Meghan obvinila kráľovskú rodinu z rasizmu - “nechcelo sa mi žiť”

08.03.2021

LONDÝN (Reuters) - Meghan, manželka princa Harryho, obvinila britskú kráľovskú rodinu z obavy z toho, aká tmavá môže byť pokožka ich syna, a tak ju tlačila na pokraj samovraždy. Tvrdí to v televíznom rozhovore, ktorý by teraz mohol vyslať "šokové" vlny cez monarchiu.

Tridsaťdeväťročná žena, ktorej matkou je černoška a otcom beloch, uviedla, že bola naivná predtým, ako sa v roku 2018 vydala za člena kráľovskej rodiny, ba dokonca po prvotných prosbách o pomoc nakoniec mala samovražedné myšlienky a zvážila aj iné sebapoškodzovanie.

Meghan uviedla, že jej synovi Archiemu, ktorý má dnes jeden rok, bol odopretý titul princ, pretože v kráľovskej rodine panovali obavy z "toho, aká tmavá môže byť jeho pokožka, keď sa narodí". "To mi hovoril Harry, boli to rozhovory, ktoré s ním mala rodina," spomína Meghan v rozhovore s Oprah Winfreyovou, ktorý sa v nedeľu vysielal na stanici CBS.

Meghan odmietla povedať, kto takéto obavy vysielal, rovnako ako Harry, ktorý uviedol, že ich rodina ich finančne odstrihla a že jeho otec princ Charles, dedič britského trónu, ho sklamal a v jednom okamihu odmietol dokonca prijať jeho telefonáty.

Buckinghamský palác nemal okamžité komentáre k rozhovoru, ktorý sa vysielal v pondelok ráno v Británii. Rozhovor pri posedení s Winfreyom bol najočakávanejším kráľovským rozhovorom, odkedy Harryho zosnulá matka princezná Diana zdieľala intímne podrobnosti o svojom nevydarenom manželstve s Charlesom v roku 1995, čím narušila reputáciu dediča a postavenie rodiny v očiach britskej verejnosti.

Takmer tri roky od hviezdnej svadby v zámku Windsor označila Meghan niektorých neidentifikovaných členov kráľovskej domácnosti za brutálnych, lživých a vinných z rasistických výrokov.

Obvinila tiež Kate, manželku staršieho brata jej manžela princa Williama, že ju pred svadbou rozplakala. Zatiaľ čo sa rodina prihlásila na otvorenú kritiku, Harry ani Meghan nezaútočili priamo na kráľovnú Alžbetu. Napriek tomu Meghan povedala, že bola umlčaná "firmou" - ktorej šéfuje Alžbeta - a že jej prosby o pomoc v tiesni pri týchto rasistických správach a jej situácia boli adresované len "hluchým ušiam".

"Už som nechcela viac žiť. A to bola veľmi jasná, skutočná a desivá neustále sa vracajúca myšlienka. A pamätám si, ako ma (Harry) práve držal, "povedala Meghan a utrela si slzy.

SKUTOČNÝ PÁD

Oznámenie Harryho a Meghan v januári 2020, že majú v úmysle odstúpiť zo svojich kráľovských rolí, uvrhlo rodinu do krízy. Minulý mesiac Buckinghamský palác potvrdil, že rozdelenie bude trvalé, pretože sa zdá, že pár si vytvorí nezávislý život v Spojených štátoch.

Harry (36) uviedol, že odstúpili od kráľovských povinností kvôli nepochopeniu, a obával sa, že sa história bude opakovať - zmienka o smrti jeho matky Diany, ktorá bola zabitá pri nehode v roku 1997, keď sa jej auto rozbehlo pred prenasledovaním zo strany fotografov.

Na otázku, čo by na udalosti povedala jeho matka, odpovedal: "Myslím, že by sa cítila veľmi nahnevaná na to, čo sa to stalo, a bola by veľmi smutná."

Cítil, že ho jeho otec "skutočne sklamal", a dodal: "Moja rodina ma doslova finančne zrušila." Harry odmietol aj správanie kráľovnej Alžbety, svojej babičky, ktorá sa hrala na "slepú a hluchú", aj keď ju oboznámil so svojím rozhodnutím vyhnúť sa životu v monarchii, a uviedol, že dokonca jeho otec prestal v jednom okamihu prijímať od neho hovory. "Mal som tri rozhovory so starou mamou a dva rozhovory s mojím otcom predtým, ako sa prestal so mnou rozprávať. A potom povedal: Môžete nám to všetko dať písomne?"

Kritici tvrdia, že pár chcel síce byť na výslní, ale neboli ochotní žiť s pozornosťou, ktorú priniesli. Priaznivcom zase zaobchádzanie s párom ukazuje, ako zastaraná britská inštitúcia útočila na modernú nezávislú ženu pochádzajúcu z černošskej a belošskej rasy.

Klamstvá a slzy

Vyskytli sa aj obvinenia zo šírenia nepávd a lži proti Meghan, ktoré sa objavili aj v novinách The Times a spoluvytvárali tak nepriaznivý dojem o páre. Buckinghamský palác uviedol, že tieto tvrdenia vyšetrí, a dodal, že je nimi "veľmi znepokojený".

Meghan povedala Winfreyovej, že ľudia v kráľovskej inštitúcii ju však nielenže nedokázali ochrániť pred škodlivými novinárskymi tvrdeniami, ale aj sami klamali o nej v zaujme ochrany ostatných členov kráľovskej rodiny. "Až keď sme sa vzali a všetko sa začalo skutočne zhoršovať, pochopila som, že nielenže nie som nimi chránená, ale že sú ochotní klamať, aby chránili ostatných členov rodiny," povedala priamo Meghan.

Meghan poprela aj novinový príbeh, podľa ktorého nechala Kate, vojvodkyňu z Cambridge, pred svadbou plakať a uviedla, že to bol zlom v jej vzťahoch s médiami a palácom. "Stalo sa to naopak," povedala Meghan. "Niekoľko dní pred svadbou ju (Kate) niečo rozladilo, čo sa týka áno, problému či je náležité z mojej strany, ako budúca členka kráľovskej rodiny, nosiť dievčenské kvetinové šaty, môj názor bol však správny a bolo mi z toho do plaču. A naozaj to zranilo moje city. "

Meghan, ktorá uviedla, že za rozhovor nedostali zaplatené, pripustila, že si neuvedomila, za koho sa vydáva, keď sa pripojila k britskej monarchii a "išla do toho naivne".

Pár tiež prezradil, že Meghan, ktorá je tehotná so svojím druhým dieťaťom, čakala dievča. Harry povedal, že Meghan ho "zachránila" pred "väzenským" kráľovským životom. "Dokonca si myslím, že nás všetkých zachránil." Urobili sme rozhodnutie, ktoré mi určite zachránilo život, "povedala Meghan. "A toto je pre nás v niektorých ohľadoch iba začiatok."