Koniec druhej svetovej vojny - 8. alebo 9. máj?

08.05.2021

Včera, 7. mája, v Moskve prebehla generálna skúška vojenskej prehliadky, ktorá sa má uskutočniť už túto nedeľu 9.mája. Skôr na Červenom námestí prebehli dve nočné skúšky vojenskej prehliadky - 29. apríla a 4. mája. V utorok ráno sa konala aj skúška leteckej časti.

Generálnej skúšky vojenskej prehliadky v Moskve sa celkovo zúčastnilo 12-tisíc vojakov a k videniu bolo aj 190 druhov vojenskej techniky. Na konci testu nad Červeným námestím preletel útvar letectva, ktorý sa skladal z 76 lietadiel a vrtuľníkov.

Uvádza sa, že mechanizovaný konvoj prehliadky zahŕňa viac ako 190 vzorov vojenskej techniky, vrátane tankov, piatich typov obrnených vozidiel so zvýšenou bezpečnosťou druhu Tajfún, bojových vozidiel, operačne-taktického raketového systému, raketového systému s viacerými odpaľovacími zariadeniami, rôznych protilietadlových raketových komplexov, bojových vozidiel , viacnásobných odpaľovacích raketových systémov ťažkých plameňometov, bojových vozidiel systému diaľkového ukladanie min, odpaľovacích zariadení, obrnených transportérov, kolesových obrnených transportérov, obrnených vozidiel vojenskej polície a vojsk Národnej gardy.

Prehliadka v Moskve sa koná tradične vždy 9.5. na oslavu konca druhej svetovej vojny. Teraz už na oslavu 76. výročia. Západná Európa a teraz aj my s ňou oslavujeme koniec už 8.5. Deti sa väčšinou rodičov pýtajú prečo. Nie každý  im vie relevantne odpovedať.

Kedy skončila druha svetová vojna v Európe

Prvý akt bezpodmienečnej kapitulácie podpísali Nemci 7. mája 1945. Udialo sa tak v hlavnom stane vrchného veliteľa spojeneckých vojsk generála Dwighta Eisenhowera vo francúzskom Remeši.

Za nemeckú stranu dokument podpísali generálplukovník Alfred Jodl, admirál Hans-Georg von Friedeburg a generál letectva Wilhelm Oxenius. Boli to všetko "osobnosti" druhej kategórie v hierarchii Wehrmachtu a Nemecka.

Druhýkrát prebehla kapitulácia v Berlíne

Predstavitelia nemeckých ozbrojených síl sa zaviazali, že o 23:01 nasledujúceho dňa, teda 8. mája, ukončia všetky bojové aktivity. Takto jednoducho si to však nepredstavoval Sovietsky zväz.

Bol to práve Sovietsky zväz, ktorý v boji s nacistami najviac obetoval. Niekoľko miliónov sovietskych vojakov padlo v boji, mnohí zahynuli v zajateckých alebo koncentračných táboroch. Celé dediny boli vypálené, Leningrad so Stalingradom ležali v ruinách.

ZSSR zasadil Hitlerovi posledný, smrteľný úder priamo v Berlíne a presne tam si chcel svoje veľkolepé víťazstvo logicky aj vychutnať.

Sovieti okrem toho namietali, že pri podpise v Remeši bola len druhoradá Nemecka generalita a nebol prítomný žiadny vysoký predstaviteľ Červenej armády. Požadovali preto, aby bola kapitulácia Nemecka podpísaná ešte raz. A tak sa aj stalo.

V sídle sovietskeho velenia v Berlíne-Karlshorste sa 8. mája v neskorých večerných hodinách opäť stretli zástupcovia spojencov. ZSSR reprezentoval sám Georgij Žukov, maršal Sovietskeho zväzu, žijúca legenda a strojca tých najveľkolepejších víťazstiev nad Nemeckom.

Porazený wehrmacht poslal svojím podpisom do dejín poľný maršal Wilhelm Keitel. Časový posun však spôsobil, že v tom čase už v Moskve bolo po polnoci, a teda 9. mája.

O jedenástej večer 8. mája (stredoeurópskeho času, v ZSSR už bol 9. máj) navyše do platnosti vstúpila kapitulácia podpísaná v Remeši. Sovietsky zväz preto ako Deň víťazstva slávil vždy 9. mája. Spolu s ním aj ďalšie krajiny východného bloku vrátane Československa.

Po roku 1989 sa oslavy konca druhej svetovej vojny na Slovensku opäť presunuli na 8. máj, čo je údajne oveľa logickejšie, pretože podľa nášho času - stredoeurópskeho - Nemci kapitulovali práve v tento deň. Rusi ostali verní svojmu dátumu aj po rozpade ZSSR.

A začalo sa intenzívne pracovať na prekrúcaní dejín druhej svetovej vojny. Postupne sa začalo dokonca tvrdiť, že vojnu začal ZSSR, rôzni blázni vytiahli kartu vlasovcov, ktorí údajne oslobodili Prahu, prestali sa klásť kytice a vence ku sovietskym pamätníkom, naopak búrali sa sochy sovietskych vojvodcov, natierala sa technika rudoarmejcov na ružovo, ba dokonca v Prahe sa pokúsili na deň víťazstva usporiadať prehliadku americkych vojsk v dobovej výstroji a podobne. Obnovujú sa cintoríny nemeckých vojakov, cintoríny 122 tisíc sovietskych vojakov, ktorí padli za oslobodenie Ceskoslovenska naopak zarastajú burinou...

Všetko to už v dejinách bolo. Nenadarmo sa hovorí, "kto si nepamätá svoju minulosť - bude si ju musieť zopakovat".