Kedy vybuchne sopka, ktorá zničí svet

18.03.2021

Americkí vedci prenikli do najvyššieho gejzíru planéty, ktorý sa nachádza v blízkosti sopky, ktorá má potenciál jedného dňa zničiť celú Zem. Ich práca je publikovaná v časopise Journal of Geophysical Research-Solid Earth.

Odborníci prenikli do gejzíru Steamboat (Parník), ktorý sa nachádza v Yellowstonskom národnom parku. Gejzír Steamboat v povodí Norrisovho gejzíru v Yellowstonskom národnom parku je momentálne najvyšším gejzírom na svete.

Gejzír Steamboat má dva prieduchy, severný a južný, vzdialené približne 20 stôp. Severný prieduch je zodpovedný za najvyššie vodné stĺpce; vodné stĺpce južného prieduchu sú kratšie.

Práve tu sa nachádza supervulkán, ktorý by mohol ľudstvo ohroziť prípadným výbuchom.

Odborníci z University of Utah sa rozhodli preštudovať spojenie medzi supervulkánu a gejzírom a zároveň pochopiť základy jeho existencie.

Počas výskumu vedci zostúpili 100 metrov dovnútra gejzíru. Práve to umožnilo odborníkom zmapovať najväčší gejzír na Zemi.

“Nevieme, čo ovplyvňuje frekvenciu erupcií gejzíru. Pravdepodobne je za to zodpovedná podzemné vodné štruktúra, preto sme to rozhodli preštudovať," povedal docent katedry geofyziky a geológie Fan-Chi Lin.

Výskum ukázal, že neexistuje žiadna súvislosť medzi niekoľkými rôznymi gejzíry. Vedci spresnili, že v gejzíri môžu byť praskliny, ktoré ich zariadenia neobjavilo.

Odborníci sa stále obávajú supervulkánu kvôli tomu, že v roku 2018 sa gejzír "prebudil". Zostáva aktívny dodnes a množstva emisií vody z gejzíru sa niekoľkokrát zvýšilo.

Sopka v Yellowstone sa nachádza v Yellowstonskom národnom parku vo Wyomingu a je jedným z 20 ďalších supervulkánov po celom svete, vrátane veľkých kalderových sopiek Japonska, Indonézie a Južnej Ameriky. 

Vedci nevedia, kedy táto sopka vybuchne, pretože sa v súčasnej dobe nabíja, zatiaľ čo jej magmatické komory sa plnia roztavenou horninou zo zemského plášťa. 

Prebudenie sopky by bolo pre USA zničujúce, pretože sa predpokladá, že by okamžite zomrelo najmenej 87 000 ľudí a dve tretiny Ameriky by boli zničené.

Neexistujú však žiadne dôkazy, že by v najbližšej dobe malo dôjsť k erupcii akejkoľvek veľkosti.