"Nedefinujeme Rusko podobným spôsobom!" hovorí Jens Stoltenberg

06.12.2019

Nepriamo sa do našej diskusie na otázku "Je Ruská federácia nás priateľ alebo nepriateľ alebo ako to máme vnímať?" zapojil aj Jens Stoltenberg - generálny tajomník NATO.

"NATO nepovažuje Rusko za nepriateľa a nemá dokonca vôbec žiadny zoznam nepriateľov," prehlásil generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg v rozhovore pre poľský denník Rzeczpospolita.

"NATO nemá žiadny zoznam nepriateľov, pretože nevidime žiadnu blízku hrozbu a to ani pre jedného z našich spojencov", povedal Stoltenberg. Podľa jeho slov sa musí aliancia vyvarovať nebezpečnej chybe, ktorou by bolo spísanie podobného zoznamu.

"Naopak vidíme stále neistejšie a nepredvídateľnejšie bezpečnostné prostredie. Preto meníme náš potenciál reagovania - napríklad na kybernetické alebo kozmické hrozby," dodal.

Generálny tajomník NATO pritom zdôraznil, že aliancia nepovažuje Ruskú federáciu za svojho nepriateľa. "Nedefinujeme Rusko podobným spôsobom," prehlásil, keď odpovedal na priamu otázku.

Jedným dychom však prehlásil, že je NATO jedinou zárukou európskej bezpečnosti, a to "vzhľadom k ruskému vojenskému posilneniu."

A je to jasné! Tak sa teraz z toho vysomárme...

Rozpaky európskych lídrov prišiel rázne vyriešiť Mike Pompeo:

Minister zahraničia USA Mike Pompeo počíta so spoluprácou s EÚ za účelom "čelenia výzvam bezpečnosti a demokratickým hodnotám". A predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyenová už skôr vydala prehlásenie o zámere jednať s Moskvou "z pozície sily".

Mike Pompeo na portáli MZV USA v súvislosti so zahájením funkčného obdobia obnovenej zostavy Európskej komisie a vystriedaním hlavy Európskej rady pripomenul hrozby, ktoré podľa názoru Washingtonu pramenia z Ruska, Číny a Iránu. Pompeo ďalej prehlásil, že Washington počíta so spoluprácou s novým vedením EÚ pri dosiahnutí týchto nových cieľov a to okrem posílnenia obchodných vzťahov a podpory európskej energetickej nezávislosti.

Len pripomíname, že Európska komisia v novej zostave zahájila činnosť 1. decembra. Bývalá ministerka obrany SRN Ursula von der Leyenová vystriedala údajne historicky nejlepšieho predsedu EK Jeana-Clauda Junckera. Vysokú komisárku EU pre zahraničie a bezpečnostnú politiku Federiku Mogherini vystriedal exminister zahraničia Španielska Josep Borrel.

A keď sme toho v zmätku tak do toho vbehol ešte ten Macron...

Francúzsky prezident Macron sa nechal začiatkom novembra počuť s výrokom, že "NATO stratilo v rámci Aliancie koordináciu a označil to dokonca za jeho mozgovú smrť". "To, čo dnes zažívame, je mozgová smrť NATO. Nemáme koordináciu strategických rozhodnutí medzi USA a ich spojencami v Aliancii. Vidíme nekoordinované agresívne činy zio strany ešte jedného člena NATO a Turecka, v oblasti našich záujmov," citoval slová Macrona The Economist. Macron ďalej pokračoval, s tým, že odvtedy, ako je prezidentom USA Donald Trump, nemôžu sa štáty EÚ spoliehať na Spojené štáty. Podľa Macrona je naopak nutné posilniť vlastnú obranu nezávisle od NATO a dodal, že je nutné začať strategický dialog s Ruskom. Pritom treba pristupovať ku jednaniu s Ruskom bez naivity a že EÚ si musí byť vedomá toho, že toto zbližovanie nemusí ísť rýchlo a bude nejaký čas trvať. Tvrdo kritizoval Donalda Trumpa - podľa mienenia Macrona Trump vníma Severoatlantickú alianciu ako "ekonomický projekt". Vysvetlil, že podľa neho Trump vníma NATO ako projekt, v ktorom Spojené štáty zabezpečia Európe akúsi formu "geopolitického dáždnika". Za to na odmenu požaduje Trump "hospodársku výlučnosť USA", pričom Macron rovno prehlásil, že "k tomuto sa Francúzsko nikdy nezaviazalo."

A priamo to zadupľovala a vyjadrila natvrdo ministerka obrany Francúzska Florence Parlyová :

"Spojené štáty by nemali zaväzovať členské štáty NATO, aby si od nich kupovali ich zbrane," uviedla v rozhovore pre Journal du Dimanche." Natvrdo dodala:"Nemôžeme dovoliť, aby sa pod tlakom Washingtonu zmenil piaty článok Charty NATO, ktorý zaväzuje členov Aliancie dodržovať solidaritu na článok "F-35", ktorý by ich nútil kupovať americké zbrane."

Takže, nakoniec je to jasné - nejaký nepriateľ musí byť a aj keď to nie je nepriateľ, tak je to hrozba, alebo ako hovoria naši bratia Poliaci: "ak nevieš prečo to je - tak ide len o peniaze..."