Maroš Žilinka konal správne - lebo GP SR tak konať mala a aj musela

01.09.2021

Odborná aj laická verejnosť s napätim očakáva, čo bude v uznesení generálnej prokuratúry o zrušení obvinení exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Ondrej Urban, jeden z advokátov Vladimíra Pčolinského, priblížil niektoré detaily uznesenia. Hovorí o 17 hrubých porušeniach trestného poriadku a 11 porušeniach trestného zákona.

Bude generálny prokurátor konzekventný a poženie na disciplinárne konanie pred Najvyšší správny súd dozorujúceho prokurátora? Toho "elitného" prokuratora ÚŠP, ktorý preukázal takýmto konaním buď úmyselné porušovanie zákona alebo v tom "lepšom" prípade "len" neuveriteľnú nedbanlivosť vo výkone funkcie či dokonca až jeho absurdnú neznalosť trestného poriadku?

Pčolinský povedal, že si bude nárokovať nemajetkovú ujmu za nezákonne stihanie. A aj ju dostane a bude to určite v desiatkach tisíc EUR. Budeme to platiť my daňoví poplatníci?

Viac rokov upozorňujeme, že Generálna prokuratúra tlačí pred sebou pekný balík viac ako 80 miliónov EUR, ktoré ma zaplatiť poškodeným v dôsledku zanedbania povinnosti prokurátorov. Zatiaľ vyplatila 6 miliónov. No na našu otázku, koľko z týchto vyplatených peňazí bolo následne vymožené od týchto nezodpovedných dozorujúcich prokurátorov nám GP SR odpovedala, že ani jedno Euro...

Lebo vraj tomu by muselo predchádzať discíplinarne konanie s dotyčným "elitným" prokurátorom a také nikdy s nikým na Slovensku neprebehlo, lebo ich konanie bolo vraj premlčané!

Takže "elitný" prokurator ÚŠP, ako ich masmédia často nazývajú, nám tu urobili miliónové sekery, nagazduju nám škody za milióny ale nám sa môžu veselo smiať do tváre - na nich nik nemá.

Takže teraz je čas pán generálny prokurátor - dozorujúci prokurátor prípadu Vladimíra Pčolinského so 17 timi poruseniami trestného poriadku v tomto konaní - patrí nepochybne okamžite pred disciplinárku, ak nie priamo pred trestného sudcu za zneužitie právomoci verejného činiteľa, keďže vykonával svoju funkciu "garanta zákonnosti" v tomto trestnom stíhaní spôsobom odporujúcim zakonu.

Apropó, na to disciplinárne konanie môže tohto "elitného" prokurátora ÚŠP pohnať aj veľký zástanca a ochranca týchto svojich ovečiek - pán špeciálny prokurator Daniel Lipšic. Je to nakoniec dokonca jeho povinnosť zo zákona o prokurature.

Dokiaľ aj další "elitní" ale aj neelitní prokurátori nepocítia konkrétnu zodpovednosť za svoje nezodpovedné konanie, dovtedy sa bude mainstream rozčuľovať nad konaním generálneho prokurátora, ktorému však nezostáva nič iné len naprávať nezákonnosť ich konania v rámci svojej právomoci ale i povinnosti. On tak totiž konať podľa zákona o prokuratúre konať musí. Kto teraz nadáva na Maroša Žilinku, robí tak na nesprávnej adrese.

Ďakujeme Marošovi Žilinkovi, že dbá na zákonnosť konania aj s tými, ktorých táto spoločnosť s mozgom vymytým mainstreamom, považuje už rovno za vinných a preto nehodných riadneho zákonného procesu.

No zastrašte ho a potom si určite niekto z vás v blízkej budúcnosti vychutná obdobné bezprávie od nezodpovedných prokurátorov - ale už Vám v tom nik nepomôže.

Pripomíname všetkým slova pápeža Benedikta XVI - "vtedy krič, že sa deje bezprávie, keď sa deje druhému, ak sa už bude diať tebe, bude neskoro!"

Neobhajujeme týmto nikoho, kto nebodaj spáchal trestný čin. Len žiadame, aby konanie aj voči takým ľuďom bolo vedené prísne zákonne. Inak si táto spoločnosť kope sama svoj hrob - donekonečna budeme novými neprávosťami napravovať staré?

A nakoniec pre tých, ktorí sú "roztrpčení", že vraj GP SR bráni dosiahnuť spravodlivosť a je prekážkou v boji proti korupcii. Čo bráni Danielovi Lipšicovi vymeniť nezodpovedného "elitného" prokurátora za naozaj elitného a zhromaždiť naozaj reálne dôkazy o prípadnej trestnej činnosti V.P. a znovu ho obviniť a pripadne nakoniec aj obžalovať? Ale bez 17 tich porušení zákona v konaní? Či takýto prokurátori na ÚŠP pán Lipšic nie sú a bez porušení zákona sa konať nedá? Potom to treba chlapsky priznať a nie kydať na generálneho prokurátora a tajuplne vyhlasovať, že "boj s korupciou nikdy nevzdáme a pod.". Lebo potom aj to je odpoveď - nebodaj: "my na ÚŠP to inak ako nezákonne nevieme..." To by bola skutočná tragédia.

Budeme teda sledovať, čo sa bude diať v tejto malej veľkej krajine, ako ju kedysi nazval neslávne známy Pavol Rusko . 

A na záver slová odborníka: