Lekári prosia : "Nemusíte nám tlieskať - dajte nám konečne to čo potrebujeme - ochranu!"

21.03.2020

V minulých dňoch sa odohrala zvláštna aktivita na Slovensku. O 20:00 vyšli ľudia na balkóny a potleskom vyjadrili vraj vďaku našim lekárom a zdravotným sestrám za ich obetavosť. Pri zvládaní epidémie. Bolo by to krásne, keby to nemalo jeden trpký podtón...

Všeobecní a ambulantní lekári nám do redakcie píšu, iní nám to len celí zúfalí hovoria: "Máme výborné zákony v tejto krajine. Aj zákonník práce, či zákony a predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pracujúcich. 

Keď odchádzajú naši vojaci zo Žilinského pluku osobitného určenia na misiu do Afganistanu, dostanú zbrane, strelivo, kompletné vybavenie a rôzne typy oblečenia vrátane štýlových slnečných okuliarov. Aby boli chránení. Do prvej línie ich vysiela štát. A je to v poriadku."

"Keď idú policajti na zásah a konajú vo verejnom záujme, dostanú všetko, čo potrebujú na svoju prácu vrátane nepriestrelnej vesty. Veď chránia ostatných občanov, preto musia chrániť najprv seba. Aj to je v poriadku. Veď idú do prvej línie. Za nás za všetkých," pokračujú pomaly s plačom.

MUDr. Monika P. hovorí: "Dnes som bola na chvíľu v banke. Všetci zamestnanci za prepážkami mali respirátory najvyššej kvality a sťažovali sa, že im je v rukaviciach teplo ... Nie sú v prvej línii a čo najskôr ma vystrčili za dvere."

Pýtate sa prečo sú pritom títo lekári zúfalí? Tu máte odpoveď - iná lekárka, matka hovorí: "Dnes bolo aj školenie pre nových poslancov v Národnej rade SR, ako nosiť rúško - ako všeobecný lekár školenie nepotrebujem, ale veľmi potrebujem to rúško ... 

Ja ani moji kolegovia sa už celé týždne nemáme proti COVID-19 čím chrániť. Napriek tomu, že sme denne v prvej línii. Napriek tomu, že opakovane a denne žiadame Slovensko o ochranu. Bojujeme za vás za všetkých. Aby ste všetci boli zdraví a mohli pokojne spávať. Na rozdiel od všeobecných lekárov."

Aká je teda reálna situácia? Lekár si môže handrové rúško z ambulancie vyvariť doma v hrnci...

Všeobecní lekári a sestry nasadzujú v ambulanciách svoje zdravie a životy vo verejnom záujme v boji s nesmierne agresívnym a vysoko virulentným koronavírusom COVID-19. Slovensku sú však úplne ukradnutí. Nemajú použiteľné respirátory ani obyčajné rúška pre pacientov. Použiteľné? Obyčajné? Nemajú ŽIADNE.

MUDR. Monika P. pokračuje: "Štát v ochrane všeobecných lekárov a sestier zlyhal. Absolútne, neospravedlniteľne. A ani sa nesnaží svoje pochybenie čo najskôr napraviť. Chceme, aby ste o tom vedeli. Veríme, že verejný tlak to čo najrýchlejšie zmení. Všetky ostatné možnosti sme totiž už vyčerpali."

Doktorka Iveta M. popisuje to reálne zúfalstvo: "Dnes 19.3.2020 sa to s veľkou pompou malo zmeniť. MALO, ale nestalo sa tak - viacerí (nie všetci!) všeobecní lekári dnes "vyfasovali" od štátu na svojom VÚC dlho očakávané osobné ochranné prostriedky" - v Trnavskom samosprávnom kraji sa "potešili" štýlovým igelitovým návlekom na nohy či trendovým handrovým rúškam akoby zo sedemdesiatych rokov. Niektorí ich dostali dokonca štyri."

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska na svoje stránke uvádza: "Mať celé hodiny prilepený kus handry na tvári v infekčnom prostredí nie je ochrana. Je to hazard s naším aj vaším zdravím. Je to krutý výsmech nasadeniu statočných zdravotníkov a dehonestácia ich nebezpečnej práce. Rúška si môžu doma na sporáku vyvariť v hrnci na 90 stupňoch a potom z dlhej chvíle večer žehliť - určite bude ich rodina rada, keď infekčný materiál z ambulancie vezmú domov.

Tí šťastnejší si dnes urobili radosť až piatimi (!) jednorazovými rúškami, ktoré sú všeobecným lekárom, ako sa hovorí, na dve veci - pre lekára sú na nič, pretože na svoju ochranu potrebuje kvalitný respirátor, štít, oblek a rukavice, ktoré sa už dávno nedajú kúpiť. A štát o ich dodávke do ambulancií vytrvalo mlčí.

Podľa nariadenia hlavného hygienika SR máme v čakárni rozdávať pacientom jednorazové rúška, ktoré nikto z nás už celé týždne nemá. Ani pre seba. Nieto pre pacienta. Že absurdistan? Áno. Dúfam, že raz niekoho budeme za tento stav brať na trestno-právnu zodpovednosť."

Vraj dnes pristálo lietadlo z Číny. S rúškami a testami. Bolo veľa pekných imidžových fotiek. S odchádzajúcou ministerkou, premiérom. O respirátoroch ani zmienky. Ani o tom, že všeobecní lekári a sestry pracujú v ambulanciách vo vysoko infekčnom a nebezpečnom prostredí už šesť týždňov bez osobných ochranných prostriedkov a bez možnosti dokúpiť dezinfekčné roztoky pre dekontamináciu ambulancie. V civilizovanej krajine, kde lekári pracujú vo verejnom záujme, bežná vec. Na Slovensku absolútne nedostupná.

Neveríte, že váš všeobecný lekár a jeho sestra riskujú svoj život a zdravie pre pohŕdanie a ľahostajnosť štátu? Nič ich nechráni. A nikoho to nezaujíma...

Už šesť týždňov je byť všeobecným lekárom v ambulancii najrizikovejším povolaním na Slovensku. Naozaj neveríte? Spýtajte sa svojho všeobecného lekára, či má všetko, aby sa o váš život a zdravie postaral rovnako ako kvalitne vybavený policajt či vojak. Všetci traja v boji s pandémiou COVID-19 pracujú vo verejnom záujme.

Spoločnosť ďalej komentuje: "Na fotografii v tomto článku je "plná poľná" všeobecného lekára v Trenčianskom samosprávnom kraji z 19.3.2020 (pozor, nie sú to sedemdesiate roky minulého storočia!), po ktorú cestoval na VÚC 20 kilometrov - za hrsť latexových rukavíc, malé vrecko jednorazových rúšok a niekoľko igelitových návlekov na obuv. Týmto má zdravotnícky personál v ambulancii chrániť seba pred COVID-19 (!) - ako keby vytiahol na atómovú bombu gumipušku ... "

V Nitrianskom samosprávnom kraji sa všeobecní lekári dočkali miesto akejkoľvek materiálnej podpory oznámenia z odboru zdravotníctva VÚC, že nedostanú na svoju ochranu nič.

Citujem: "Nitriansky samosprávny kraj obdržal dňa 18.3.2020 zásielku osobných ochranných pracovných pomôcok /OOPP/ zo správy Štátnych hmotných rezerv SR. Z požadovaných druhov OOPP nám boli dodané len nasledovné počty, tzn. 1/10 z požadovaných počtov. V súčinnosti s Krajským krízovým štábom Okresného úradu v sídle kraja Vám oznamujeme že daný materiál bude distribuovaný v priebehu najbližších dní prioritne pre APS, dialyzačné pracoviská a pre ambulancie, ktoré prichádzajú do kontaktu s onkologickými pacientmi."

MUDr. Monika P. ďalej napísala: "Všeobecný lekár teda dostane 19.3.2020 na svoju ochranu nulu, teda nič. Nevadí, že má desiatky potenciálne vysoko infekčných pacientov denne. Najviac zo všetkých lekárov. A nevie, s kým sa stretne, koho vyšetrí ...

Vraj dnes pristálo lietadlo z Číny. S rúškami a testami. Že ste to už počuli? Áno, aj my, všeobecní lekári ... Opakovane. Veľakrát ... A po večných sľuboch zostala iba potemkinovská dedina s niekoľkými igelitovými návlekmi na nohy ..."

Všetci všeobecní lekári a ich sestry potrebujú rovnaké ochranné prostriedky a dezinfekciu vo všetkých krajoch na celom území Slovenska a v dostatočnom množstve. Potrebujeme respirátory, rúška, dezinfekciu. Bez odkladu.

Televízne správy nie sú realitou našich ambulancií

Lekári bez rodielu z ktorého kraja sú nám tvrdia: "V televíznych správach ukazujú našich kolegov v poľných stanoch v skafandroch, s respirátormi a štítmi. Viete, že mnohí pacienti, na ktorými sa skláňajú, pred tým prešli našou ambulanciou ...? Rozumejú občania Slovenska reálnemu riziku, že ak ochorejú ich všeobecní lekári v primárnom kontakte, ktorí sa nemajú čím a ako chrániť, alebo sa dostanú do karantény, skolabuje základ zdravotníckeho systému?"

Čo potrebujú?

"Žiadame ako Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), aby nám štát zabezpečil bezpečnosť pri práci:

1/ Od Vlády SR a Ministerstva zdravotníctva SR iba KONEČNE dostatok osobných ochranných prostriedkov - respirátory, rúška, štíty, obleky. Nie nezmyselné "balíčky" z doby dinosaurov. Bez odkladu. Chceme chrániť seba aj občanov Slovenska.

2/ To isté sa týka dostatočného množstva dezinfekčných prostriedkov. Potrebujeme neustále dezinfikovať, dekontaminovať, čistiť. Kvôli nám všetkým. Nemáme čím.

3/ Až raz infekciu COVID-19 porazíme, verím, že nájdeme zodpovedných, ktorí klamali, zavádzali a nezodpovedne riskovali životy zdravotníkov v prvom kontakte.

Držte nám palce, aby sme to vydržali. Buďte disciplinovaní. Pre vás, pre nás. Ďakujeme všetkým za pomoc a podporu."

Spracované na základe námetu Moniky Paluškovej, prezidentky a Ivety Malíkovej, viceprezidentky, Spoločnosťi všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)