Merkelová: “Prosím obyvateľov o odpustenie!”

24.03.2021

ČTK: Berlín - Plánovaná veľkonočná uzávera v Nemecku bola chyba, preto sa zavádzať nebude. Po mimoriadnom rokovaní s premiérmi spolkových krajín to vyhlásila kancelárka Angela Merkelová. Povedala tiež, že sa verejnosti ospravedlňuje za neistotu, ktorú spôsobila, a že presadenie krátkodobej uzávery považuje za svoju vlastnú chybu.

Merkelová sa s premiérmi pôvodne v noci na utorok po zložitom rokovaní dohodla, že veľkonočné sviatky od 1. do 5. apríla využije Nemecko ku krátkodobej uzávere. Pôvodne sa pritom naopak očakávalo, že Nemecko napriek Veľkej noci pravidlá zákazov uvoľní, aby sa mohlo zísť viac rodinných príslušníkov. To sa ale nakoniec podľa pôvodnej dohody nestalo.

Zelený štvrtok 1. apríla a biela sobota 4. apríla mali byť podľa tejto dohody tento rok výnimočne vyhlásené za dni pracovného pokoja. Jeden z návrhov počítal aj s uzavretím supermarketov, výsledná dohoda ale nakoniec umožnila ponechať obchody s potravinami otvorené. Podľa kritikov ale ani nebola uzávera bez súhlasu parlamentu uskutočniteľná.

"Veľkonočné pauza bola chybou, pretože ju nebolo možné vykonať," povedala Merkelová s tým, že to vyvolalo u obyvateľstva zmätok a neistotu. "Hlboko to ľutujem a prosím všetky obyvateľky a obyvateľov o odpustenie," dodala.

Merkelová tiež povedala, že boj s pandémiou je náročný a zložitý, ale že koronavírus sa nakoniec poraziť podarí. Teraz je ale podľa nej nutné šírenie infekcie opäť spomaliť, aby sa podarilo zastaviť nastupujúcu tretiu vlnu pandémie. O ďalšom postupe ťaženia proti epidémii bude Merkelová rokovať s premiérmi 12. apríla. Karanténa v Nemecku zatiaľ platí do 18. apríla.