Je Navaľnyj obeťou „Novičoku“? Alebo len treba zastaviť Nordstream 2

09.09.2020

Alexej Anatolievič Navaľnyj (44 rokov) je ruský právnik a politický aktivista. Viac ako 10 rokov kritizuje korupciu v Rusku a zvlášť prezidenta Putina. Je častým účastníkom rôznych demonštrácií a prispievateľom do ruských periodík.

V roku 2009 bol vyhlásený ruskými novinami "Vedomosti" osobnosťou roka. Taktiež The Wall Street Journal ho označil za muža, ktorého sa Putin obáva najviac. V roku 2013 Navaľnyj kandidoval za starostu Moskvy, ale bol porazený Sobjaninom, blízkym spolupracovníkom prezidenta Putina. V roku 2013 bol nepodmienečne odsúdený na 5 rokov za spreneveru a v tom istom roku súd nepodmienečný trest zmenil na podmienečný a odsúdil ho na zaplatenie pokuty pol milióna rubľov. Tento trest mu však bráni v kandidatúre na akékoľvek verejné funkcie.

Navaľnyj mal byť otrávený nervovo paralytickou látkou zo skupiny "Novičok". Podľa publikovaných informácií získaných od nemeckých lekárov sa táto látka dostala do tela politika cez kožu.

Nemecká kancelárka Merkelová 2.septembra prehlásila, že vojenské laboratóriá potvrdili existenciu jedu v organizme politika. S tým však nesúhlasia ruskí lekári a tvrdia, že k zhoršeniu jeho zdravotného stavu mohlo dôjsť v dôsledku stresu, únavy, alebo aj nevhodnou stravou. Hlavný toxikológ Omskej oblasti tvrdí, že vo vzorkách odobratých ruskými lekármi na Sibíri žiaden jed zistený nebol.

Vladimir Uglev, vedec a spolupracovník pri vývoji tohto jedu komentoval vyjadrenia nemeckých odborníkov, čo sa týka otravy Navaľného. Podľa jeho mienky ľudia, ktorí boli zasiahnutí, alebo prišli do kontaktu s touto látkou to jednoducho neprežijú. Stalo sa to aj viackrát jeho spolupracovníkom pri vývoji a výrobe týchto jedov ak nedodržali všetky predpísané bezpečnostné normy.

22. augusta bol Navaľnyj prevezený do Berlína a bol umiestnený na kliniku Charite. Nemeckí špecialisti prehlásili, že klinické výsledky hovoria o intoxikácii politika látkou zo skupiny aktívnych ingredientov inhibitora cholinesterázy.

Aká je vlastne história jedu "Novičok"? Leonid Rink hovorí, že zákazku na jeho vývoj dala ešte sovietska armáda. V tej dobe sa sovietska armáda nezaujímala o tzv. binárne systémy (rôznorodosť chemických zbraní). Zákazka vznikla v 70-tych rokoch ako reakcia na informáciu, že Američania začali používať binárne systémy v svojom vojenskom vybavení. Sovietske politbyro rozhodlo o nutnosti vývoja nervovo paralytických otravných látok. Vývoj "Novičoku" trval viac ako 10 rokov a výsledkom bolo to, čo požadoval zadávateľ. Na otázku - prečo boli tieto látky nazvané "Novičok" hovorí Rink, že pomenovanie vzniklo vďaka zahraničným masmediálnym prostriedom. Na začiatku mal "Novičok" rôzne názvy - napr. Nuklon, potom ho pomenovali Lošaď (kôň). Názov "Novičok" je podľa vedca jednoduché slovo, ktoré v podstate nič neznamená a autorom je jeden podplukovník, ktorý ho vymyslel v 80-tych rokoch.

Čo sa týka jeho účinku, tak ten je podobný ako u iných produktov tejto skupiny jedov - napr. amerického VX. Je to jed spôsobujúci kŕče všetkých svalov, následkom čoho sa zastaví dýchanie a smrť prichádza veľmi rýchlo. Rýchlosť smrti závisí od toho, čo táto látka napadne. V prípade pľúc sa smrť dostavuje veľmi rýchlo, ak príde do kontaktu s kožou, proces sa spomaľuje. Podľa vedca spravidla ale smrť nastáva do 10-tich minút. Jed si pomerne dlho zachováva svoju účinnosť a vyznačuje sa stálosťou. V bojových podmienkach je určený na rozptýlenie látky vo vzduchu tak, aby zasiahol veľký priestor, čím sa maximalizuje jeho účinnosť.

Čo sa týka Navaľného Leonid Rink hovorí o absolútnom nezmysle, aby bol politik otrávený "Novičokom". Ako už bolo povedané - táto látka preniká do organizmu dýchaním, cez kožu, sliznicou, t.j. nepozná prekážky. Ak by túto látku použili na otrávenie Navaľného, poškodení by okrem neho boli aj všetci v jeho okolí. Navaľnyj by sa v žiadnom prípade nedostal do nemocnice. Je známe, že ešte v lietadle sa sám pohyboval, chodil po salóne a navštívil toaletu. Ruskí lekári v organizme Navaľného nenašli žiadne otravné látky. Keď Nemci našli dajaké komponenty z rady "Novičoku", je potrebné podľa ich mienky na miesto silných prehlásení povedať: našli sme túto s túto látku. Rink hovorí, že život Navaľného ohrozený nie je a predpokladá, že jeho zdravotný stav bol spôsobený záchvatom pankreasu. Považuje za chybu, že bol poslaný do Nemecka a politika nevyliečili ruskí lekári.

Potvrdenie jeho slov prišlo vo vyhlásení nemeckej kliniky Charite (7.9.2020). "Ruský opozičný politik Navaľnyj sa prebudil z umelého spánku a postupne ho odpájajú od pľúcnej ventilácie".

V hre je určite viac ako "Navaľného zdravie". Ide o problém s bieloruskými voľbami a snaha o odstavenie prezidenta Lukašenka. Určite sa otvorí aj problém plynovodu "Nord Stream 2".

Väčšina európskych politikov už volá po nových sankciách proti Rusku. Nemecká kancelárka Merkelová nevylučuje zastavenie podpory pre tento plynovod. Plynovod je tŕňov v oku pre USA a jeho výstavba čelí dlhodobej kritike amerických politikov. Podľa informácií agentúry AFP naopak prezident USA Trump v piatok vyhlásil, že neexistujú žiadne dôkazy o usvedčení Ruska z otravy Navaľného. V súčasnosti prebiehajú s Moskvou rokovania o kontrole jadrových zbraní a Trump považuje túto tému za veľmi dôležitú a tvrdí, že by nebolo dobré "zavrieť dvere k vôli "Novičoku".