Lukašenko Putinovi: „A čomu veríš Voloďa – svojim očiam a či mne?“

18.09.2020

Ako sme konštatovali v predchádzajúcich príspevkoch, hneď po prezidentských voľbách "pohovoril" telefonicky prezident Bieloruska A. G. Lukašenko (familiárne nazývaný Baťka) s prezidentom Ruska V. Putinom o situácii v krajine. Rusko vyjadrilo podporu svojmu susedovi. Tu treba zdôrazniť, že po rozpade ZSSR niektoré následnícke štáty vytvorili hospodárske a obranné štruktúry o vzájomnej spolupráci a zabezpečení suverenity a obrany týchto štátov. Spomeňme najmä:

  • EAEU je medzinárodné ekonomické integračné združenie, ktoré zahŕňa Rusko, Bielorusko, Kazachstan, Arménsko a Kirgizsko. Moldavsku bol udelený štatút pozorovateľa.
  • Členmi Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) sú Rusko, Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.

Z toho vyplýva, že podobne ako tieto štáty si aj Európska únia vybudovala ekonomické a vojensko-obranné zoskupenia. Manévre a presuny amerických vojsk v Poľsku, či na Litve berieme ako samozrejmosť. Preto sa nemôžeme čudovať, že aj členovia CSTO vykonávajú v zmysle Zmluvy podobné cvičenia na svojom území.

Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko uskutočnil svoju prvú zahraničnú návštevu po prezidentských voľbách, v súvislosti s výsledkami ktorých sa v republike začali masové protesty. 14. septembra sa stretol v Soči s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, aby s ním "pohovoril".

Hlavné výsledky zo stretnutia prezidentov sú zhrnuté vo vyhlásení TASS:

Pôžičke vo výške 1,5 miliardy dolárov a ekonomické vzťahy

Putin uviedol, že Rusko poskytne Bielorusku štátnu pôžičku 1,5 miliardy dolárov . Poznamenal, že ministri financií oboch krajín "na tom už intenzívne pracujú". Očakáva sa, že informácie o pôžičke sa prejavia na finančných trhoch. Ruský prezident tiež oznámil potrebu vyvinúť "ďalšie úsilie" na obnovenie bilaterálneho obchodu, ktorý sa v prvej polovici roku 2020 znížil o 21%. Putin tiež poznamenal, že "má určité návrhy" a uviedol potrebu zintenzívniť spoluprácu "na úrovni vlád, na úrovni ministerstiev a dokonca aj jednotlivých podnikov".

O situácii v Bielorusku

Putin je presvedčený, že samotní občania Bieloruska a bez vonkajšieho tlaku by mali vyriešiť situáciu, ktorá nastala v ich krajine. Lukašenkov návrh na zmenu ústavy krajiny je podľa ruského vodcu "logický, aktuálny a účelný". Putin tiež ubezpečil bieloruského vodcu, že Moskva sa zaviazala dodržiavať všetky dohody s Minskom, a to aj v rámci Únie štátov a Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, a poznamenal, že Rusko si bude plniť všetky svoje povinnosti.

Lukašenko v reakcii poďakoval Putinovi za podporu a poznamenal, že ruský vodca konal "veľmi slušne, ľudsky" a všetci Rusi, "tí, ktorí sa počas tohto povolebného obdobia podieľali na podpore ich "suseda". Bieloruská strana na krátkom stretnutí niekoľkokrát vyjadrila vďačnosť.

Lukašenko označil udalosti v Bielorusku za lekciu nielen pre Minsk, ale aj pre Moskvu. Ukázali, že republika "musí zostať bližšie so svojím starším bratom a spolupracovať vo všetkých oblastiach," uviedol. Prisľúbil tiež, že bude Putina podrobne informovať o protestoch v Minsku a poskytne skutočný obraz udalostí.

Spoločné vojenské cvičenia

Po uskutočnení programu spoločných cvičení s Bieloruskom sa jednotky ozbrojených síl Ruskej federácie vrátia na svoje miesta stáleho nasadenia v Rusku, uviedol Putin. Hlava ruského štátu pripomenula, že 14. septembra sa začalo vojenské cvičenie plánované už v roku 2019, ktoré potrvajú niekoľko dní.

Prezident Ruskej federácie dodal, že aj Rusko a Bielorusko budú pokračovať v spolupráci v obrannej sfére. Vysvetlil, že ide predovšetkým o obranné podniky, kde sa rozvíja rozsiahla spolupráca, navyše v dosť "citlivých oblastiach".

Na druhej strane Lukašenko poďakoval Putinovi za "uistenie, že hranice Bieloruska sú hranice Únie štátu" a vyzval na intenzívnejšie plánovanie spoločných vojenských cvičení "v nasledujúcich rokoch". Ruský vodca v reakcii pripomenul, že pokiaľ ide o vojenskú zložku, "existuje plán" a "bude sa realizovať". Neoznámil však žiadnu ďalšiu aktivitu v tejto oblasti: "Ako bolo naplánované skôr, urobíme všetko."

Pandémia a očkovanie

Bieloruský prezident tiež poďakoval Putinovi za to, že Minsk bude prvý, kto dostane ruskú vakcínu proti koronavírusu. To si podľa neho Bielorusko veľmi cení.

Putin poznamenal, že účasť Bieloruska v poslednej fáze testovania tejto vakcíny umožní "nielen zabezpečiť výrobu, ale aj zabezpečiť požadovanú úroveň očkovania ".