Klajpeda zostala na sucho - Litva nejasá

07.02.2021

Litovská spoločnosť Klaipedos Nafta oznámila, že Bieloruská ropná spoločnosť (BNK) tento rok nebude vyvážať ropu prostredníctvom svojho terminálu v prístave Klaipėda. Píše o tom portál DELFI. Toto je potvrdenie informácií odovzdaných v decembri minulého roku. BNK je dcérskou spoločnosťou CJSC "Belarusian Oil Campaign" - najväčším vývozcom bieloruských ropných produktov, s ktorou Klaipedos Nafta spolupracuje od roku 2016.

"V roku 2021 neočakávame stabilný tok bieloruských ropných produktov cez terminály Klaipedos Nafta, čo nevyhnutne znamená ďalší tlak na produktivitu spoločnosti a potrebu ďalšej diverzifikácie operácií a kompenzácie prípadných strát poskytovaním ďalších služieb a tlak na úsporu nákladov," uviedol Darius Shilenskis, generálny riaditeľ Klaipedos Nafta.


Začiatkom januára tiež vyšlo najavo, že BNK sa rozhodla neobnoviť dlhodobý kontrakt s LTG Cargo z Litovských železníc (LZD), ktoré dodávali svoje výrobky do prístavu Klaipėda. Od januára sa bude bieloruský ropný náklad prepravovať iba v súlade s krátkodobými potrebami spoločnosti BNC. Spoločnosti LTG Cargo a BNK sa dohodli, že v januári sa prepraví asi 60 - 70 tisíc ton ropných produktov.

V roku 2019 prepravila spoločnosť LTG Cargo asi 2 milióny ton ropy a ropných produktov do BNK. Dodávajú sa po železnici z ropnej rafinérie Mozyr do terminálov prístavu Klaipėda.

Keď v auguste minulého roka bieloruský prezident Alexander Lukašenko (ľudom nazývaný baťka) poveril vládu krajiny, aby predložila návrhy na presmerovanie komerčného nákladu z prístavu Klaipėda do ďalších prístavov, mnohí neverili, že sa tak skutočne stane. Píše sa o tom v litovskom vydaní lrytas.


Je potrebné pripomenúť, že Alexander Lukašenko prijal politické rozhodnutie o pozastavení tranzitu ropných produktov cez Klaipėdu po tom, čo Vilnius aktívne podporoval opozičné protesty a zvlášť Svetlanu Tichanovskú, resp. sankcie proti Bielorusku. Preto by sa nemali robiť výčitky voči "pomstychtivému" Lukašenkovi, ale hlavne voči krátkozrakému prezidentovi Gitanasovi Nausėdovi a litovskej vláde.

Pokiaľ ide o Litvu, straty zaznamená nielen prístav, ale aj železnice a cestní dopravcovia. "Presmerovanie nákladnej železničnej dopravy, vrátane vývozu hnojív, mimo Klaipėdu poškodí Litvu, pretože tok ruského a bieloruského tovaru predstavuje asi 42 % celého obratu nákladu v prístave Klaipėda. Sme menej závislí ako Lotyšsko a Estónsko, ale závislosť stále existuje a závisia od nej výsledky námorného prístavu Klaipėda aj Litovských železníc," uviedol pre lrytas.ltIndre Genite-Picchene, hlavný ekonóm spoločnosti INVL Asset Management.

Podľa ekonóma, ak sa zastaví preprava "určitého tovaru" z Bieloruska cez Litvu, utrpí to najviac prístav, železnice a niektoré nákladné spoločnosti. Dodávame, že sa to netýka iba straty priamych príjmov, ale aj pracovných miest, zvýšeného napätia na trhu práce a odlivu zamestnancov.

Ak EÚ uvalí na Bielorusko ďalšie sankcie, následným krokom baťku Lukašenka môže byť odmietnutie Bieloruska prepravovať cez Klaipėdu potašové hnojivá.

Hold, politici opäť raz zabudli, že fyzikálne zákony, konkrétne zákon akcie a reakcie, platia nezávisle od ich vedomia a svedomia.

Klaipėda je po Vilniuse a Kaunase tretím najväčším litovským mestom. Žije tu zhruba dvesto tisíc obyvateľov. Mesto sa nachádza 311 kilometrov severozápadne od Vilniusu. Nielen že je klaipėdský námorný prístav najväčší v Litve, ale je tiež jedným z veľmi mála nezamŕzajúcej prístavov v severnej Európe. Bol využívaný pravdepodobne už od najstarších dôb ľudského osídlenia v tejto oblasti, nachádza sa totiž na Jantárovej obchodnej ceste. V súčasnosti hrá klaipėdský prístav veľmi dôležitú obchodnú úlohu. Železnicou je spojený nielen s Vilniusom , ale aj s Moskvou a Minskom.