Mierový plán Donalda pre Blízky východ z jeho knihy The Art of deal

08.03.2020

Vo víre nášho vnútropolitického diania nám úplne unikol "skvelý" mierový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Blízky Východ. Čo na tom, že tento plán explicitne popiera aspoň 6 rezolúcii OSN...

Ba dokonca aj šéf diplomacie EÚ (vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci ako znie jeho komplikvaný titul, pôvodne španielsky 72 ročný politik) Josep Borrell v prehlásení odmietol mierový plán pre Izrael, ktorý minulý týždeň predstavil ako veľkú "bombu" Donald Trump.

Tento plán síce počíta s tým, že vznikne nezávislý štát Palestína ale samotný Jeruzalem - o ktorý sa vedie permanentný spor - sa v tomto pláne považuje za nedeleiteľné územie štátu Izrael a dokonca sa v tomto pláne počíta s anexiou židovských osád na okupovanom území Západného Jordánu.

Borell uviedol: "Aby bol nastolený spravodlivý a trvalý mier, je treba rozhodnúť o doposiaľ nevyriešenom statuse Jeruzalemu prostredníctvom priamych jednaní oboch strán. To sa týka najmä otázky hraníc, statusu Jeruzalema, bezpečnosti a utečencov."

"Obzvlášť sme znepokojení vyjadreniami o možnej anexii Jordánu a ďaľších častí Západného brehu. V súlade s medzinárodným právom a príslušnými rezolúciami OSN EÚ neuznáva zvrchovanosť Izraelu nad územím okupovaným od roku 1967. Pokiaľ teda budú urobené kroky vedúce ku legalizácii anexie, budú iste spochybnené,"dodal Josep Borrell.

Bohužiaľ jeho slová majú takú váhu ako celá EÚ ... nepriniesli žiadnu reakciu ani Izraelu, tobôž nie USA. Veď Stoltenberg generálny tajomník NATO neváhal a plán pochválil...

Aby sme nemuseli uvádzať názory politikov, ktorí v našich mainstreamových mediach nedostanú nikdy priestor, lebo budú ľavou zadnou označení za "konšpiratívnych", tak sa pozrieme na slová bývalého ministra zahraničných vecí ČR - kniežaťa Schwarzenberga - ktorého asi nikto nebude podozrievať z antisemitského zmýšľania...

Knieža otvorene považuje tento projekt pre Palestíncov za neprijateľný. Čestný predseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg takto hodnotí plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na tzv. urovnanie situácie na Blízkom východe. Palestínsky štát, ktorý by mal podľa "dohody" vzniknúť na Západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy, označil priamo za:"izraelský protektorát", pretože podľa neho "by to bolo rozdrobené úzmeie s obmedzenou suverenitou, ktoré by sa nesmelo ozbrojiť". Porovnal to priamo "s bantustanmi pre pôlvodné černošské obyvateľstvo, ktoré vznikli na území JAR a v Namíbii v dobe apartheidu".

"Keď neprajem tomu druhému ucelené štátne územie, len rozdrobené drobky, je to rovnaký postoj. Je mi ľúto. Ja milujem Izrael. Poznám túto krajinu od roku 1964. Často ju navštevujem, mám tam priateľov. Ale bohužiaľ teraz robia politiku, ktorú považujem - mierne povedané - za nesprávnu," povedal Schwarzenberg v rozhovore pre ČT.

Podľa politika je to projekt podmienený vnútropolitickými úvahami. "Má pomôcť Bibimu (Benjamin Netanjahu) k víťazstvu v parlamentných voľbách v Izraeli a Trumpovi ku volebnému víťazstvu v USA. O Palestíncov sa nikto dnes nestará," prehlásil a dodal, že "Česko má z vlastných dejín neblahú skúsenosť, keď sa ludia dohodnú o mieri pre nás a bez nás", čím zjavne narážal na Mníchovskú dohodu z roku 1938.

Rovnako chápe Schwarzenberg i postoj Palestíncov ku "nedeliteľnému Jeruzalemu". "Palestínci neprijímajú riešenie, ktoré by v českých pomeroch znamenalo, že hlavným mestom českého štátu by bola Chuchle a Praha by patrila niekomu inému," porovnal.

Na obrázku máte ukázané, čo dejiny a veľmoci urobili doposiaľ s nárokmi Palestíncov na ich vlastný štát. V roku 1947 podľa doposiaľ nezrušeného plánu v rezolúcii VZ OSN č.181 z 29.novembra 1947 vzniku dvoch štátov naraz na území tzv. Britskej Palestíny mali vzniknúť naraz štáty Izrael a Palestína. Pritom malo pripadnúť Izraelu 56% územia Palestíne 44%, a široké okolie Jeruzalému (včítane Betlehemu) ako významné náboženské centrum pre 3 církvi malo byť pod medzinárodným dohľadom.

S týmto plánom však nesúhlasili na rozdiel od väčšiny Židov žijúcich na týchto územiach Menachem Begin a Jicchak Šamir, No nesúhlasilo s týmto plánom aj veľa Arabov, pretože veľká časť z nich mala byť zaradená do židovského štátu. Deň po vyhlásení štátu Izrael Dávidom Ben Gurionom vypukla vojna, ktorú izraelskému štátu vyhlásila Liga arabských národov.

Počas tzv. šesťdňovej vojny v roku 1967 Izrael začal okupovať Západný breh Jordánu a Pásmo Gazy vrátane Východného Jeruzalemu, ktorý bol následne pripojený ku Izraelu.

Bezpečnostná rada OSN v rezolúcii č. 242 formulovala princípy spravodlivého a trvalého mieru, vrátane izraelského stiahnutia z územia obsadených v konflikte a spravodlivého vyriešenia utečencov. Izrael rezolúciu nikdy neakceptoval s podporou USA. Mapa ukazuje, že pod čiastočnou správou ak sa tak dá hovoriť Palestíncov zostalo 22% pôvodného územia.

Po bojoch v tzv. Jomkipurskej vojne v roku 1973 nasledovala rezolúcia Bezpečnostnej rady č. 338, ktorá okrem iného vyzvala na mierové rokovania medzi zainteresovaným stranami. Izrael s podporu USA rezolúciu nikdy neakceptoval.

V roku 1974 VZ OSN opätovne v rezolúcii potvrdilo neodňateľné práva palestínskeho ľudu na sebaurčenie, národnú nezávislosť, suverenitu a návrat utečencov.

Nasledujúci rok VZ OSN zriadilo Výbor pre výkon neodcudziteľných práv palestínskeho ľudu a udelilo Organizácia pre oslobodenie Palestíny (OOP) štatút pozorovateľa na VZ a na konferenciách OSN.

Palestínsky štát bol vyhlásený v Alžíri Jásirom Arafátom dňa 15.novembra 1988 Organizáciou za oslobodenie Palestíny. Tento štát uznáva za svoje hlavné mesto práve Jeruzalem. Uznáva ho už viac ako 135 členských štátov OSN, ale USA a Izrael stále považujú Palestínu za súčasť Izraela.

Dňa 29.11.2012 získala Palestína štatút nečlenského pozorovateľa VZ OSN. S touto žiadosťou súhlasilo 138 krajín, 9 krajín bolo proti a 41 krajín včítane Slovenska sa zdržalo.

Súčasný "mierový" plán Donalda Trumpa už projektuje štát Palestína ako rozdrobené kúsky pôvodnej britskej Palestíny s celkovým výmerom smiešnych 15% pričom by na tomto území malo žiť spolu s utečencami toľko obyvateľov, ako má Izrael na 85% územia...

Bibi voľby údajne vyhral. Takže teraz je na ťahu zase Donald a jeho voľby. Kto sleduje zahranično-politické ťahy Donalda Trumpa tak je jasné, že ide o ďalší jeho ťah podľa jeho bestselleru The Art od Deal (Umenie vyjednávať). 

Zatlačiť Palestíncov, pripadne im hroziť, že teda, ak je im 15 % málo, tak nedostanú nič a potom keď bude mať s nimi, po maximálnom vyhrotení sporov, stretnutie a na ňom "veľmi dobrý rozhovor", tak im veľkomyselne nechajú to málo, čo už beztak majú a Palestínci ešte budú radi... To je teda plán a uvidíme aká bude realizácia.