Kto by sa nemal očkovať - hovorí riaditeľ Gamalejovho inštitútu v Moskve

14.03.2021

Riaditeľ ruského Gamalejovho ústavu Alexander Ginzburg sa vyjadril pre média, že zatiaľ neodporúča očkovanie proti Koronavirové infekcii covid-19 ľuďom s anamnézou závažných alergií. Medzi tieto choroby zaradil napríklad Quinckeho edém, čo je akútny, nezápalový opuch kože a podkožia či sliznice a podslizničia. Ľudia by totiž mohli utrpieť anafylaktický šok.

O tom, komu by zatiaľ očkovanie proti koronavírusy neodporučil, Ginzburg prehovoril na sledovanom kanáli YouTube "Solovjov Live".

"Iba ľudia, ktorí majú v anamnéze závažné alergické komplikácie, ako je Quinckeho edém alebo niečo podobné, mali z neznámych dôvodov anafylaktický šok," vyhlásil.

Okrem toho riaditeľ daného ústavu prihovoril aj o tom, či by sa mali nechať zaočkovať ľudia, ktorí prekonali koronavírus. Myslí si totiž, že by sa pre vakcináciu mali rozhodnúť ľudia, ktorí nemajú po prekonaní tejto chorobe dostatok ochranných protilátok.

"Tí, ktorí prekonali covid-19, by si mali skontrolovať prítomnosť ochranných protilátok v tele, ich úroveň. A ak je (ich množstvo, pozn. red.) pod určitou úrovňou, určite by sa mali zaočkovať, "povedal Ginzburg.

V neposlednom rade sa ruský riaditeľ zamyslel nad hlavnými závermi zo skúseností z pandémie. Podľa neho je hlavným záverom pandémie to, že by štát mal mať po ruke univerzálne technológie pre vytváranie vakcín a diagnostických systémov.

"Táto pandémia ... umožnila vyvodenie prvých záverov ... A tým hlavným záverom je, že každý štát, ktorý sa chce v budúcnosti chrániť pred takými katastrofami, musí vyvinúť a mať po ruke univerzálne technológie, ktoré budú vytvárať najširšiu škálu ako vakcínových prípravkov, tak technológií, ktoré umožnia vytvoriť najširšiu škálu diagnostických prípravkov a terapeutických profylaktických prípravkov, "zmienil Ginzburg vo vysielaní na kanáli YouTube.

Následne vysvetlil, že plán vývoja aj výroby musí byť veľmi tvrdý a presný, a musí byť analógom havarijného plánu.

Sputnik V a názory naň

Spomeňme, že predseda Stálej komisie pre očkovanie (STIKO) na Inštitúte Roberta Kocha v Nemecku, ktorá dáva odporúčanie o vakcinácii v krajine, nedávno vyhlásil, že považuje Sputnik V za dobrý prípravok a zdôraznil, že ruskí vedci majú veľké skúsenosti práce s vakcínami.

"Je to dobrá vakcína, ktorá bude raz pravdepodobne schválená v EÚ. Ruskí vedci majú bohaté skúsenosti s vakcínami," vyhlásil predseda STIKO Thomas Mertens v rozhovore pre Rheinischen Post.

Uviedol prednosti tejto vakcíny: "Sputnik V je šikovne zhotovená: rovnako ako v prípade AstraZeneca, ide o vektorovú vakcínu na základe adenovírusu. Na rozdiel od AstraZeneca sa v nej však používajú dva rôzne vektorové vírusy pre prvú a druhú dávku. Je to veľmi múdre, pretože to môže zabrániť eventuálnej strate efektivity kvôli imunitnej reakcii na vektory. "