Nemci budú do jari “zaočkovaní, vyliečení alebo mŕtvi”

23.11.2021

Nemci budú do jari "zaočkovaní, vyliečení alebo mŕtvi", varuje minister zdravotníctva Jens Spahn a nabáda na extra dávky BioNTech/Pfizer vakcíny, pričom zároveň nazýva Modernu 'Rolls Royce' vakcínou, uvádza webový portál Politico.eu.

BERLÍN - Nemci budú "očkovaní, vyliečení alebo mŕtvi" do konca tejto zimy, povedal v pondelok minister zdravotníctva Jens Spahn, keď sa ponáhľal s extra dávkami koronavírusu od BioNTech a Pfizer, aby ich vpichol do ramena jednej tretiny ľudí v krajine, ktorí ešte nie sú zaočkovaní.

Nemecko zažíva rekordný počet prípadov COVID-19 v súčasnej štvrtej vlne pandémie, čo vystavuje nemocničné jednotky intenzívnej starostlivosti čoraz väčšiemu tlaku - pričom u nezaočkovaných pacientov je oveľa pravdepodobnejšie, že ochorejú vážne.

"Pravdepodobne do konca tejto zimy takmer každý v Nemecku - ako sa niekedy cynicky hovorí - bude zaočkovaný, vyliečený alebo mŕtvy," povedal Spahn na narýchlo zorganizovanej tlačovej konferencii vo svojom doteraz najostrejšom varovaní pred rizikami zdržovania sa. proti očkovaniu.

"Ale je to naozaj tak: Pri veľmi nákazlivom variante Delta je veľmi, veľmi pravdepodobné... že každý, kto nie je zaočkovaný, sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov nakazí ak mu bude chýbať ochrana. V tomto smere sa imunita dosiahne vždy, otázka je len, či očkovaním alebo infekciou. A očkovanie jednoznačne odporúčame."

Spahn minulý týždeň nahneval lekárov tým, že pridelil obmedzené zásoby vakcíny vyvinutej startupom BioNTech so sídlom v Mainzi, ktorý je v Nemecku populárna vďaka svojmu statusu "Made in Germany", pričom však povedal, že na distribúciu dávok od americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna sa nevzťahujú žiadne obmedzenia.

V náhlom obrate v pondelok oznámil, že sa ponáhľa aj s ďalšími šiestimi miliónmi dávok injekcie BioNTech, pričom uistil, že Moderna je tiež "dobrou, bezpečnou a veľmi účinnou vakcínou". "Mnohí lekári hovoria, že BioNTech je Mercedes medzi vakcínami a Moderna je Rolls Royce," povedal Spahn.

Inštitút Roberta Kocha v pondelok oznámil rekordný týždenný výskyt 387 prípadov COVID-19 na 100 000 ľudí, pričom pásy južného a východného Nemecka sú na jeho farebne odlíšenej mape vytieňované fialovou farbou, čo naznačuje krízové ​​úrovne viac ako 1 000 prípadov na 100 000 ľudí za týždeň.

V Nemecku na túto chorobu zomrelo viac ako 99 000 ľudí. Len 67,5 percenta Nemcov je plne zaočkovaných, čo je úroveň, ktorá nechala zvyšok populácie široko otvorený voči infekcii extrémne nákazlivým delta variantom koronavírusu. Šéf RKI Lothar Wieler minulý týždeň povedal: "Už nehovoríme o izolovaných ohniskách - celé Nemecko je jedna veľká epidémia. Toto je národná núdzová situácia."

Spahn poprel obvinenia, že jeho ministerstvo hromadilo dávky BioNTech. "Všetko, čo máme... bude samozrejme doručené. Ako som sa cez víkend dočítal, nič nezadržiavame," povedal. Do konca roka bude v Nemecku k dispozícii 50 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu - 24 miliónov od BioNTech a zvyšných 26 miliónov od Moderny.

"Takže ak predpokladáme, že do konca roka chceme urobiť 25 až 30 miliónov preočkovaní, potom veľká časť týchto očkovaní môže byť v prípade potreby s BioNTech," povedal Spahn a snažil sa poskytnúť istotu Nemcom, ktorí uprednostňujú vakcínu od BioNTech, aj keď údaje ukazujú, že nie je o nič efektívnejší ako Moderna.

"Sú rovnocenné, pokiaľ ide o bezpečnosť, pokiaľ ide o veľmi zriedkavé vedľajšie účinky, ktoré sú menej ako 10 prípadov na 100 000," povedal o dvoch vakcínach Klaus Cichutek, vedúci nemeckého dozoru nad vakcínami Inštitútu Paula Ehrlicha. "Zistilo sa, že účinnosť je 90 percent a vyššia pre obe vakcíny," dodal.