Nájde sa odvážny kto mu položí otázky?

31.01.2021

Nie tak dávno celou republikou ako blesk prešla informácia o pozatýkani policajnej verchušky na čele s generálom Gašparom. Prokurátori tejto skupine vrcholových policajných funkcionárov a špeciálnemu prokurátorovi kladú za vinu, že za úplatky vybavovali v rámci trestnych konaní vedených políciou všelijaké úľavy, ohýbanie zákona či účelovú "slepotu" orgánov činných v trestnom konaní.

Jedným z takýchto konaní bolo aj trestné konanie vo veci Váhostavu. Tam údajne táto skupina vybavovala pre konečného užívateľa výhod pána Širokého za desiatky tisíc EUR to, že nebude zadržaný, nebudú sa robiť domové prehliadky a iné prehliadky nebytových priestorov a podobne. Že sa neuplatnia ani prostriedky ako väzba či zaisťovanie majetku.

To všetko sme sa dozvedeli z materiálov, ktoré unikli z polície - či z uznesenia o obvinení alebo z uznesenia o návrhu väzobného stíhania. Čo však zostáva skutočnou záhadou je, ako to táto vysoká skupina okolo generála Gašpara zabezpečovala fakticky. Veď to nemohli urobiť bez "spolupráce" s konkrétnym vyšetrovateľom a dozorujucim prokurátorom. A teraz nasleduje pre väčšinu z vás prekvapenie - kto tam bol v tejto pozícii.

Vyšetrovateľom bol pán Mjr. Roman Stahl z nitrianskej pobočky NAKA. Je o ňom známe, že je synovcom bývalého šéfa Národnej jednotky finančnej polície plukovníka Bernarda Slovodnika - obvineného v kauze Judáš spolu s Gašparom, Hráškom a Krajmerom. A ako hovoria Levičania boli si aj naozaj blízki - veď Bernard mu bol aj na svadbe.

Už v Kočnerovej komunikácii na sociálnych sieťach sa spomína aj elitný policajt Roman Stahl, bývalý šéf tímu Novinár. Uvedená pracovná skupina vyšetruje kauzy, ktoré otvoril Ján Kuciak. Stahl osobne riešil napríklad aj miliónovú kauzu Technopol. Od prípadu ho odstavili až vlani v lete.

"Po získaní zatiaľ neoverených informácií, ktoré boli bezodkladne odstúpené Úradu inšpekčnej služby, som sa rozhodol ukončiť prácu v tíme jednému vyšetrovateľovi. Nie je vylúčené, že po preverení informácií bude policajt opätovne zaradený do špecializovaného tímu," vyhlásil v minulosti šéf NAKA Branislav Zurian.


No a kto bol dozorujucim prokurátorom? Nikto iný ako prokurátor Ján Šanta. On dozoroval aj kauzu Váhostav, za ktorú Bernard Slobodník údajne zobral od Bödöra 20-tisíc eur. Šanta teraz hovorí, že "Slobodník mohol Širokého aj oklamať". Toto sa nehanbí povedať "Univerzálny kandidát" do každej veľkej funkcie na generálnej prokuratúre. Neúplatný bojovník proti zločinu a mafii...

Keď bol konfrontovaný so skutočnosťou, že v kauze Váhostav sa pohybovali úplatky za manipuláciu v trestnom konaní, zmohol sa iba na slaboduchú konštrukciu: "Asi Širokému iba klamali, že to vybavia..." No my musíme povedať - nie pán Šanta - oni mu neklamali - to čo mu za úplatok sľúbili, to aj cez vyšetrovateľa vybavili a dozorujúci prokurátor to pritom prinajmenšom musel odobriť!

Pozoruhodné je, že túto kauzu mu priamo pridelil Dušan Kováčik - bývalý špeciálny prokurátor - obvinený práve z korupcie v rámci skupiny Bödör - Gašpar... Šanta v minulosti mal od Kováčika na starosti aj viacero významných káuz - vláčiky, financovanie SDKÚ alebo privatizáciu SPP, o ktorej Robert Fico tvrdil, že v nej bola korupcia.

Všetky stíhania zastavil s odôvodnením, že dané skutky nie sú trestným činom. Podal aj obžalobu na hackerov Národného bezpečnostného úradu, ale súd ich oslobodil. Možno by sa mali uplatniť jeho slová vyrieknuté na vypočúvaní kandidatov na pozíciu generálneho prokurátora: "Prokuratúra by sa mala zreformovať, získať si späť dôveru, a to čo najskôr. Treba sa zamerať na sporné zastavené trestné stíhania a odmietnuté veci."

Toto teda pred parlamentným ústavnoprávnym výborom počas verejného vypočúvania v minulosti naozaj povedal kandidát na generálneho prokurátora Ján Šanta. Bude dobré teraz preskúmať aj horeuvedené prípady. Bola to iba obyčajná zábudlivosť alebo nebodaj aj arogancia tohto showmana?

Preto si nemôžeme pomôcť, ale vidíme ako veľkú medzeru v doterajšom konaní NAKA a prokurátorov Repu či Šureka to, že tí čo "úplatkársku firmu" z polície a prokuratúry riadili už sú obvinení ale tí čo ich protiprávne zámery v skutočnosti aj vykonávali - sú ako keby mimo... pýtame sa teda oprávnene spolu s verejnosťou - kedy bude vznesené obvinenie tým vyšetrovateľom a dozorujúcim prokurátorom v kauzách, v ktorých skupina okolo Bödör - Gašpara brala státisícové úplatky za účelové nestíhanie alebo naopak za bezdôvodné stíhanie nepohodlných?

Druhá otázka, ktorá by si zaslúžila odpoveď od prokurátora Jana Šantu sa dotýka ignorancie etického kódexu prokurátora z jeho strany. Pripomeňme si, čo hovorí "Etický kódex prokurátora".

V bode 2. Kódex pod hlavičkou "NESTRANNOSŤ PROKURÁTORA" hovorí nasledovné:

2.1 Nestrannosť prokurátora je jedným zo základných princípov práce prokurátora. Prokurátor je povinný vykonávať svoje služobné povinnosti nestranne a pristupovať k osobám, s ktorými prichádza do styku a k veciam, ktoré vybavuje, nezaujato a objektívne, pričom koná bez akýchkoľvek vplyvov a predpojatosti. Prokurátor v tejto súvislosti najmä:

2.1.1 zdrží sa vyjadrovania názorov, ktoré by mohli ovplyvniť jeho nestrannosť, či už prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov, písomných prejavov alebo verejných vystúpení,

2.1.2 zdrží sa verejných prejavov a pripomienok, ktoré by mohli zmariť konanie alebo negatívne ovplyvniť priebeh alebo výsledok konania,

2.1.3 v trestnom konaní v plnom rozsahu rešpektuje princíp prezumpcie neviny, verejne nevyslovuje presvedčenie o vine alebo nevine osoby, ktorá je podozrivá, obvinená alebo obžalovaná, s výnimkou oficiálnych vyjadrení v rámci súdneho konania.

Pritom o Jánovi Šantovi je všeobecne známe, že je miláčikom kamier a aj on tie kamery miluje... nemá nijakú zábranu konať presne - v rozpore s horeuvedenymi zásadami Etického kódexu prokurátora. Platí azda Etický kódex na každého prokurátora okrem neho ?

Tieto otázky by bolo vhodne položiť pánovi Šantovi  pri vypočúvaní kandidátov na funkciu špeciálneho prokurátora, no mohla by sa aj Etická komisia prokuratúry zaoberať početnými vystúpeniami  pána Šantu pre média. Alebo nie ? Potom prečo pri ňom nie?

Bolo by po skúsenosti s Dušanom Kováčikom potrebné byť viac než opatrný pri voľbe nového špeciálneho prokurátora. Aby sme nebodaj nemali za chvíľu vo väzbe po dvoch generáloch aj dvoch špeciálnych prokurátorov...