Kedy bude Ukrajina členom NATO?

07.04.2021

"Ukrajina už dlho deklarovala svoje ašpirácie stať sa členom NATO, ale o tejto otázke musia rozhodnúť všetci členovia aliancie," uviedla v utorok hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

"Po prvé, toto je dlhodobá ašpirácia Ukrajiny a diskutuje sa o nej s predstaviteľmi USA už niekoľko rokov... Ukrajinu dôrazne podporujeme, spolupracujeme s ňou, pomáhame čeliť destabilizačným akciám, ale toto rozhodnutie zostáva na úrovni NATO," povedala Psakiová na pravidelnom brífingu. Odpovedala tak na otázku, ako Washington hodnotí perspektívu vstupu Ukrajiny do aliancie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij predtým diskutoval s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergomo zhoršení situácie na Donbase a uviedol, že Severoatlantická aliancia je jediný spôsob ukončenia konfliktu v regióne. 

Tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov na strane druhej uviedol, že vstup Ukrajiny do NATO prehĺbi vnútorné problémy a pre obyvateľov samozvaných republík je vstup do aliancie neprijateľnou perspektívou.

Najvyššou radou Ukrajiny sa v decembri 2014 zmenili a doplnili dva zákony, pričom sa zrušil štatút nezúčastneného štátu. V júni 2016 boli prijaté ďalšie zmeny a doplnenia, ktoré definujú členstvo v NATO ako cieľ zahraničnej politiky krajiny. Vo februári 2019 prijal ukrajinský parlament dodatky k ústave, ktoré zabezpečili smerovanie krajiny smerom k EÚ a NATO.

Ukrajina sa stala šiestym štátom, ktorý získal štatút osobitného partnera NATO. Bývalý generálny tajomník NATO AndersFogh Rasmussen už skôr uviedol, že na to, aby Ukrajina mohla vstúpiť do aliancie, bude musieť splniť niekoľko kritérií, ktorých implementácia bude trvať relatívne dlho. Odborníci sa domnievajú, že Kyjev o členstvo v NATO nebude môcť požiadať v najbližších 20 rokoch.