Môže Poľsko pomôcť Ukrajine stať sa členom NATO?

16.10.2020

Po rokovaniach prezidenti Ukrajiny a Poľska Volodymyr Zelenskij a Andrzej Duda vyhlásili potrebu ďalšieho rozvoja schopností litovsko-poľsko-ukrajinskej brigády, ktorú vytvorili tieto tri krajiny na účasť na operáciách pod záštitou EÚ, OSN a NATO. Obaja prezidenti tiež "zdôraznili dôležitosť" udelenia štatútu partnera aliancie s rozšírenými príležitosťami pre Ukrajinu. Odborníci sa domnievajú, že protiruská agenda zbližuje Varšavu a Kyjev. Ukrajina navyše počíta s pomocou suseda na ceste integrácie do západného vojenského bloku, ale Poľsko na to nemá dostatočný vplyv, tvrdia podľa agentúry RT vojenskí experti.

Prezidenti Ukrajiny a Poľska V. Zelenskij a A.j Duda majú v úmysle posilniť potenciál litovsko-poľsko-ukrajinskej brigády (LITPOLUKRBRIG). Oznámili to v spoločnom vyhlásení po rokovaniach v Kyjeve. "Potvrdzujeme potrebu ďalšieho rozvoja schopností a potenciálu litovsko-poľsko-ukrajinskej brigády pomenovanej podľa veľkého hejtmana Konstantina Ostrožského," uvádza sa v dokumente. Kyjev tiež vyjadril vďačnosť Varšave za praktickú podporu "euroatlantickým ašpiráciám Ukrajiny, predovšetkým v procese reformy sektoru národnej bezpečnosti a obrany v súlade s normami NATO". "Obe strany zdôrazňujú dôležitosť toho, aby NATO poskytlo Ukrajine štatút partnera s rozšírenými kapacitami," uviedli vo svojom vyhlásení Duda a Zelenský.

Spoločná jednotka LITPOLUKRBRIG bola založená v septembri 2014. Brigáda bola pomenovaná na počesť hejtmana K. Ostrožského, ktorý bol vojakom a štátnikom Litovského veľkovojvodstva. Počas svojej politickej kariéry viedol niekoľko kampaní proti ruskému štátu. Chrbtovú kosť brigády LITPOLUKRBRIG tvoria poľskí vojaci - 3 000 až 3 800 osôb. Ukrajina vyčlenila 545 vojakov, Litva - 150 až 350. Veliteľstvo formácie sa nachádza v Lubline (Poľsko). Vojenskú spôsobilosť jednotka získala v roku 2017.

Brigáda je určená na účasť na medzinárodných mierových a humanitárnych operáciách, a to aj pod záštitou Európskej únie, OSN a NATO. Varšava považuje LITPOLUKRBRIG "za nástroj trojstrannej spolupráce v rámci NATO" a platformu na výmenu skúseností v boji proti "ruskej agresii".

Z pohľadu Kyjeva bol vznik LITPOLUKRBRIG signálom pre Moskvu, že tieto tri štáty sú pripravené dať "konsolidovanú odpoveď" na "akýkoľvek prejav agresie". Koncom júla označil ukrajinský minister zahraničia Dmitrij Kuleba trilaterálnu skupinu za "plnohodnotnú brigádu NATO schopnú plniť "najťažšie úlohy na podporu mieru a bezpečnosti".

Odborníci zatiaľ nezdieľajú názor na vysokú bojaschopnosť LITPOLUKRBRIG. Podľa ich názoru je fungovanie brigády zamerané hlavne na "propagandistické" ciele. "Táto formácia je navrhnutá tak, aby rozvíjala interakciu medzi ozbrojenými silami troch krajín. Jednotky v nej obsiahnuté vedú výcvik, ale tým sa to v podstate končí. Je ťažké si predstaviť, že by sa LITPOLUKRBRIG používal kdekoľvek a kedykoľvek v operačnom pláne. Jeho existencia je skôr nevyhnutná na preukázanie toho, že krajiny NATO spolupracujú s predstaviteľmi Ukrajiny," uviedla v komentári RT.

"Toto partnerstvo je symbolické. Každá vojenská jednotka, najmä jednotka operačného významu, potrebuje spolu s ostatnými formáciami jednotnú výzbroj, jedno velenie, jediný akčný plán. Sama o sebe nemôže bojovať. Preto je LITPOLUKRBRIG skôr prejavom zámeru, ktorý nemá vojenský význam," uviedol vojenský analytik Alexej Podberezkin.

Podľa expertov Ukrajina považuje LITPOLUKRBRIG a vojensko-politickú spoluprácu s Poľskom za významné kroky smerom k integrácii do NATO. Počas rozhovoru s novinármi po stretnutí s Dudom nazval Zelensky "posilnenie" litovsko-poľsko-ukrajinskej brigády "príkladom úspešnej interakcie medzi Ukrajinou a Poľskom". Podľa ukrajinského vodcu Varšava tiež pomáha ukrajinským ozbrojeným silám prispôsobiť sa normám NATO.

Duda na revanš uviedol, že "Poľsko stojí po boku Ukrajiny v otázke ukrajinských hraníc" a verí "v znovu získanie" kontroly nad Donbasom a Krymom. "Z tohto dôvodu sa na rokovaniach venovala veľká pozornosť otázke bezpečnosti," uviedol poľský prezident.

Analytik D. Denisov je presvedčený, že proti ruské snahy zbližujú Varšavu a Kyjev. Poľsko zároveň nemá také silné postavenie v Severoatlantickej aliancii a západnom spoločenstve, aby malo pozitívny vplyv na otázku vstupu Ukrajiny do NATO. "To, či Ukrajina vstúpi do aliancie alebo nie, je otázka, s ktorou Varšava v skutočnosti nemá nič spoločné. Úlohu tu zohráva medzinárodná konjunktúra a geopolitické podmienky, ktoré sa v poslednej dobe veľmi rýchlo menia, konečné rozhodnutie však ešte stále prijímajú USA. V tejto chvíli nemôžeme povedať, že by v NATO došlo k skutočnému posunu v prospech prijatia Ukrajiny," uviedol analytik.

Nedávno prezident Zelenskij uviedol, že Kyjev sa neodchýli od smeru integrácie do NATO . Podľa neho členstvo krajiny vo vojenskom bloku nie je "fantáziou", ako hovorí množstvo vysokých európskych úradníkov. "Dnes sme sa už stali partnermi NATO s rozšírenými schopnosťami. Ideme do NATO ... NATO je bezpečnosť v našom regióne. Rozumieme tomu ... Členstvo v NATO je veľmi dôležitým signálom pre Ruskú federáciu a toto je najdôležitejšia podpora," povedal Zelenskij.

Zelenskij vyjadril spokojnosť so štatútom pokročilého partnera, ktorý Kyjev získal od aliancie v júni 2020. Podobné postavenie majú Gruzínsko, Fínsko, Švédsko, Jordánsko a Austrália. Umožňuje realizáciu jednotlivých programov s vojenským blokom, ale nie je zárukou vstupu do aliancie. Ako sa uvádza v príspevku na webovej stránke NATO, status Kyjeva, ako posilneného partnera, nijako neovplyvňuje rozhodnutia o jeho členstve v aliancii.

NATO môže využiť postavenie Ukrajiny a v budúcnosti na základe obchodných zmlúv dodať ukrajinským ozbrojeným silám určitý rozsah zbraní, zvýšiť počet cvičení, Kyjev však nemôže počítať s plným členstvom. "Západ sa veľmi zdráha zvážiť možnosť vstupu do NATO krajín zapletených do územných sporov," uviedol vojenský expert v rozhovore pre RT. Podľa experta získala Ukrajina len status partnera s rozšírenými schopnosťami kvôli neochote popredných západných štátov v súčasnosti prehlbovať rozpory s Moskvou. Analytik je tiež toho názoru, že Poľsko nehrá v NATO takú významnú úlohu, aby uľahčilo vstup Ukrajiny do aliancie.