Najväčšia koncentrácia miliardárov je v Číne

07.04.2021

Forbes odhaduje, že v roku 2020 sa v Pekingu "objavilo" 33 nových miliardárov, a mesto podľa portálu Insider tak "zbavilo" New York pozície najbohatšieho hlavného mesta sveta. Ako noviny poznamenávajú, Amerika bola vždy domovom najbohatších ľudí na svete, ktorí pred ňou uprednostňovali iné krajiny, ale teraz je v pätách USA Čína.

Na svete sa objavilo nové "hlavné mesto miliardárov", uvádza Insider. Teraz túto pozíciu zaujal Peking. Ako zistili novinári, v čínskej metropole žije viac miliardárov ako v New Yorku, ktorý bol predtým držiteľom titulu.

Podľa svetového zoznamu miliardárov Forbes 2021 sa v minulom roku v čínskom hlavnom meste "objavilo" 33 nových miliardárov. Celkový počet superboháčov tu teda dosiahol 100 a Peking s malým náskokom vytlačil z "trónu" New York so svojimi 99 miliardármi.

Ako denník poznamenáva, v roku 2020 sa v americkej metropole "objavilo" iba sedem nových miliardárov. Insider zároveň  upozorňuje, že počet obyvateľov New Yorku je asi 40% obyvateľov Pekingu, žije v ňom spolu 8,4 milióna obyvateľov, v hlavnom meste Číny je to 21 miliónov.

Najbohatším obyvateľom Pekingu sa stal zakladateľ spoločnosti ByteDance, ktorá vlastní platformu TikTok, ZhangYiming, ktorého majetok sa odhaduje na 35,6 miliárd dolárov. Najbohatším obyvateľom New Yorku sa stal bývalý starosta Michael Bloomberg s majetkom 59 miliárd dolárov.

USA sú už dlho domovom viac miliardárov ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Čína však už začína Amerike šliapať na päty. Za posledný rok Čína a Hongkong spoločne dosiahli počtu 210 nových miliardárov - žiadna iná krajina sa k takémuto číslu nepriblížila.

Okrem Pekingu patria do prvej desiatky svetových miest s najväčším počtom miliardárov aj ďalšie štyri čínske mestá. Na treťom mieste sa tak umiestnil Hongkong s 80 superboháčmi, piaty je Šen-čen so 68 a šiesty Šanghaj má 64 miliardármi. Jediným americkým mestom na zozname superbohatých obyvateľov spolu s New Yorkom bolo San Francisco so 48 miliardármi.

Publikácia tiež zdôrazňuje, že pandémia koronavírusu ukázala, aké veľké sú rozdiely medzi najbohatšími ľuďmi na svete a ostatnými občanmi. V roku 2020 sa podľa Forbesu na svete "objavilo" 660 nových miliardárov. Vďaka tomu žije na svete v súčasnosti celkovo 2 755 miliardárov a ich spoločný majetok sa odhaduje na 13,1 bilióna dolárov.

V USA počas pandémie zbohatlo 44 % miliardárov, zatiaľ čo 80 miliónov Američanov prišlo o prácu a takmer 8 miliónov kleslo pod hranicu chudoby.