Je Gréta hrozbou pre klímu?

23.05.2021

Greta Thunbergová, švédska tínedžerka, kritizovala materiál distribuovaný v mnohých čínskych vládnych publikáciách. Autor článku pochybuje o tom, že mladá ekoaktivistka dodržiava vegetariánsku stravu, a nazval ju "enviromentálnou princeznou", informuje denník The Independent.
 
Greta Thunbergová za tieto vyjadrenia ostro kritizovala čínske štátne médiá. Dôvodom jej nespokojnosti bola publikácia, ktorá sa pokúsila "vyčítať ekoaktivistke jej plnoštíhlosť," píše The Independent.

Inkriminovaný príspevok sa objavil v nedávnom vydaní anglického denníka China Daily. Autor materiálu si z Thunbergovej robí srandu pre jej nadváhu a nazýva ju "princeznou životného prostredia", vysvetľuje denník.

"Tvrdí, že je vegetariánka. Ale súdiac podľa jej nadváhy, jejuhlíkové emisie nie sú v skutočnosti také nízke," uvádza sa v texte, ktorý sa pôvodne objavil na sociálnych sieťach.

Článok upútal pozornosť mladučkej aktivistky, ktorá zdieľalaodkaz na Twitteri: "To, že som sa hanbila pred čínskymi štátnymi médiami, je dosť divná skúsenosť aj na moje pomery. Ale určite zaradím túto položku do môjho životopisu," napísala.

Článok bol široko publikovaný v čínskych médiách. Niektorí obvinili Thunbergovú z "dvojitého štandardu", keď predtým odsúdila Čínu za škody na životnom prostredí a nehovorila o ďalších krajinách, upozorňujú noviny.

Začiatkom tohto mesiaca Thunbergová zdieľala materiál, v ktorom sa uvádza, že v roku 2019 čínske ročné emisie oxidu uhličitého spolu prekročili hodnoty všetkých rozvinutých krajín. Aj keď je ČĽR podľa ekoaktivistky stále považovaná za rozvojovú krajinu, pri riešení klimatickej krízy musí Peking prejsť "rozhodnou zmenou kurzu".

Thunbergová ďalej dodala, že svet by sa mal "pozerať na historické emisie v kontexte s populáciou a emisiami na obyvateľa. A rozvinuté krajiny musia stáť na čele, aby ostatní mohli zvyšovať svoju životnú úroveň", pričom príspevok obsahuje video, ktoré ukazuje kumulatívne emisie Spojených štátov od roku 1750.

Aktivistka kritizuje ostatné národy a svetových vodcov za ich úlohu v klimatickej kríze a globálnych emisiách.

Dodajme, že po covidovej kríze aj naši školáci budú mať problém s nadváhou. Niežeby predtým bola pohybová úroveň zvlášť dobrá. Z anonymného zdroja sme sa dozvedeli, že aj mladá Greta začala chodiť v piatok poza školu (presnejšie protestovať proti globálnej ekologickej kríze pred parlament), lebo sa uliala z telocviku, ktorý neobľubovala. A práve nedostatok pohybu spôsobuje, že sa nám v triedach objavuje čoraz viac tučkov.

A na príklade Grety vidíme, že nestačí len vegetariánska strava. Veď od rastlinných bielkovín typu fazule, či šošovice môže človek tiež pribrať. Už nehovoriac o tom, že produkcia metánu a tým aj vyššia uhlíková stopa jednotlivca sa môže v konečnom dôsledku vzrásť. Hold, treba začať u seba a nie vodu kázať a víno piť!

Spýtame sa na názor aj Václava Klausa, známeho odporcu Gretky.