Kto postaví nový blok JE Dukovany?

24.05.2020

V našich príspevkoch sme sa venovali prekrúcaniu dejín 2. svetovej vojny. Prostredníctvom primátora a niektorých starostov Prahy došlo k zasahovaniu komunálnych politikov do zahraničnej politiky vlády. 

Prebehli nejaké provokácie, napríklad búranie sochy maršala Koneva, otvorenie pamätníka príslušníkom Ruskej oslobodeneckej armády gen. Vlasova, premenovanie ulice pred veľvyslanectvom Ruskej federácie na ulicu Nemcova, ktoré doslova vytočili Rusko citlivé na 2. svetovú vojnu. Veď v nej zahynulo 27 000 000 občanov Sovietskeho zväzu. Primátor Prahy dokonca vyčlenil 1 mil. korún, aby boli napísané "pravdivé" dejiny tejto vojny.

Môžu začínať pre materské škôlky napríklad takto: "Zlý ujo Josif nechcel pustiť uja Dolfíka, aby si načerpal na Kaukaze naftu, ktorú tak súrne potreboval. Ale obyvatelia Josifovej krajiny boli zlí na ujov vojakov Dolfíka, a tak im títo vojaci museli vypáliť domovy, aby im neškodili. Ale ujo Josif začal tých vojakov hnať späť a keďže všetko bolo spálené, nemali chudáci Dolfíkovi vojaci v treskúcej zime - 20 ⁰C ani kde prespať..."

Podobné provokácie sa diali voči Číne, napríklad bola zrušená zmluva o priateľstve a spolupráci medzi Prahou a Pekingom, ktorá znamenala zrušenie kontraktov, umeleckých koncertov a pod. Len Česká filharmónia utrpela miliónové straty.

Politici, politológovia ako aj bežní ľudia si dávali otázku: "Prečo to robia?" Väčšinou prišli na dve odpovede:

1) buď sú idioti,

2) alebo to robia na niečí cudzí pokyn,

aby sa zhoršili vzťahy medzi Českom a Ruskom, resp. Čínou.

Navyše sa vraj po Česku pohyboval muž ruského vzhľadu, ktorý mal v kufríku údajne prudký jed ricín. A to je už veľké bezpečnostné riziko...

Sám pisateľ tohto príspevku nie je spokojný s týmito dvoma variantmi vysvetlenia a stále sa zamýšľa, že prečo naozaj?

Česká vláda sa rozhodla riešiť pre budúcnosť energetickú sebestačnosť pomocou relatívne čistej a bezpečnej jadrovej energie. V roku 2029 sa má začať výstavba nového energobloku Atómovej elektrárne Dukovany.

Faktom je, že v prvom rade budú mať Česi problém s Rakúskom, ktoré využívajúc bohaté hydroenergetické zdroje v Alpách, je zásadne proti jadru. Druhým faktom je, že terajšia elektráreň funguje na báze ruských technológií a aj personál je zvyknutý na tieto technológie.

Tretím faktom je, že americký energetický gigant Westinghouse zúfalo potrebuje zákazky. V tomto smere prebehlo niekoľko jednaní aj na najvyššej úrovni oboch štátov.

17. mája 2020 priniesli niektoré české portály informáciu, že 27. apríla 2020 prijala česká vláda tajný dokument, v ktorom sa hovorí, že firmy z krajín, ktoré sú strategickou hrozbou pre národnú bezpečnosť Česka, nebudú pripustené do výberového konania na realizáciu obrovských kontraktov s ohromným geopolitickým a ekonomickým významom pre štát. Už aj vrabce čvirikajú, že medzi takéto krajiny patria Rusko a Čína.

Záujem o konkurz v roku 2019 prejavil Rosatom, ktorý bol pripravený na základe podmienok spracovať kvalifikovanú prihlášku na účasť na tomto kontrakte. Firma má skúsenosti z podobných akcií v Dukovanoch aj v Temelíne. Rusi ponúkajú jadrový reaktor VVER 1200 tretej generácie, ktorý patrí medzi najšpičkovejšie a najbezpečnejšie na svete. V máji sa zástupcovia Rosatomu zúčastnili na konzultáciách ohľadom tohto tendra.

Záujem o tender tiež prejavil čínsky koncern China General Nuclear Power, ktorý by mohol byť podľa dokumentu vlády vyradený z horeuvedených dôvodov.

Ďalšími záujemcami sú: americká spoločnosť Westinghouse, Korea Hydro & Nuclear Power a francúzska EdF.

Výstavba nového energobloku má začať v roku 2029 a ukončená má byť v roku 2036. Hodnota kontraktu je 5 - 6 miliárd eur. Tento blok nahradí jeden zo štyroch terajších, ostatné by mali pracovať do roku 2047 - 2049.

Tender na zákazku energobloku Dukovany by mal začať v polovici tohto roku a ukončený v roku 2022.

Určite budeme sledovať, či pri tendri zohrá svoju úlohu pragmaticky "kvalita za peniaze", alebo v dôsledku terajšieho humbuku a zhoršenia vzťahov medzi Českou republikou a niektorými štátmi, budú ušité podmienky tak, aby sa táto animozita prejavila aj na výsledku. Potom by bolo jasné aj to povestné cui bono útokov proti Rusku a Číne zo strany podivných politických figúrok novodobého pražského folklóru...