Má Gretka Thunberg niečo aj proti indickým kravám?

17.02.2021

Polícia v Dillí podala žalobu na ekoaktivistku Gretu Thunbergovú (18. rokov) po jej príspevkoch na Twitteri, ktoré boli v Indii považované za neprijateľné zahraničné zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny. Thunbergová predtým zverejnila (a potom z webu odstránila) podrobný zoznam "odporúčaných postupov" počas prebiehajúcich občianskych nepokojov v Indii a plánovaných demonštráciách pred indickými ambasádami po celom svete, informoval o tom portál BREITBART.


Švédska ekoaktivistka Greta Thunbergová svojimi príspevkami na sociálnych sieťach pobúrila indické úrady. Polícia a prokuratúra upriamili pozornosť na Thunbergovú po tom, čo zverejnila príspevok s podrobnými informáciami o "odporúčaných postupoch" a radách týkajúcich sa organizovania nepokojov v Indii. A hoci kontroverzné príspevky neskôr rýchlo odstránila, neunikli pozornosti úradov, ktoré uviedli, že Thunbergová dávalazvonku jasné pokyny, ako sa majú farmári na protestoch správať.


Thunbergovej zverejnený "sprievodca" priniesol rady, čo a ako zverejniť na sociálnych sieťach k tejto téme, vrátane komentárov k násilným protestom indických farmárov. Odporúčalo sa predovšetkým preposlať a získaťďalšie známe osobnosti z Twitteru týkajúce sa tejto témy, vrátane popovej hviezdy Rihanny. V článku sa navyše navrhuje venovať osobitnú pozornosť správam o plánovaných demonštráciách na indických veľvyslanectvách po celom svete.


Rihanna predtým na Twitteri zverejnila výzvu svojim fanúšikom, ktorých je viac ako 101 miliónov, s otázkou: "Prečo o tom nehovoríme?!" A zverejnila odkaz na správu CNN, že indické úrady údajne zámerne blokujú internetové služby na miestach, kde sa konajú protesty. Podľa popovej hviezdy treba túto zámernú taktiku indickej vlády, ktorá sa snaží zasahovať do protestov, odsúdiť.


V reakcii na to vyšší vládni úradníci, indické celebrity a dokonca aj indické ministerstvo zahraničia vydali výzvy na zablokovanie "outsiderov", ako sú Thunbergová a Rihanna, ktorí sa "snažia o rozdelenie krajiny", píše sa v článku. "Skupiny, ktoré sledujú svoje sebecké záujmy, sa, bohužiaľ, snažia presadiť svoj program v súvislosti s týmito protestmi a narušiť ich," uvádza sa v osobitnom vyhlásení indického ministerstva zahraničia. Ministerstvo tiež ostro kritizovalo, že "cudzí občania" zverejňujú neobjektívne informácie na sociálnych sieťach, ale bez uvedenia mena Rihanna a jej ďalších nasledovateľov.
 
Polícia v Dillí vo štvrtok podala na Gretu Thunbergovú žalobu za príspevky na sociálnych sieťach. Bola obvinená z neprijateľného "cudzieho zasahovania" do záležitostí, ktoré podľa indických úradov sú čisto indickými vnútornými záležitosťami, informoval Breitbart.


Predtým sa na okraji indického hlavného mesta zhromaždili desaťtisíce poľnohospodárov, ktorí protestovali proti novým zákonom o poľnohospodárstve. Obávali sa, že v dôsledku reformy "budú chudobnejší a dostanú sa do rúk korporácií". V súvislosti s tým predseda vlády Narendra Modi vyhlásil tieto zákony za nevyhnutné na modernizáciu poľnohospodárstva v krajine.


Aj keď sa protesty začali pokojne, neskôr vyústili do nepokojov a násilných stretov s políciou, keď niektorí z desiatok tisíc farmárov na traktoroch odbočili z trasy predtým dohodnutej s úradmi a vtrhli do historickej časti. Následkom toho boli zranené stovky policajtov a jeden demonštrant zabitý. Vedúci predstavitelia protestujúcich poľnohospodárov odsúdili eskaláciu násilia, uviedli však, že neprestanú protestovať proti novým zákonom, uzatvára portál Breitbart.


Treba sa zamyslieť nad tým, že farebné revolúcie, či nepokoje je dnes možné rozdúchavať a riadiť cez sociálne siete. Šokujúce je, že čerstvo dospelá dievčina Greta, údajne ekologická aktivistka,dokáže mimo svojej agendy prilievať olej do ohňa, rozdeľovať ľudí a zasahovať do diania v krajine, ktorá má 1,35 miliardy obyvateľov. Má to z vlastnej hlavy? Chápe vlastne, čo urobila?Kto jej na to dal mandát? Netreba s tým globálne niečo robiť?