Moskva hovorí Európskej únii na Valdaji – zbohom!

18.10.2020

"Súčasné vzťahy Ruska a Západu sa dostali na novú úroveň", prehlásil na Valdajskom klube minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Medzinárodný diskusný klub Valdaj (Think tank) bol Moskvou založený v roku 2014. Je to diskusné fórum, ktoré sa každoročne koná v meste Veliky Novgorod. Valdajské fórum je kongresom expertov špecializujúcich sa na štúdium ruskej vnútornej a zahraničnej politiky. Jeho pravidelnými účastníkmi sú aj ruské politické špičky na čele s prezidentom Vladimirom Putinom. Pomenovanie fóra je podľa jazera Valdaj, ktoré sa nachádza neďaleko mesta Veliky Novgorod.

Minister Lavrov prehlásil: "ak Európa nechce normálny dialóg s Ruskom, tak sa Rusko môže prestať stretávať s jeho predstaviteľmi". Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen prehlásila, že so súčasným vedením Ruskej federácie sa nedarí vytvorenie geopolitického partnerstva. " Tak to tak i bude, ak to oni chcú", povedal Lavrov. Slová predsedníčky EK o tom, že sa Európa môže rozlúčiť s budovaním dobrých vzťahov s RF zhodnotil minister Lavrov "veľmi vážnym vyhlásením oficiálne najvyššieho predstaviteľa Európy".

Európa verejne deklaruje, že jej súčasné vedenie Ruska nevyhovuje. Z pohľadu Európy realizuje Rusko nesprávnu vnútornú politiku. Ako príklad uvádza otrávenie oponenta Moskvy Navaľného a taktiež vmiešavane sa do vnútorných záležitostí Európy (vlámanie sa ruských hackerov do serveru Nemeckého federálneho parlamentu) a celkove sa podľa Európy chová Rusko veľmi deštruktívne.

Európa je hlboko presvedčená o svojej celkovej prevahe a požaduje po Rusku plnenie takých podmienok a nárokov, ktoré Ruská federácia neakceptuje. "Pochopili sme, že sme nenapraviteľní a nechcete nás za partnerov. Nás - to neznamená Putina s Lavrovom, ale celé Rusko", povedal Lavrov. Súčasne si Lavrov dáva otázku, či tento vzťah bude trvať do tej doby, dokedy budú Putin a on pri moci. "Takáto situácia je pre Európu veľmi nevýhodná, ale čo sa dá robiť, ak nemáte dosť rozumu a geopolitickej samostatnosti. Rusko nemôže vložiť svoj rozum a predstavy o výhodnosti mierového poriadku navrhovaného Ruskom do hláv predstaviteľov EÚ. Rusko však prehlasuje, že v takomto tóne ďalej žiadne rozhovory nepovedie. Ak sa nechcete stýkať ako sebe rovní, tak sa nemusíme stýkať vôbec".

Tietoslová povedal minister Lavrov dňa 13.10.2020 na Valdajskom klube v rámci svojej prezentácie. Nasledujúci deň poskytol interview trom ruským rádiostaniciam, kde dostal otázku od novinárov: Ako si predstavuje, že sa "prestane stretávať?" V rámci tohto interview Lavrov upresnil, že "máme otázku nielen k tomu, či je medzi nami možný biznis ako doteraz, ale je otázne, či je možný biznis obecne s EÚ, ktorá sa díva na Rusko zvysoka a namyslene".

EÚ požaduje, aby sa Rusko vyviňovalo zo všetkých hriechov, ktoré podľa EÚ má na svedomí. "Myslím si, že Rusko nie je povinné vyviňovať sa z ničoho". Reč je hlavne o politickom dialógu netýkajúceho sa len európsko-ruských vzťahov, ale aj medzinárodných vzťahov ako celku, vrátane najvážnejších krízových udalostí. "Takýto dialóg sa bude Rusko snažiť udržať s jednotlivými európskymi stranami, ale môže prerušiť dialóg s EÚ, ktorá nám odkazuje, že sme v princípe nedorástli do stavu, aby sme boli geopolitickým partnerom EÚ. Ponižovať sa je pod našu úroveň. Nemyslím si, že sa musíme neustále pozerať na to, čo o nás hovorí Západ. My sa nemusíme orientovať na to, podľa čoho nás hodnotí Západ. Rusko je absolútne suverénnym štátom a to nielen na svetovej aréne, ale čo je ešte dôležitejšie - u seba doma".

Podľa Lavrova je želaním Európy vyviesť Rusko z rovnováhy či už priamymi útokmi na RF vo všetkým možných sférach či už cestou nečistej konkurencie, alebo nelegitímnymi sankciami a porušiť rovnováhu síl okolo hraníc Ruska, aby sa krajina nemohla sústrediť na tvorivú prácu.

Na Valdajskom fóre odzneli ďalšie vyjadrenia ministra Sergeja Lavrova k medzinárodným vzťahom a sú veľmi závažné. Je to prvý raz, čo vždy distingvovaný Lavrov takto otvorene hovorí o zahraničnej politike.