Jedy a semtex – Česko je vždy pritom

31.05.2020

Nedávno sa v Českej republike (ČR) pod drobnohľadom Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) prechádzal ruský špión, ktorý mal plný kufrík ricínu. Kým sa BIS spamätala, údajne sa skryl na Veľvyslanectve Ruskej federácie. Keďže to nie je prvý prípad, keď mala ČR do činenia s nebezpečnou látkou, urobme si malú rekapituláciu. Zvlášť, keď v čase písania tohto príspevku prebiehali "veľké manévre" bezpečnosti, hasičov a hygienikov na úrade starostu v Řeporyjoch pre doručenie nebezpečnej zásielky kontraverznému starostovi.

Semtex *1988

Keď koncom päťdesiatych rokov českí inžinieri pripravili plastickú trhavinu, netušili aký to bude hit, hlavne medzi teroristami a atentátnikmi. Trhavina sa dala tvarovať, bola bez zápachu a prakticky nedetekovateľná, nedokázali ju objaviť ani cvičené psy. Až po niekoľkonásobných zneužitiach začali výrobcovia trhavinu značkovať vonnou látkou. Používala sa v priemysle, ale našla uplatnenie aj v armáde. Výrobcom bola VCHZ Syntezia Semtín - Pardubice. Spojením skratiek SEMTín a EXplózia vznikla svetoznáma značka SEMTEX. Elastická forma semtexu sa napríklad dala využiť ako listová výbušnina.

Najväčšia tragédia s využitím okolo 400 gramov výbušniny semtex sa odohrala pri lete Pan Am 103 lietadla Boeing 747 z Londýna do New Yorku tesne pred Vianocami 1988. Lietadlo explodovalo nad škótskou dedinou Lockerbie. Bilancia bola hrozná. Celkom bolo 270 obetí z 21 štátov aj s 11 ľuďmi, ktorí zahynuli pod troskami na zemi. Udalosť bola považovaná až do teroristických útokov 11. septembra 2001 za najväčší teroristický útok na občanov USA (189 obetí).

Po troch rokoch vyšetrovania stopa viedla do Líbye k jej vodcovi Muhammarovi Kaddáfimu. Jeho motívom bola odplata za bombardovanie miest Tripolis a Bengházi lietadlami USA v roku 1986. Organizovala to líbyjská tajná služba. Atentátnik al-Megrahi bol odsúdený na doživotie.

Trhavina semtex bola podľa expertízy vyrobená v Československu a prepašovaná na palubu v rádiomagnetofóne. Zrejme pochádzala z legálnych dodávok semtexu na priemyselné a vojenské účely pre Líbyu.

Antrax *2001

Infekčné onemocnenie antrax (sneť slezinná) bolo z ničoho nič v roku 2001 diagnostikované v USA. Následne sa pomerne rýchlo rozšírilo. Antrax je produktom baktérie Bacillus anthracis. Šíri sa dotykom, vodou, potravinami a vzduchom. Dá sa pomerne ľahko vyrobiť, je smrteľne jedovatý a patrí medzi obávané biologické zbrane hromadného ničenia. Majú ho v arzenáli armády aj teroristi. Keďže je to biely prášok, otvára to aj možnosť pre "hračičkov" a recesistov na kanadské žartíky. Ako stvorené pre milovníkov Josefa Švejka.

Antrax do ľudského organizmu preniká zažívacím ústrojenstvom, kožou, či vdýchnutím kontaminovaných spor. Napadá hlavne dobytok, ale pomerne ľahko sa prenáša na človeka. Vyskytuje sa vo forme kožnej, črevnej, septickej a najnebezpečnejšej - pľúcnej. Je smrteľný, pokiaľ ihneď nie je liečený antibiotikami. V období 1953 až 1985, kedy bol antrax v ČSR zaznamenaný naposledy, bolo evidovaných 151 ľudských onemocnení. Česká armáda uchováva sneť v špeciálnej banke baktérií a vírusov vo Vojenskom ústave hygieny, epidemiológie a mikrobiológie v Prahe.

Nevieme síce načo bol náčelník armádnej zdravotnej služby J. Petráš v USA, ale z Ameriky priniesol priaznivú správu: "Americkí odborníci, ktorí vyšetrujú výskyt sneti slezinnej v USA, pôvod tejto látky nespájajú s ČR." Žeby antrax pochádzal z Česka vylúčila aj polícia a tajné služby. "Určité kultúry antraxu sa dajú vystopovať podľa ich genetickej dispozície," doplnil Petráš. Českí občania si vydýchli, niektorí však boli sklamaní, že sa ČR opäť nestala stredom sveta. Ale armáda reagovala na fakt, že biologické zbrane vlastní Irak aj Usáma bin Ládin a mohol by napadnúť aj ČR. Boli uvedené do prevádzky detekčné zariadenia.

Kým v USA sa antrax rýchlo rozšíril a zasielal novinovým redakciám, centrálam významných obchodných spoločností, štátnym orgánom a údajne ho tam rozdistribuovali teroristické organizácie, v ČR to boli skôr "žartovné akcie" zakomplexovaných, ukrivdených a závidiacich ľudí. Využívali k tomu neškodné biele prášky ako sódu bikarbónu, hladkú múku, prášok do pečiva a pod. Úradníci pošty a štátni úradníci boli na prácu s podozrivými zásielkami vybavení rukavicami, hasiči v špeciálnych ochranných skafandroch nestačili jazdiť k podozrivým zásielkam, v permanencii bol aj Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť (ŠÚJB). Zásielky chodili z ČR, ale aj zahraničia. Vtedajší premiér M. Zeman dostal v októbri 2001 podozrivú obálku až z Japonska. Preverovali ju po stránke chemickej, biologickej a prítomnosti rádioaktivity. Okrem úradov boli ohrozované napríklad aj malé obchodíky, ale aj občania obálkami z USA.

Strach z nákazy antraxom bol v ČR a vo svete obrovský. Ohrozovanie nevinných ľudí je potrebné odsúdiť, našťastie v ČR sa žiadna obeť antraxu v tomto období nevyskytla. Po niekoľkých mesiacoch táto hrozba odznela.

Novičok (A-234) *2018

4. marca 2018 boli bývalý dvojitý agent Sergej Skripal, pochádzajúci z Ruska a jeho dcéra Júlia nájdení v bezvedomí na lavičke v meste Salisbury (Anglicko). Podľa britského vyšetrovania boli otrávení nervovo paralytickou látkou novičok (A-234), čo ihneď potvrdila aj britská premiérka Therese Mayová, ktorej hneď bolo aj jasné, že novičok pochádza z Ruska. Skripal aj dcéra sa z toho vystrábili a dnes nevieme, kde sú.

Zdalo by sa, že s touto udalosťou nemá ČR nič spoločné. Ale opäť sme sa dozvedeli, že keď v októbri 2014 prišiel S. Skripal ako agent trošku pokonzultovať s českými spravodajskými dôstojníkmi do Prahy, sledovala ho dvojica ruských agentov pod krycími menami A. Petrov a R. Boširov, ktorí boli potom hlavní podozriví v prípade útoku novičokom v Salisbury.

V tlači zaznelo tvrdenie, že novičok v súčasnosti má k dispozícii len ČR a USA. Podľa ruskej strany však bol okruh vlastníkov rozšírený o Slovensko, Švédsko a Veľkú Britániu. Prekvapil prezident ČR Miloš Zeman, ktorý potvrdil, že krajina vyrábala novičok. Tým sa krajina opäť zviditeľnila. Ministerstvo obrany ČR a ŠÚJB naopak pripustili, že novičok bol použitý len na testovanie vo Výskumnom vojenskom ústave v Brne v roku 2017, a preto na tieto účely prebehla len mikrosyntéza. Kým M. Zeman a niektorí odborníci tvrdia, že mikrosyntéza je vlastne výroba, iní politici tvrdia opak. Faktom je, že podľa niektorých chemikov, pokiaľ má niekto vzorec a pracovný postup na výrobu novičoku, tak jeho výroba je pre absolventa vysokej školy chemického zamerania hračkou. Potrebuje bežné vybavenie laboratória na prácu s rizikovými látkami.

Ricín

Ricín je toxín fungujúci ako bunečný jed. Prechádza bunečnou membránou a následne inhibuje produkciu určitých základných bielkovín, čím spôsobuje odumieranie buniek. Získava sa zo semien ricínu obyčajného (Ricinus communis).

Keď sa pred časom zviditeľnili traja komunálni politici Prahy "kafraním" centrálnej vláde do zahraničnej politiky vo vzťahu k Rusku, malo to na nich dopad. Nóty na úrovni centrálnych vlád ČR a Ruska na seba nedali dlho čakať. Všetci traja mušketieri zrazu vyzerali ako po požití známeho preháňadla - ricínového oleja. Preto im polícia pridelila ochranku. Aby sa na ich zviditeľnenie nezabudlo, pomohol im jeden týždenník, ktorý tvrdil, že "odveta" z Ruska prišla rýchlo. A keďže doba antraxová, resp. novičoková už nie sú cool, agentov teraz Moskva vyzbrojuje ricínom. Po Prahe sa začal túlať neznámy ruský agent (ktorého ihneď nezatkli), v kufríku mal prudký jed ricín (ktorý nikto nevidel), ale zazreli ho, ako zmizol na veľvyslanectve na novom námestí Borisa Nemcova. Praha sa stala pupkom sveta, lebo tu vypukla doba ricínová.

Do procesu "martýrovania" pražských komunálnych politikov nevhodne zasiahol 6. 5. 2020 prezident Miloš Zeman, ktorý ricín charakterizoval ako preháňadlo, čo dehonestovalo hrdinstvo mladých politikov v očiach ľudí.

Pred úradom řeporyjského starostu v Prahe Pavla Novotného 28. 5. 2020 zasahovali hasiči a policajti. Nabehli aj pyrotechnici so špeciálnym röntgenom a protichemická jednotka. Čo sa stalo? "Otevírali jsme obálky, v jedné z nich byl alobal a vysypal se z ní nějaký prášek," prezradil starosta, ktorý bol nezvyklo nezhovorčivý.

Treba zdôrazniť, že P. Novotný urobil aspoň raz to, čo mal. K podozrivej obálke zavolal kompetentné zložky a nemanipuloval s ňou. Po skontrolovaní obálky pyrotechnikmi a chemikmi boli manévre ukončené tým, že obálku umiestnili hasiči do bezpečnostnej schránky a odviezli na analýzu. Na výsledok sa čaká. Treba poznamenať, že k tak "závažnej veci" mohla vláda ČR prizvať Theresu Mayovú, ktorá je teraz bez práce a ktorá dokáže urobiť analýzu "ad hoc", t. j. zloženie látky, krajina pôvodu (asi Rusko?).

Čo teda mohlo byť v obálke?

  • Či už to bol semtex, antrax, novičok, ricín alebo iné svinstvo, je to potrebné dôrazne odsúdiť! Aj keď to bolo zaslané človeku, ktorý prial smrť niektorým politikom.
  • Ak to bude neškodný prášok, treba odsúdiť neznámeho "vtipálka", lebo zbytočne boli na "manévre" v Řeporyjoch strovené peniaze daňových poplatníkov. Pavla nám nemusí byť ľúto, pretože počas svojho života sa navystrájal kanadských žartíkov...
  • Ak to bude neškodný prášok a jedná sa o politický marketing s cieľom vyrobiť martýra v boji s "ruskou chobotnicou", tak je to priehľadné. Takáto "malá domov" môže len poškodiť ambície P. Novotného v boji o post predsedu ODS, kde by chcel nahradiť večne zadumaného profesora Fialu. Už síce raz Pavla vlastní nakopli, keď chcel byť podpredsedom ODS.

Spolu s vami netrpezlivo čakáme výsledok. Pokiaľ sa obsah inkriminovanej obálky nestane v rámci bezpečnostnej politiky štátu predmetom utajovania.