Kto zabudne na dejiny - bude nútený ich prežiť znova

04.02.2020

Otázka prepisovania dejín v histórii ľudstva nie je nič nové. Nemusíme chodiť veľmi ďaleko - veď pamätníci 2. svetovej vojny ešte stále žijú medzi nami. Žijú taktiež tí, ktorých poslali do koncentračných táborov a ktorí prežili. A neprestávajú sa čudovať, čo sa to na nich valí z médii celého demokratického sveta!

Obviňovanie ZSSR, že spolu s Nemeckom rozpútali 2. svetovú vojnu je niečo, čo by sme si niektorí ešte prednedávnom nevedeli vôbec predstaviť. Dnes sa o tom živo diskutuje a dokonca časť populácie o tom polemizuje a hľadajú sa "fakty" , o ktoré by sa bolo možné oprieť.

Bohužiaľ nikomu akoby nevadilo, že toto obviňovanie je však živnou pôdou aj pre rôzne extrémistické hnutia - ako to napríklad vidíme na Ukrajine, kde vidieť bežne banderovcov v uliciach so svastikou na uniformách už dávno nie je nič nepredstaviteľné.

Nie je sa však čo diviť, keď napríklad v mienkotvornom anglickom denníku "Guardian" škótsky historik Niall Ferguson, bývalý profesor z Harvardu, vyhlásil, že "Stalin nebol o nič menší agresor ako Hitler". Ďalší liberál, britský historik a spisovateľ Orlando Figes tvrdí, že pakt Molotov-Ribbentrop sa stal "licenciou na holokaust".

Dnes sa s nadsázkou môžeme pomaly dočítať i to, že Osvienčim nebodaj oslobodili Nemci. Veľvyslanectvo USA v Dánsku na svojom poste tak napríklad zverejnilo správu, že nacistický koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau (Osvienčim) oslobodili Američania. Až po kritike uživateľov sociálnej siete americká ambasáda uznala túto kolosálnu chybu a uviedla, že to bol ZSSR, ktorý tento tábor oslobodil. Možno sa čudovať, že ruské diplomatické kruhy to označili za nehanebné prepisovanie dejín? 

Američania v tomto prekrucovaní dejín nezostali sami -nemecký Der Spiegel taktiež uverejnil na sociálnej sieti správu, že Osvienčim oslobodili Američania. Na túto lož reagovali tak rozhorčene samotní Nemci tak, že sa týždenník ospravedlnil a uviedol, že kritiku, ktorá zaplavila net na toto ich tvrdenie berie ako "spravodlivý trest".

75-te výročie oslobodenia Osvienčimu sa konalo bez účasti prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina, ktorého Poliaci nepozvali. MZV Poľska totiž tvrdí, že Osvienčim oslobodili ukrajinskí vojaci. Úradníci ministerstva by to síce mali vedieť, že sovietska armáda sa skladala z mnohých národností, ktoré boli súčasťou ZSSR, ale akosi na to pozabudli.

Vzhľadom na tieto absurdnosti sa vytvára otázka, či sa toto všetko ešte deje len z nevedomosti či nedbalosti, alebo to má dajaký cieľ. Na túto otázku nech si odpovie čitateľ sám.

Medzi ďalšie absurdnosti patrí aj vyjadrenie prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, ktorý pri návšteve v Poľsku vyhlásil za vinníka 2. svetovej vojny priamo ZSSR. K tomu zaiste komentár nehodno.

Naproti tomu rozprávať o Mníchovskej dohode sa dnes veľmi nenosí. Veď mníchovskí zradcovia dozaista nemajú so začiatkom 2.svetovej vojny nič spoločné... Veď "2. svetovú vojnu začal predsa ZSSR tak, že sa údajne sám chystal napadnúť hitlerovské Nemecko a ešte predtým provokatívne zabránil Nemcom obsadiť celé východné územie Poľska s veľkým percentom obyvateľstva ukrajinskej národnosti", ako tvrdí masovo knižne vydávaný ruský emigrantský spisovateľ Suvorov, ktorý tak vo svojom objavnom diele, na základe počtu vojenských čižiem uložených v skladoch na západných hraniciach zistil, že Sovietska armáda mala v r.1941 už-už napadnúť Nemecko a Európu (lebo inak by ich toľko vraj nepotrebovala...). Naproti tomu Briti a Francúzi, ktorí odovzdali Hitlerovi na tácke ČSR s tým predsa "nič spoločné nemali".

Minulý rok sa v anglickom meste Portsmouth konali oslavy 75-teho výročia vylodenia v Normandii. K tomu len krátky postreh. Deň "D" si pripomenuli prezidenti USA Donald Trump a Francúzska Emanuel Macron, britská kráľovna Alžbeta II., britská premiérka Theresa Mayová (už ste možno aj zabudli, že taká bola) a ďalší svetoví politici.

Bolo zarážajúce, že na túto oslavu nebol pozvaný prezident Ruskej federácie. Ale dajme tomu - Rusi sa naozaj nevylodili na pláži Omaha v deň "D". Mali totiž iné starosti - po dohode so spojencami útočili na Berlín - a to s takou razanciou, že západní spojenci mali proti sebe v deň vylodenia len polovicu tých síl, ktoré obvykle strážili nemecký Atlantický val...

Čo však už bolo pri týchto oslavách naozaj veľmi ťažko pochopiteľné - miesto Putina stála medzi zástupcami víťazných mocností - nemecká kancelárka Angela Merkelová. Ako poznamenal francúzsky historik Denis Peschanski, nepozvanie ruského prezidenta je "urážkou ruského a bývalého sovietskeho ľudu a ich 27 miliónov obetí".

V súčasnosti môžeme pozorovať aj inú skoro až komickú snahu o "historické" zmeny napríklad na americkom webe Wikipedia, kde sa navrhuje napr. odstrániť archívne fotografie z Osvienčimu.

Ale poďme naspäť ku pravdivej histórii. 27. január 1945 ako deň oslobodenia koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auchwitz (Osvienčim) si dnes pripomíname ako Medzinárodný deň pamiatky obetiam holocaustu.

Aké boli posledné dni v tábore pred jeho oslobodením? V dňoch 20. a 26. januára 1945 vyhodili Nemci do povetria osvienčimské krematóriá a plynové komory. V táborovom komplexe pritom stále zostávalo vyše 8000 väzňov. Väčšinou boli natoľko zúbožení, že ich nezaradili do transportov, zatiaľ čo zvyšným sa podarilo ukryť pred evakuáciou. Nachádzali sa medzi nimi aj deti a nemluvňatá, ktoré sa narodili v koncentráku.

Okolo 15. hodiny v sobotu 27. januára 1945 vstúpili do komplexu Auschwitz-Birkenau prví sovietski vojaci, príslušníci 60. armády 1. ukrajinského frontu.

A teraz si pozrite ako túto historickú udalosť "zhodnotili" naši traja európski prezidenti -v spoločnom tzv. 
"Prehlásení prezidentky Európskej komisie von der Leyenové, prezidenta Európskej rady Michela, a prezidenta Európskeho parlamentu Sassoliho k 75. výročiu oslobodenia Oswienčimu".

Začína citátom židovského spisovateľa Elieho Wiesela: "Kto zabudne na mŕtvych, je to akoby ich zabil druhýkrát." Tento krásny citát je - vzhľadom však ku obsahu nasledujúceho prehlásenia - zjavne zneužitý v mene zahmlenia jeho odkazu. Dáma a páni, ktorí ho použili totiž určite nemysleli aj na 27 miliónov sovietskych obetí, pričom len pri oslobodzovaní Poľska ich zahynulo 500 000.

Prvá veta prehlásenia totiž šokujúco znie:

"Seventy-five years ago, Allied Forces liberated the Nazi concentration camp Auschwitz-Birkenau."

alebo v preklade:

"Pred sedemdesiatpäť rokmi spojenecké sily oslobodili nacistický koncentračný tábor Osvienčim-Birkenau."

Pýtame sa - aké "spojenecké" síly? Akože Osvienčim oslobodili tiež tak trochu Američania? Len sa predtým rýchlo naučili rusky?

A ten nacista je vlastne kto, lebo Nemec to určite nemohol byť? Nejaký tvor z krajiny, ktorú budú deti márne hľadať na mape - nejaký "Naciland"? Akože to bol teda nejaký krutý koncentračný tábor ľudí z Nacilandu? Akože sa potom dozvieme aj to, že II. svetovú vojnu rozpútal nebodaj Karl May s Old Shaterhandom len nie Hitler a Nemci?