné témy a operatívne problémy, o ktorých sa domnieva, že im rozumie. Napríklad plán strategického rozvoja prebehne za 10 minút bez pripomienok, ale dokáže hodinu diskutovať so sekretárkou, aké chlebíčky a kde kúpiť na nasledujúcu gremiálku.

Jedného dňa v piatok si otec mesta našiel čas, navštívil starostu Mestskej časti Juh a spoločne prešli časť obvodu. Spolu vyriešili problém, ktorý trápi obyvateľov bývajúcich na Južnej triede 23-27. "Priestory, ktoré sú znečisťované neprispôsobivými občanmi, budú vyčistené a následne zabezpečené mrežami,"hovorí starosta Juhu. To nám pripomína časy, keď ešte naivný Janko (Čarnogurský) lopatoval na Luníku IX. O pol roka bolo sídlisko "zabordelené" opäť. Je tu Kosit, správca domu, obyvatelia domu a až musí prísť otec mesta, aby namiesto toho, že koncepčne bude riešiť problémy neprispôsobivých v meste, dal privariť mreže (ozaj čo na to hasiči, nezatarasia mreže nejakú únikovú cestu?). Možno, že mu tam býva nejaký kámoš. Budeme sledovať, či aspoň jeden sľub bude splnený a mreže tam skutočne osadia.

Obaja páni, otec mesta a otec Juhu, podebatovali o parkovaní, s ktorého ochromením v meste má J. Polaček cez EEI bohaté skúsenosti a debatovali tiež o dopravnom značení na Šoltésovej ulici (možno vyberali odtieň bielej na čiary). Potom prešli cez parčík J. Psotku a cez centrálne trhovisko na Južnej triede. Kde následne, a či, načreli do repre fondu sa v správe neuvádza. Veď po takej lopote si aj zaslúžia... Prejsť takú štreku peši?

Toto pracovné vypätie však malo jeden háčik, ktorý skazil pozitívny dojem z obchôdzky. Kým starosta Juhu chránil J. Polačeka pred koronavírusom tým, že mal nasadené rúško, otca mesta to ani nenapadlo, a to lozili aj v relatívne špinavom prostredí. Akoby si hovoril: "Terazky som mayorom, nejaký koronavírus ma nemôže rozhádzať. Čo by som šaškoval s nejakým rúškom?"

"... prosím každého človeka otvorenej mysle, aby ste vo svojej rodine a priateľom vysvetlil, ako je dôležité s okamžitou platnosťou nasadiť najprísnejšie možné opatrenia a nečakať na príkazy zvrchu,"napísal na facebooku premiér I. Matovič.

Otec mesta má povedzme "veľkú rodinu" občanov, ktorým by mal ísť príkladom. Učitelia môžu vysvetľovať do roztrhania tela deťom, že rúška musia nosiť! Keď ich zriaďovateľ rúško nenosí. A tak jedna prosba v mene občanov a hlavne detí Košíc: "Pán primátor Polaček, buďte v týchto časoch pandémie príkladom, počúvnite premiéra a noste rúško. Svojím postojom strhnete aj ďalších. Vopred ďakujeme!"

Raz vidieť, je lepšie ako stokrát počuť. Na porovnanie uveďme príklad prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá pri svojej inaugurácii mala funkčné a decentné rúško. The New York Times napísal, že vyvolala v televíziách USA pozitívny rozruch a aj celebrity pochopili, že funkčné rúško môže byť aj skvelým módnym doplnkom a začali ho, tak ako občania USA, nosiť. Myslíme si, že týmto počinom by mohla prezidentka SR motivovať aj otca mesta Košice.