Má COVID-19? Lekár povedal - nie - to elektronická cigareta!

04.07.2021

V moskovskej nemocnici Morozov bolo zaznamenané prvé ochorenie EVALI v Rusku známe ako "vapingová choroba". S touto diagnózou bol hospitalizovaný 17-ročný tínedžer.

Dva týždne pred hospitalizáciou cítil pacient dýchavičnosť, dostal kašeľ, horúčku. Po dobu 2 - 3 týždňov mladík schudol 10 kg. Lekári identifikovali poškodenie pľúc, po ktorom bol tínedžer podľa nemocnice pripojený k ventilátoru.

Mladý muž aktívne používal vaping posledný 1 a pol mesiac. Pomocou terapie v nemocnici boli u pacientaobnovené pľúca, zotavil sa a začal samostatne jesť. Dnes je ten chlapec už doma.

Prvýkrát bola choroba EVALI popísaná v roku 2019 v USA. Za dva roky bolo zaznamenaných 2 758 prípadov, 64 pacientov zomrelo. Názov EVALI znamená "poranenie pľúc spojené s používaním elektronických cigariet alebo vapingových výrobkov".

Príznaky ochorenia sú dýchavičnosť, silné nočné potenie, nízka hladina kyslíka v krvi, tmavé škvrny na röntgenových snímkach pľúc. Príznaky sú často podobné ako pri pneumónii, vrátane kašľa, bolesti na hrudníku a dýchavičnosti. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie a hnačka, ktoré sú sprevádzané horúčkou, zimnicou a úbytkom hmotnosti. U lekárov to chce ostražitosť, lebo príznaky EVALI môžu byť podobné ako u chrípky.

V mnohých prípadoch je nutné pacientov opakovane hospitalizovať. Zatiaľ nie je jasné, prečo k tomu dochádza. Skúma sa niekoľko možností, vrátane toho, že pľúca sú ochorením oslabené alebo že sa na liečbu tohto stavu často používajú kortikosteroidy. Je tiež možné, že opakovaná hospitalizácia je nutná preto, že pacienti po prepustení znovu používajú e-cigarety.

Vaping je moderný spôsob fajčenia s použitím e-cigariet. Znamená určitý nový životný štýl a je určený pre tých, ktorí chcú prestať s fajčením. Nehodí sa pre ľudí, ktorí chcú začať s fajčením.

Po masovom prechode fajčiarov na vaping si mnohí mysleli, že je to možnosť ako "oklamať" fajčenie a prejsť na jeho modernú a zdravú formu. Začali sa vyrábať nikotínové, ale aj beznikotínové e-cigarety, s rôznymi príchuťami. Aj v tejto komunite však prišiel strašiak - choroba EVALI. Kým u cigariet je škodlivá látka pomenovaná (nikotín a dechty), u e-cigariet sa nevie jednoznačne stanoviť, čo je príčinou EVALI.

Preto prichádzame s radou: Spravodaj.net a 99 zo 100 lekárov odporúčajú nefajčiť a nevapovať!