Milióny ľudí v ohrození a nebol to coronavírus

31.10.2020

Na britskej jadrovej ponorke HMS Royal Navy Vigilant, ktorá nesie jadrové hlavice došlo k mimoriadnej udalosti, ktorá potenciálne ohrozila asi 60 miliónov ľudí. Informovalo o tom na svojich stránkach denník The Sun.

Ohrozoval životy miliónov - britský dôstojník sa pokúsil riadiť procesy na ponorke so špičkovou jadrovou výzbrojou. Na neslávne známej ponorke britského námorníctva Vigilant sa stal ďalší škandál. Silne opitý poručík Len Lowe chcel podľa denníka The Sun prevziať 16 jadrových rakiet "schopných zabiť 60 miliónov ľudí". Velenie ponorky Royal Navy Vigilant, ktorá chráni Britániu pred jadrovým útokom, je zdesené. Nadporučík Len Lowe, ktorý mal na starosti vyzbrojenie plavidla, sa do služby dostavil "opitý".

Lowe vystrašil posádku, keď sa pokúsil prevziať 16 jadrových rakiet Trident, "ktoré sú schopné zabiť 60 miliónov ľudí". Podľa novín bol dôstojník opitý a v rukách držal vrecko so smaženým kurčaťom. "Nebol v pozícii, aby mohol mať na starosti jadrové zbrane," povedal zdroj denníku The Sun. - "Osoba, ktorú mal v službe nahradiť, si uvedomila, že s ním niečo vážne nie je v poriadku. Neostávalo mu nič iné, ako varovať svojich nadriadených."

V čase incidentu bola ponorka umiestnená na základni amerického námorníctva Kings Bay v grófstve Camden County. Posádka sa pripravovala na vyloženie rakiet, z ktorých každá vážila 60 ton, keď sa na lodi objavil nadporučík Lowe. Jeho hlavnou zodpovednosťou, ako zbraňového inžiniera, bolo starať sa o rakety. Každá z nich nesie tri jadrové hlavice s výkonom porovnateľným s 30 bombami zhodenými na Hirošimu.

"Som úplne šokovaný týmto príbehom," pripustil bývalý člen posádky ponorky. "Úplne ignoroval svoje povinnosti. Nie je ťažké si predstaviť najhorší scenár." Po incidente bol 40-ročný Lowe potupne poslaný späť do Škótska, kde ponorka má domovský prístav. Proti dôstojníkovi sa začalo vyšetrovanie.

Nie je to prvý škandál, ktorý prepukol v súvislosti s touto ponorkou, prezývanou loď Jej Veličenstva "Sex a kokaín". Predchádzajúci kapitán a prvý dôstojník boli odvolaní z funkcie po tom, čo spali s mladšími dôstojníčkami. Po užití drog bolo navyše prepustených deväť členov posádky.

Šnúra problémov sprevádzajúcich plavidlo v hodnote 3 miliárd GBP sa tým neskončila. Minulý týždeň vyšlo najavo, že štvrtina posádky HMS Vigilant mala pozitívny test na koronavírus po tom, čo námorníci porušili karanténu a chodili do pobrežného mesta na flám, upozorňuje The Sun.