Je Hamáček normálny alebo čo ešte majú bratia Češi v talóne

19.04.2021

Ruská reakcia na vyhostenie 18 ruských diplomatov z ambasády v Prahe je silnejšia, než Česká republika očakávala, povedal dnes novinárom vicepremiér a šéf diplomacie Jan Hamáček (ČSSD).
Bude rokovať s premiérom Andrejom Babišom (ANO) o tom, či je na mieste ďalší krok z českej strany a kedy ho prípadne urobiť. Vyhostenie 20 zamestnancov českej ambasády v Moskve v princípe veľvyslanectvo paralyzuje, povedal ďalej Hamáček.

Rusko vyhostilo 20 zamestnancov českej ambasády vrátane zástupcu veľvyslanca, z krajiny musia odísť do polnoci. "Reakcia je silnejšia, než sme očakávali. Je to viac diplomatov, ako my sme vypovedali spravodajských dôstojníkov," konštatoval Hamáček.

Skončil celý politický aj ekonomický úsek. Jediné, čo naďalej funguje, je podľa neho konzulárny úsek. Vyhostený bol aj zástupca českého veľvyslanca Vítězslava Pivonky Luboš Veselý.

"Budeme riešiť aj praktické veci, ako zabezpečiť chod ambasády. Nasmerujeme tam asi niektoré diplomatov z generálnych konzulátov, ktoré nám v Rusku zostali," povedal Hamáček. Česko má generálny konzulát v Petrohrade a Jekaterinburgu. "Pre ambasádu ako takú je to obrovská rana," dodal vicepremiér.

Vyhostenie 18 ruských diplomatov z ČR, ktorí boli identifikovaní ako pracovníci ruských tajných služieb, oznámil Hamáček v sobotu večer. Obhajoval to ako logický krok kvôli dôvodnému podozreniu, že do výbuchu v areáli skladu a zbraní vo Vrběticích na Zlínsku v roku 2014 boli zapojení dvaja agenti ruskej vojenskej služby GRU. Vyhostenie ich kolegov z GRU a SVR, čo je Služba vonkajšej rozviedky, bolo podľa Hamáčka nutné.

"Rusi nám (do šírky personálneho zastúpenia ambasády) započítavajú aj ruské pracovné sily a tvrdia, že máme veľkú ambasádu. My hovoríme, že musíme počítať iba občanov Českej republiky. To je ďalšia diskusia, ktorú vedieme," povedal Hamáček. Poďakoval zamestnancom veľvyslanectva a povedal, že ho mrzí, že "vinou Ruskej federácie im bolo tak zasiahnuté do životov". 

Zostáva sa len spýtať či pán Hamáček je ešte normálny... čo vlastne čakal po tom čo s Babišom vyprodukovali,  od Ruska? Nebodaj dodávku Sputniku V grátis? Možno si mali s Andrejom spomenuť na staré slovenské príslovie :”Dvakrát meraj - raz rež!”

Nápadné je v tejto súvislosti ešte jedno. Už dlhé roky sledujeme, že u bratov Čechov je rozvinutá až chorobná túžba byť stredobodom svetovej pozornosti. Táto česká povestná cimmermanovská, niekedy až masochistická túžba byť stredom vesmíru, sa ukázala už v minulosti:

  • v septembri 2001 pri páde dvojičiek - Češi začali vehementne tvrdiť že údajný hlavný vinník Muhammada ATA mal hlavný štáb v Prahe...
  • keď v USA začala aféra so zasielaním antraxu v obálke Češi sa vytasili s tým, že bol vyrobený u nich ...
  • už keď spadlo lietadlo Boeing 747 v škótskom Lockerbie Češi usúdili, že to spôsobil pardubický semtex..

Teraz zase tvrdia, že dvaja "ruskí vrahovia" z britskej Salisbury si najprv odskočili do Čiech vyhodiť cvične do vzduchu muničák...

Nezostáva nám nič len sa obávať a spýtať sa tak po cimmermanovsky - v čom všetkom ešte budú mať prsty bratia Češi?