Kto je vlastne tá Sviňa?!

23.02.2020

Odrazom dnešnej doby je aj román Arpáda Soltésza s výstižným názvom - Sviňa. Čo motivovalo nepochybne inteligentného a rozhľadeného novinára na spísanie takéhoto vážneho diela s takým šokujúcim titulom?

No, ako prezentoval už niekoľkokrát pre rôzne média, bola to spoločenská situácia, v ktorej sa nachádza krajina v ktorej pôsobí od roku 1990. Pre presnejšie určenie destinácie použijeme názov - Slovenská republika.

Sfilmovaný román obsahuje farbisto vykreslené zásadné spoločenské karikatúry, spočívajúce najmä v korupčno - oligarchických vzťahoch vytváraných v bežnom živote ľudského druhu v Slovenskej republike.

V podtónoch odoznieva sfilmovaný román ako varovanie pre každého štátneho úradníka či politika ako "neuletieť", a pre bežného človeka však vytvára aj určitú pomyselnú hranicu, ktorú je lepšie neprekročiť a možno ani nepoznať.

Ono, varovný prst zdvihnutý ku konkrétnym osobám je vždy potrebný, ale musíme vidieť, že impulz pre ich nemravné konanie, dáva poväčšinou náš nemravný štát, ktorý aj perzonifikuje tú povestnú Sviňu, ktorá si pýta v mnohých prípadoch poškrabkať.

No, veď vo filme chýba už len nech si obrazne odgrgne, nemravne pôsobiaci personifikovaný úradník, reprezentujúci Sviňu, pardón, v celej sume aj Slovenskú republiku.

Najpodstatnejšie posolstvo, ktoré Arpimu, bezpochyby vyšlo,  bolo aby bežný Slovenský občan pochopil, že "cisár" - na Slovensku úradník- "je v podstate nahý". Je to akýsi odporný korupčný oslík, ktorý vyžaduje pre svoje "služby" resp. pre "motivovanie", aby nebodaj nevykonával svoje služby priamo proti vám, milí občania, takzvané vhodenie mince - úplatok.

No, takto to fungovanie Slovenska, bezpochyby nenastavil sám "Wagner", vo Svini pravdepodobne myslený Kočner, ale všetky jeho preochotné korupčné figúrky opisované v románe ako predseda a ostatné. Nemal o nich núdzu, priam sa ponúkali a to je práve tragédia Slovenska.

Poslušné šachové figúrky čakajúce na ťah ich mecenáša, samozrejme - výhradne v štýle, "vhoďte minci". Ak to urobí náš mecenáš, my urobíme ďalej kroky. No, proste, zrodil sa thriller, či tragikomédia na tri doby. Šok, zdesenie, grcanie. To teraz nenarážame na dielo Arpiho Soltesza, ale na stručný opis správania nemorálneho konania figúrok vystupujúcich v románe, až živo stotožniteľných, s konkrétnymi osobami v bežnom ľudskom živote.

Ich charakteristický spoločný rys je jasný: "Nemajú žiadnu morálku a už sa ani ničoho neboja!"

Arpi, držíme palce, aj keď si ľudí veľmi realitou nepotešil! Naše spravodajstvo bude ďalej reagovať na Sviňu, pardón "Svine v politike", pokúsime sa postupne ich odhaľovať najmä v justičných orgánoch.

To prvé čo musíme dosiahnuť, kým ich nevymeníme, je aby sa začali báť. Nie však "mechanickou narkózou" pomocou baseballových pálok, ako to predviedol nešťastne Michal Truban, ale pomocou navodenia rešpektu obyčajnému zákonu. Možno časť z nich dostane aspoň návlek morálky na seba.

No oveľa dôležitejšie bude vyberať do funkcii ľudí v prvom rade morálne osvedčených, ktorí lákadlu budovania novej Svine odolajú. A budú slúžiť. Nie Svini. Zákonu a Ústave. A teda konečne občanovi!