Krym a Golany - nič tak dobre neukazuje dvojtvárnosť Západu

28.12.2021
Jeruzalém - Izrael chce do piatich rokov zdvojnásobiť počet osadníkov na Golanských výšinách. Na schôdzi vlády to dnes povedal premiér Naftali Bennett. Na tomto sýrskom strategickom území, ktoré Izrael obsadil počas vojny v roku 1967, teraz žije asi 25.000 izraelských osadníkov a 23.000 drúzov, z ktorých väčšina sa považuje za Sýrčanov so statusom izraelských rezidentov.
 
Izrael v roku 1981 obsadenú časť výšin anektoval, čo ale OSN a mnoho krajín považuje za neplatné.

Bennett dnes predsedal vládnej schôdzi, ktorá sa konala mimoriadne v kibucu Mevo Hama na Golanoch. Povedal, že si plán rozšírenia osadníckej populácie vyžiada miliardu šekelov (sedem miliárd korún), rozvoj infraštruktúry, výstavbu bytov a vytvorenie pracovných miest.

Kabinet potom schválil návrh výstavby 7300 bytových jednotiek v Kacrine, čo je hlavnou z izraelských osád na Golanských výšinách. Stavať sa bude ale aj v menších komunitách a Bennett povedal, že sa počíta s výstavbou dvoch úplne nových sídlisk, kde má vzniknúť 4000 domov.

Sýria a Izrael sú technicky vo vojnovom stave a Golanské výšiny sú pre oba štáty významným strategickým územím. Dvíhajú sa nad izraelskou Galileou, sú významným zdrojom vody a východiskom trás do Damasku. Golany sa rozkladajú na rozlohe 1800 kilometrov štvorcových, z ktorých Izrael anektoval 1200.

Minulý americký prezident Donald Trump v roku 2019 uznal zvrchovanosť Izraela nad časťou Golan a bývalý izraelský premiér Benjamin Natanjahu potom po Trumpovi pomenoval jednu z osád na Golanoch. Trump sa svojou politikou odklonil od doterajšej praxe Washingtonu, ktorý budovanie osád na okupovaných územiach doteraz neschvaľoval. Sýria považuje usídľovanie Izraelčanov na Golanoch za ohrozenie svojej zvrchovanosti a požaduje vrátenie výšin.

"Je samozrejmé, že sú Golanské výšiny izraelské," povedal Bennett s poukazom na význam Trumpovho rozhodnutia a na to, že jeho nástupca Joe Biden "nemieni túto politiku meniť".

Terajší americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo februári povedal, že Golany sú "veľmi dôležité pre bezpečnosť Izraela", ale že "otázky zákonnosti sú iného druhu".

"Toto je naša chvíľa, chvíľa Golanských výšin. Po dlhých rokoch nečinnosti vzhľadom na rozsah osád je dnes naším cieľom je zdvojnásobiť," povedal Bennett.
Spojenci sú podľa neho k izraelským plánom s Golanami ústretovejšie teraz aj kvôli dlhej vojne v Sýrii. Izrael dlhšiu dobu tvrdí, že si musí udržať kontrolu nad Golanami, aby si zaistil ochranu pred Iránom a jeho spojencami pôsobiacimi v Sýrii.