Merkelová a Putin v Moskve - stretnutie navýsosť pracovné - bez úsmevu
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu 11.1. pricestovala do Moskvy na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v súvislosti s narastajúcim napätím na Blízkom východe i v iných oblastiach sveta. Informovala o tom agentúra AFP.
"Je toho veľa, o čom sa budeme rozprávať," povedala Merkelová a dodala, že "vždy je lepšie spoločne sa rozprávať, ako rozprávať jeden o druhom".
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorý Merkelovú na stretnutí sprevádza, povedal, že "hlavným dôvodom" stretnutia je eskalujúca kríza v Líbyi, v ktorej Berlín zohráva úlohu mediátora. "Zapájame Európu a tých aktérov, ktorí tam majú vplyv, a na to potrebujeme Rusko," povedal Maas pre nemeckú televíziu NTV.
"Hovorili sme samozrejme o projekte Nordstream. Je legitimizovaný prostredníctvom novej európskej legislatívy, musíme ho dotiahnuť do konca. Nemecko a ďalšie európske krajiny vyhrávajú s Nordstream. Každý ma záujem na diverzifikácii svojich dodávok plynu, ale je to veľmi dôležitý projekt," povedala Merkelová behom tlačovej konferencie v Moskve.
Plynovod Nordstream II počíta s položením dvoch linek plynovodu od ruského pobrežia cez Baltické more k Nemecku. Prejde tiež cez teritoriálne a výhradné ekonomické zóny Fínska, Švédska a Dánska.
Projekt s celkovou dĺžkou 1225 km bude stáť 11 mld € a financujú ho okrem Gazpromu, rakúsky OMV, britsko-holandský Shell, francúzska Engie a nemecký Uniper. Podľa dnešného vyhlásenia Putina bude dokončený do konca roku a otvorený v prvom štvrťroku 2021.
Nordstream I bol otvorený 8.novembra 2011. Má kapacitu 55 mld m3 zemného plynu. Nordstram II má kapacitu zdvojnásobiť.
Zábery z paluby lode Solitaire, ktorá buduje plynovod Nordstream. Plynove trúbky sú najprv zvarené na palube lode a potom spúšťané dole na morské dno na korme lode.
Proti plynovodu vystupuje Ukrajina, ktorá se bojí, že príde o svoju rolu dopravcu ruského plynu, okrem nej tiež Polsko, Litva a Lotyšsko, krajiny, ktoré projekt považujú za politický. Stavbu tiež kritizujú Spojené štáty, ktoré sa snažia aktívne na územie Európy prelobovať svoj skvapalnený zemný plyn (LNG).
Podľa odborníkov bude ruský plyn vďaka Nordstream II pre Nemecko lacnejší než od iných dodávateľov. Gergely Molnár, analytik spoločnosti Wood Mackenzie v Londýne, podľa citácie agentúry Bloomberg odhadol, že preprava Nordstreamom je pre Nemecko o 40 percent lacnejší než cez Ukrajinu.
Jedným z argumentov pre podmorský plynovod z Ruska je tiež predpoklad, že možno očakávať pokles ťažby plynu v Nórsku a Holandsku. V dobe "veľkej energetickej zmeny" - tzv. Energiewende - a boja proti znečisťovaniu ovzdušia je zemný plyn pre Nemecko dôležitý ako palivo pre moderné elektrárne.
Obaja lídri sa na stretnutí zhodli aj na potrebe zachovať jadrovú dohodu s Iránom. "Rusko a Nemecko sú rozhodnuté, že jadrová dohoda s Iránom sa musí zachovať," povedal Putin. Nemecko je presvedčené, že "Irán by nemal vlastniť a nemal dostať nijaké atómové zbrane," citoval Merkelovú denník Die Welt. Putin a Merkelová varovali pred otvoreným konfliktom medzi Spojenými štátmi a Iránom. Vojna by bola "katastrofou pre Blízky východ a pre celý svet, humanitárnou, ako aj hospodárskou z hľadiska zásobovania sveta energiou", uviedol Putin.
Nemecká kancelárka bola posledný raz v Rusku v máji 2018, keď sa s Putinom stretli v Soči. Do Moskvy zavítala naposledy pred takmer piatimi rokmi - v máji 2015. Sobotňajšie rozhovory v Kremli trvali podľa ruskej agentúry RIA Novosti viac ako tri a pol hodiny, teda o hodinu dlhšie ako bolo naplánované.